Kontra rovatunk elérkezett az elkerülhetetlen, jóformán kötelező témához, a Call of Duty és a Battlefield összeeresztéséhez. Persze, tudom én is, hogy sokak fejében lejátszott meccsről van szó, ugyanis az Activision húzócíme az évek során szépen lassan elveszítette a közkedvelt státuszát, s azóta bármikor kerüljön elő az ominózus rivalizálás, az eszmecserék rendre egyoldalúak, mégpedig a DICE javára, a nagy kérdést azonban mégis felteszem, mert az eladásokból ítélve vannak még bőven Call of Duty-rajongók. Részben nekik szól rovatunk e része (biztos vagyok benne, hogy a PGO közösségében is vannak, akik szeretik a CoD-ot, nem szégyen az), hiszen itt és most lehetőségük van arra, hogy hangot adjanak a véleményüknek, de természetesen mint mindig, a másik oldalnak is megadjuk a teret a kibontakozásra, s szívesen meghallgatjuk a véleményüket a két sorozat párharcáról.
A Call of Duty-sorozat 2003-ban indult útjára, s rögtön fel is hívta magára a figyelmet: a Medal of Honoron edződött, tapasztalt fejlesztőket tömörítő Infinity Ward egy olyan második világháborús élménnyel lepte meg a játékosokat, ami után szinte mindenki elfelejtette még azt is, hogy valaha létezett az akkori rivális, a Medal of Honor, s követelték a folytatást -- a folytatások pedig jöttek is. A Call of Duty 2 még nagyobbat robbantott, minden téren túlmutatva az elődön, s nem mellesleg ez tette közkedvelt címmé a sorozatot, aminek még az sem ártott, hogy a közepes harmadik rész egy teljes platformot, konkrétan a PC-seket kihagyta, ráadásul egy másik, akkor még ismeretlen csapat készítette.
A Call of Duty a második világháborús körítéssel alapozta meg a népszerűségét, de a játékipar behemótjává csak a nagy világégés levetkőzése után tudott válni: a sorozat a kritikus tömeget a Call of Duty 4: Modern Warfare-rel érte el, amiben a modern hadviselés, az emlékezetes összecsapások és a kiváló multiplayer mód egy szinte tökéletes koktélt alkotott, s ezt a receptet azóta el sem engedte egyik fejlesztőcsapat sem, csupán finomítanak rajta. A sorozat nem titkoltan a könnyed szórakoztatást tűzte zászlajára, s arra ösztönzi játékosait, hogy ne nagyon gondolkozzanak, miközben felrobban körülöttük minden, legyen szó a látványáról és egyszerűségéről híres történetről, vagy a csapatmunkát nélkülöző, magányos farkasoknak kedvező multiplayer módról. A sorozat legfrissebb része, a Call of Duty Ghosts november 5-én jelent meg.
A Battlefield-sorozat ezzel szemben összetettebb élményt kínál, amiben figyelni kell és legfőképpen együttműködni a társainkkal, a kasztokon alapuló csapatmunka ugyanis kulcsfontosságú ahhoz, hogy sikerrel tudjunk járni. Ez egy szigorúbb játék, ami nem kedvez azoknak, akik egyedül vágnak bele a csata sűrűjébe, miközben busásan jutalmazza azokat, akik félreteszik a minél jobb K/D ráta hajszolását egy nagyobb, közös cél érdekében -- talán a legjobban az érettebb jelző illik a Battlefieldre, amiben könnyebb a saját kedvünk szerint játszani.
Természetesen a Battlefield kapcsán meg kell említeni a hatalmas pályákat és az ezek átszelését megkönnyítő járműveket, ezek ugyanis nincsenek jelen a Call of Duty többjátékos küzdelmeiben, s nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy egy igazi csatatéren érezhessük magunkat. Ezen kívül pedig még számolni kell a sorozat védjegyének számító rombolhatósággal is, ami még tovább növeli a realitást, bár radikálisan nem változtatja meg azt, ahogyan játszunk -- mindezek után már nem igazán van szükség a singleplayer történetre, ami a közelmúltban mutatkozott be, de sokan inkább kihagyják, annyira másodlagos. A Battlefield 4 november elseje óta kapható.
Napjainkban a piac két legnagyobb titánját köszönthetjük a Battlefield és a Call of Duty képében, amelyek mindent bevetnek a játékosok kegyeinek megnyerése érdekében, így kézenfekvő az a kérdés, hogy neked melyik tetszik jobban. Miért szereted jobban egyik vagy másik játékot? Van valami élményed, ami a döntésed mellett szól? Illetve szerinted miért lett ekkora utálat tárgya a Call of Duty, és miért pont a Battlefield és nem valami más jelent meg a legnagyobb riválisként. Várjuk a válaszokat, s ne felejtsétek: itt TI mondhatjátok el a véleményeteket, legyen az velős vagy kifejtős, mindegy, csak adjatok hangot magatoknak!
Hogy miért ezek foglalták el a piacot?
Nem volt más. A Counter Strike-nak van masszív rajongótábora, de nagyon ritkán jön új rész, megjegyzem így épp elég, ezzel pedig a tízes éveik első felében járó Vér István nevű felhasználókat nem lehet megfogni. Cserébe érettebb a játékosközösség. A multija is tisztább, nem erőltetik csillivilli perkeket meg minden szart, csak belépsz és játszol. A tehetség és tapasztalat dönt.
Ami még lehetett volna, az az ARMA, de az szintén nagyon ritkán jelenik meg ezekhez képest és az egy hardcore játék, tradícionálisan hajmeresztő gépigénnyel. A valódi harci szimuláció megint nem a kiskamaszok műfaja.
A Medal of Honor lehetett volna, meg is próbálták CoD klónná tenni, ez lett a veszte.
Kb. ezek olyan nagy multiközpontú katonai témájú játékok, amik pályázhattak a címre. Mint látható, vagy nem ĸurvultak el, vagy nem vált előnyükre.
A BF-ek közül az 1942 és a Vietnam máig nagy kedvencem és a két Bad Company-vel is jól szórakoztam.
A CoD-ot mindig jobban szerettem, lévén, hogy sztori-orientált vagyok. Az első rész és főleg a UO meghatározó gyerekkori emlék/élmény, nagy kedvencem a mai napig. A CoD2 szintén sok órát elvett az életemből, imádtam minden percét. A CoD3 elég csalódás volt, de aztán jött a csúcs a MW. Nekem ott van a Top5 FPS játékok közt. A WaW szintén nagyon jó volt és még a MW2 is tetszett. Ekkor kezdődött szerintem a hanyatlás. A Black Ops szégyenletes állapotban jelent meg és amúgy se szólt akkorát, a MW3 lepkefingnyi kampánya ugyan jó volt, de kevés és a BOII abszolút elvette a kedvem a sorozattól. A Ghosts nálam kimarad, ahogy a BF4 is.
Másik kedvencem a MoH sorozat is elpusztulni látszik a gyalázatos Warfighters után, így a mainstream militáns shooterek világa engem már nem érdekel.
Visszatérve az eredeti kérdéshez: én azt mondom CoD, de csak mert összeségében több szép emlékem ezektől a játékoktól, mint a BF-től.
Én mind a kettőt nagyon szeretem,főleg a kampány módokat. Sajnos a multival kapcsolatban azért vannak rossz élményeim...a kempelés még mindig divat.Szánalmasnak tartom(gyere ki vazze face to face!) amikor behasalnak vmi bokorba vagy beveszik magukat vmi épületbe és onnan osszák az áldást.
Bugok azért rendesen vannak még mindig,Frostbite 3 ide vagy oda.
A lényeg,hogy remélem sokáig lesznek még hasonló jellegű FPS-ek,bírom a katonai játékokat. :)
Még a régi Battlefieldeket lehet élvezni Vietnam,1942. de a többi hát én szerintem elégé gyatrára sikeredtek semmi története a játéknak ami meg van az is jóformán a CoD-éhoz képest semmi..
Csak rengeteg giga és grafika és vagy pl.:12óra játékidö ami jóformán semmi..
Nekem valahogy a multi része is jobban tetszik.. most ha megnézitek a régi cod2-t is még a mai napig rengetegen függik.. :) és azok is akik tolhatnák jobbnál jobb gamekel de nem..
Én szerintem nem minden a grafika. :)Szerintem mindenki az szerint ítélkezik.. most a Bf több pénzt fektetett a grafika motorba de a CoD akkor is favorit és szerintem elég sok embernél.. :)
de nem tartozom semelyik táborba.