A karácsony a szeretet, a meghittség és a családdal való együttlét ünnepe -- tartja a közhely, de valójában egyre több ember számára szól az ajándékok perverz harácsolásáról. Hisz ki ne szeretné meglepni a szeretteit valami klasszal -- s bár adni jobb, mint kapni, azért egy-egy jó kis játék, konzol vagy PC-alkatrész, a mi nevünkre szóló dobozban, segít meghozni az ünnep hangulatát. Ez alól egyedül az a szomorú helyzet jelent kivételt, ha az ajándék rossz. Hogy senki se üljön csüggedten a fa alatt, Kronnas kollégával összegyűjtöttünk pár fontos dolgot, amikre nem árt figyelni, ha az ember ajándékot keres játékos szerettének. Figyelem, komolyság és teljesség igénye nem feltétlenül mutatkozik a lenti sorokban!
A Steam minden év végén akciót tart!
A fent leírtak ugyan nem szolgálnak tényleges útmutatásul, de pár következtetés azért levonható belőlük. Ilyen, hogy minden pont oda-vissza működik: viszonyuljatok az ajándékhoz kedvesen, hiszen a másik fél örömmel adja azt, még ha nem tetszik, akkor is -- persze a blokk jól jöhet egy esetleges cserekor, szóval tegyük el. Végszóként kellemes, békés, és mindenekfelett meghitt karácsonyt kívánunk minden kedves olvasónknak, s családtagjaiknak, szeretteiknek. A bejgli legyen veletek!
Ahogy mindig, most is kíváncsian várjuk ötleteiteket, javaslataitokat: szerintetek mire kell odafigyelni karácsonykor? S ha már itt tartunk, ti is ajándékoztok?
Heccsát!
Sok játék létezik, melyeknek mindenkori rajongótábora elvakultan tiszteli a maga Bibliáját, s annak bárminemű megsértése, vagy az azzal való viccelődés oldalhosszú flamewart válthat ki a fórumokon, de még akár családokon belül is. Sőt, eme rajongás olyan szintűre nőhet, hogy az adott címen kívül más programmal csak elvétve játszik a megszállott illető. Ha ismerünk ilyen játékost és rajta van a neve a Jézuska listáján, semmiképpen sem ajánlott ajándékba adni neki -- példának okáért -- a My Little Pony videojáték-változatát! Ha csupán vitát vált ki, még jó is a helyzet, hisz legalább röhögünk egy sort, de ha nincs épp humoránál az ajándékozott, akár az egész ünnep hangulatát hazavághatjuk. (Megjegyzés: a 15 éves kor alatti játékosok esetében komoly hisztirohamok is előfordulhatnak!) Összefoglalva: tessék figyelni az ajándékozott ízlésére, hisz ha már veszünk valamit, okozzunk vele örömet.A Call of Duty rajongókat ne sértsük meg egy Battlefield 3 Premiummal!
Zavar az Erőben
Imádjuk a Star Wars univerzumot, igaz, egyikünk sem nevezhető vérfanboynak; azaz, bár a fontosabb eseményekkel és karakterekkel még a kiterjesztett (tehát könyvek és képregények, netán játékok) SW-világ keretében is tisztában vagyunk, fogalmunk sincs, hogy Jabba szőrmók kedvenceit pontosan hány bábos mozgatta, mi volt a nevük, és hány gyerekük van. Vannak azonban fanatikusok, akik kívülről vágják az összes ilyen infót; számukra "kiváló" antiajándék lehet -- mondjuk a Star Trek társadalom polgáraitól -- egy rózsaszín Darth Vader-sisak. Mindez akkora zavart kelthet az Erőben, hogy akár az egész Galaxis sorsát megpecsételheti, de a maják minimum visszatérnek, és világvégét jósolnak a trekkesek megbízásából. Egy szó, mint száz: tiszteljük és féljük a fanboyokat, mert haragjuk elsöprő lehet, így hacsak nem akarunk botrányt, tegyünk a kedvükre egy frankó kis Han Solo mellénykével!"Nooooooooo!!!"
Platformkavarodás
Sokan örömmel mesélnek a videojátékok világában átélt élményekről szülőknek ("Anyu, veszed!?"), rokonoknak, ismerősöknek. Ők legtöbbször mosolyogva helyeselnek, holott általában fogalmuk sincs róla, miről is van szó. E fonalat követve terítjük meg következő fogásunkat, mely néhány mókás, és egyben szörnyű bakit foglal magába -- hogy melyik-melyik, az csak nézőpont kérdése. Vegyük például a Kinectet: gyermekeknek kiváló ajándék, és néhány idősebb családtag is remekül el tud vele szórakozni a különböző tánc- és sportjátékoknak köszönhetően, már ha szedik a reumagyógyszert, ugye. No de mi van akkor, ha az emberlánya/fia Microsoft-perifériát talál a fa alatt, holott a Sony masinájával rendelkezik? Kisebb csalódás a megajándékozott szempontjából, és hatalmas katyvasz az ajándékozóra nézve. "Jaaa, hogy ezekből a tévés izékből több is van?" Hasonló gond állhat elő az expanziók (de nem stand-alone darabok) esetén is, és bár ez manapság szinte elképzelhetetlen (elvégre a kiegészítők 90%-a DLC), nekünk ugyebár remek fantáziánk van. Nem lenne szerencsés tehát, ha olyan kiegészítővel ajándékoznád meg ismerősödet, amely önmagában nem futtatható, szóval mindig ellenőrizzük, mi van a doboz hátoldalára írva -- és ez a gépigényre ugyanúgy igaz!Na, ezt NEM lehet egy PS3 előtt, csak szólunk!
Korhatárolás
Manapság már nemcsak az USA-ban, de az Európai Unió területén is működik egy elfogadott cenzorrendszer: ez a PEGI, mely egy szép nagy számmal a doboz elején adja tudtunkra, hogy az adott játék hány éves lurkók számára ajánlott. Bár ezt kis hazánkban nem szokás komolyan venni, azért nem árt figyelmet szentelni a szakemberek általi besorolásnak, mert egy Gears of War, amiben a macsó hős Marcus láncfűrésszel szeli ketté a vért hányó locust katonákat, nem biztos, hogy jó hatással van a hatéves csemete lelki fejlődésére. E sorok írója mondjuk könnyen beszél, hisz hétévesen a Wolfenstein 3D volt a kedvenc játéka, de 1992 óta lépett egy-két szintet a grafikai megvalósítás, szóval figyeljünk oda a korhatárra!Nézzük meg, hány éves kortól ajánlott a játék!
Leárazások
A Steam és a GoG.com (na meg még vagy egy tucat digitális áruház) egészen januárig egy rakás játékot árazott le a napokban, egész kiadói gyűjtemények zsebelhetőek be pár euró fejében. Ugyan esélyes, hogy az ajándékozottnak megvan valamelyik játék, de a Steam-profilon látható, hogy mely címeket zsebelte már be, illetve a Kívánságlistán az is megtekinthető, hogy mit szeretne a Könyvtárában látni. A PC Guru csapata is egy sor játékot küldött ide-oda, és bár ez annyira nem tűnik személyesnek, ugyanakkora örömet okozhatunk vele, mint egy nagy dobozzal, amit később tenni sem tud hova a szeretett gamer.A Steam minden év végén akciót tart!
Ha nincs ötletünk...
Nincs is rosszabb annál az ünnep előtti napon, mint amikor az ember egy bevásárlóközpont kellős közepén ácsorog tanácstalanul, mert fogalma sincs róla, mi a fenét vegyen gamer szeretteinek. Ennek oka nem feltétlenül a nemtörődömség, sokkal valószínűbb, hogy az adott illető nem játszik, és a geek témákban sem mozog otthonosan, de azzal mondjuk tisztában van, hogy az unokaöccse valami krikszkrakszon vagy min játszik, és van hozzá egy rakás kazettája... Na, erre az esetre kiváló ajándék lehet egy olcsó LEGO-készlet, egy játékvásárlási utalvány, vagy akár egy PC Guru előfizetés, hisz minden számunkhoz jár egy teljes játék is a sok-sok oldalnyi olvasnivaló mellé... oké-oké, befejeztem!"Vajon mi szépet vegyek?"
A hangulat varázsa
Mára az ajándékok java esztétikus, még a dobozolásuk is, de mindenképpen hangulatosabb úgy átadni őket, ha azok csomagolva vannak. Úgyhogy ha még hátra van az ajándékozás, gondolkozzatok el rajta, miben látná szívesen szeretett geeketek az újdonsült kincset! Persze, ez csak a máz, és mint mindig, a tészta íze az, ami meghatározza a makarónit, mégsem kell puritánnak lenni.A fent leírtak ugyan nem szolgálnak tényleges útmutatásul, de pár következtetés azért levonható belőlük. Ilyen, hogy minden pont oda-vissza működik: viszonyuljatok az ajándékhoz kedvesen, hiszen a másik fél örömmel adja azt, még ha nem tetszik, akkor is -- persze a blokk jól jöhet egy esetleges cserekor, szóval tegyük el. Végszóként kellemes, békés, és mindenekfelett meghitt karácsonyt kívánunk minden kedves olvasónknak, s családtagjaiknak, szeretteiknek. A bejgli legyen veletek!
Ahogy mindig, most is kíváncsian várjuk ötleteiteket, javaslataitokat: szerintetek mire kell odafigyelni karácsonykor? S ha már itt tartunk, ti is ajándékoztok?
A legtöbb ponttal egyet kell, hogy értsek, de én néha szándékosna szívatom vele bár ismerősömet, hogy olyat veszek neki, amit utál (meg mellé valami normálisat is). Még senki se akadt ki rajta ,viszont elég jó poén szerintem.
Emlékszek, ismerősöm egyik karácsonyra a Mortyr-t vette nekem, kicsit elmosolyodtam, amikor megláttam