Sokszor halljuk, hogy egyik játékot jobbnak tartják a rajongók a másiknál, a legnagyobb sorozatokat pedig a kedvencükért akár ölre menő fanatikusok követik epizódról-epizódra. Mivel azonban az elfogultság nem jó tanácsadó, ideje szavazásra bocsátani a kérdést: vajon melyik multiplayer shooter a legjobb az összes közül?
Persze a józan ész miatt kénytelenek vagyunk határokat szabni és szabályokat felállítani. Először is, csak olyan sorozat kerülhet be a listába, ami még ma is aktív, ami azt jelenti, hogy legfeljebb öt éve kijött belőle egy új játék, vagy bejelentettek hozzá egy hivatalos folytatást. Továbbá, mivel egyes szériák évente jelentkeznek új részekkel, és ezért nagyon sok játékot kellene áttekinteni, csak sorozatokban gondolkodunk: ha neked épp a Black Ops 2 volt a kedvenc Call of Dutyd, és azt tartod a legjobbnak az összes multis shooter közül, akkor a CoD-ra kell szavaznod, csak hogy egy triviális példával éljünk.
Végül pedig csak olyan szériák kapnak helyet a listán, amik TÉNYLEG a multiplayer miatt emelkedtek felül a konkurenseken -- így például egy Far Cry-nak vagy Duke Nukemnek nincs helye a felsorolásban. Na, de elég a dumából, lássuk, kik indulnak a PC Guru virtuális kupájáért!
Unreal Tournament
Az Unreal Tournament először 1999-ben jelentkezett az akkor még forradalminak ható, csak multiplayert tartalmazó, azonos című első résszel. A játékot hatalmas pályák, fantasy- és sci-fi-elemeket egyaránt felvonultató környezet, valamint fejlett grafikusmotor jellemezte -- és furcsamód az újabb részekre mindez jellemző maradt. Legutóbb 2007-ben láttunk új részt az Unreal Tournament 3 kapcsán, de az Epic Games nemrég bejelentette, hogy már készül a free-to-play folytatás, szóval a sorozat közel sem halott.
Quake
A Quake egy lépéssel mindig a nagy konkurens UT előtt járt: előbb mutatott 3D-s grafikát, előbb láttunk benne színes fényeket, előbb jelentették be, hogy elhagyja a szólista komponenst a sorozat, és hamarabb kaptunk F2P-epizódot a nemsokára Steamen is elérhető Quake Live képében. A Quake igazi legenda, a héten tartott QuakeCon pedig nem létezhetne e döbbenetesen népszerű sorozat nélkül. Már csak egy igazi Quake 5-öt szeretnénk látni, de nagyon -- reméljük, a Doom megjelenése után visszatér az id a sorozathoz.
Battlefield
A Battlefield-sorozat újonc a fenti két titánhoz képest, hisz először csak 2002-ben találkozhattunk vele a Battlefield 1942 premierjekor. Igaz, a játékkal a svéd Digital Illusions azonnal a csúcsra tört, a széria pedig azóta csak még népszerűbb lett. Legutóbb tavaly kaptunk új részt a kissé félkész Battlefield 4 képében, de már idén ősszel jön a Battlefield: Hardline című folytatás, mely a belvárosokba viszi el a járműves, csapatalapú háborút. Bár a széria rajongói még szkeptikusak, a szerverek tuti megint tele lesznek.
Call of Duty
A Call of Duty 2003-ban mutatkozott be az EA-t éppen elhagyó, volt 2015 Inc.-tagokból verbuválódott Infinity Ward első játékaként. Az akkor még masszívan single-player, ráadásul második világháborús FPS eleinte csak Európában volt népszerű multiban, és ez a második és harmadik részek esetében sem változott. Ugyanakkor a Call of Duty 4: Modern Warfare 2007-es premierjekor megtört a jég, és a CoD 4 nemcsak hogy multis forradalmat robbantott, de még a Halo 3-at is képes volt megverni a saját platformján. A CoD azóta évente új résszel jelentkezik és rengeteg pénzt termel, tavaly a Ghosts alcímű epizód futott be, idén pedig az Advanced Warfare premierje várható.
Counter-Strike
A Counter-Strike, vagy ahogy a világon mindenki nevezi, CS egy Half-Life modból nőtte ki magát komplett eSporttá -- ha a sorozat teljes történelme érdekel, olvasd el wilson kiváló összefoglaló cikkét a 2014/06-os PC Guruban! Röviden: a CS számtalan inkarnációt megért, most épp a Global Offensive című résznél tart, és játékosok millióit veszi rá ötperces, de nagyon-nagyon intenzív mérkőzésekre, melyekben a terroristák és a terrorelhárítók küzdhetnek meg egymással. A sorozat népszerűsége nem mutat csökkenő tendenciákat, és már most biztos, hogy készül az újabb rész a Valve-nál.
Team Fortress 2
Oké, a TF is egy sorozat, de mivel az első rész abszolút eltér az ingyenesen is játszható második epizódtól, ezért inkább külön kezeljük őket. Szóval, a Team Fortress 2 eredetileg fizetős játékként jelent meg 2007-ben, a The Orange Box részeként -- egyszersmind legendás vaporware-ként, melynek fejlesztése csak húzódott és húzódott. A TF2 azóta ingyenessé vált és annyit változott, hogy gyakorlatilag rá sem lehet ismerni. A programban egymástól teljesen különböző kasztok képviselő harcolnak két csoportban, képregényes grafika és komolyan nem vehető erőszak kíséretében. És akkor a program legendás humorát még nem is említettük.
Halo
A Halo-sorozat az egyetlen konzolexkluzív széria a listán, és bár eleinte gondolkodtunk rajta, hogy kihagyjuk, az az igazság, hogy nagyon nem lett volna fair, elvégre a Bungie által indított sorozat volt az első, ami tényleg minőségi multis FPS-élményt nyújtott konzolokon is (leszámítva persze a Golden Eye-t). A Halo első két része PC-n is játszható, a folytatások azonban csak Xbox-konzolokra jöttek ki. Idén mind a négy számozott epizód tiszteletét teszi Xbox One-on is, majd jövőre érkezik a Halo 5: Guardians.
Left 4 Dead
Szintén egy Valve-féle széria, ami ugyan nem „csak” FPS-ként működik, de azért a játékmenete még így is inkább hajaz a belső nézetes lövöldékre: a játékosok egy csapat túlélővel igyekeznek átverekedni magukat a zombiktól hemzsegő pályákon, miközben az élőhalottak szó szerint a falakból is ömlenek. Az L4D eddig két részt ért meg, egyes pletykák szerint pedig már készül a harmadik felvonás -- annak ellenére is, hogy a Valve köztudottan nem tud háromig számolni.
Borderlands
A lista végére egy kakukktojás is felzárkózott: a Borderlands ugyanis, bár kooperatív FPS-nek tűnik, valójába közelebb áll a Diablóhoz, mint mondjuk egy Halóhoz, ugyanis ebben a sorozatban is a begyűjtehtő looton és a folyamatos fejlődésen van a hangsúly. És bár a Gearbox Software-re mind a Duke Nukem Forever, mint pedig az Ailens: Colonial Marines miatt nagyon haragszunk, mégis azt kell mondanunk, hogy a srácok a két Borderlands játékkal kilóra megvettek bennünket. A széria ráadásul anyagilag is nagy siker, szóval csak idő kérdése, hogy mikor kapunk folytatást.