A Gardamax cég fűkaszaalkatrészei gondoskodnak a kasza hatékony működéséről, mely, mint tudjuk, szükséges a minőségi és gyors munkavégzéshez. Lássuk most, mit érdemes tudni ezekről a hasznos gépekről!

A kaszák múltja és jelene

Régen a mező embere hosszú pengéjű, ívelt kézi kaszával vágta a füvet, napokig járva a réteket. A pengét rendszeresen fenni kellett, hiszen csak így lehetett eredményesen dolgozni. Az ipari forradalom azonban új korszakot hozott, megjelentek az állati erővel vontatható kaszák, majd a gépesítés révén a traktorokkal összekapcsolható berendezések. Ezek gyorsabbá tették a munkát, és nagyobb területeken is véghez lehetett vinni a hatékony betakarítást, kaszálást. 

A kaszák különböző fajtái

A mai gazdálkodásban már többféle kaszával is találkozhatunk, melyek mind más-más feladatra alkalmasak. Vannak olyan eszközök, amelyek kisebb, nehezen elérhető helyeken jönnek jól – itt a kézi változatok még mindig hasznosak. Meredek domboldalakon vagy ligetes területeken nem mindig lehet géppel dolgozni, ezekben az esetekben a régi módszer korszerű változatához kell visszanyúlni.

Ha nagyobb területekről van szó, előtérbe kerülnek a gépi kaszák. A dobos változat például sűrű növényzetnél mutatja meg igazi erejét: a forgó dobok és a vágókések együttese gyors és egyenletes munkát végez. A rendsodró típus pedig vág és rendezi is egyben a levágott takarmányt, megkönnyítve ezzel a további feldolgozást.

A tárcsás kaszák már a legkorszerűbb típusok közé sorolhatók. Több, egymás mellett elhelyezett forgótárcsájuk révén egyszerre nagy felületen képesek dolgozni, így a nagyobb gazdaságokban is kiváló társak. Emellett léteznek szársértő kiegészítővel felszerelt változatok is, amelyek meggyorsítják a száradást, ezzel segítve a takarmány gyorsabb betakarítását és jobb minőségét.

gardamaxhu-2025-aprilis-cikk-1.jpg

A kaszák karbantartása is szükséges a hosszú élettartamhoz

Ahhoz, hogy a kaszák teljesítsék a rájuk rótt feladatot, nem elég csak használni őket – időnként a szervizre is gondolni kell. Sok probléma megelőzhető, ha száraz, fedett helyen tároljuk a berendezést, ugyanis a fémalkatrészek nem rozsdásodnak, és a gép is megőrzi állapotát. A pengék élezésére is gondolni kell, hiszen tompa késekkel a munka lassabb és nehezebb is. 

A mozgó alkatrészek időről időre kenést igényelnek, a rendszeres tisztítás pedig segít elkerülni a lerakódásokat és meghibásodásokat. A kasza egyes elemeinek – például a csapágyaknak vagy rögzítőcsavaroknak – időszakos átvizsgálása szintén sok kellemetlenségtől óvhat meg.

Bár a kasza már hosszú ideje része a mezőgazdaság mindennapjainak, a fejlődés itt sem állt meg. Egyre korszerűbb megoldások jelennek meg, amelyekkel egyre pontosabb, gyorsabb és eredményesebb a munka.