1959 óta Barbie több mint 150 karrieren van túl. Volt már politikus, orvos, belekóstolt az oktatás és a művészet különböző ágaiba, kipróbálta magát a hadseregben és a közszolgálatban, belevetette magát a tudományokba, van néhány mérnök diplomája is, az üzleti életből is kivette a részét, és még a kutya tudja, mi mindent nem csinál. Mondhatni, minden volt már, csak akasztott ember nem.
De mit csinálhat még egy 57 évesen is szexi, fiatal szöszke ennyi minden után? Hát persze, hogy játékfejlesztőnek áll. Úgy van, a Matel idén nyáron kiadja a videojátékok fejlesztésével foglalkozó Barbie babát, lángvörös hajjal, radarernyőnek is beillő SZTK keretes szemüveggel és akkora fejhallgatóval, mint szegény baba feje. De persze mindehhez sportos ruházat jár, no meg egy laptop.
Persze Barbie nem most kóstol bele először a számítástechnikába, 2010-ben például kiadtak egy számítógép mérnök változatot, rózsaszínű laptoppal és hipster szemüveggel – csak nehogy szakítsanak a sztereotípiákkal. Vélemény?
Azért emlegetem a nyugatot, mert ez a "játékfejlesztő" Barbie is politikai korrektségi nyomásra született, nem azért, mert természetes jelenség.
Nyugaton évek óta probléma, hogy a szoftverfejlesztők és webfejlesztők világában a nők aránya alig 10%-ot meghaladó (lásd: a The Times becslése). Nem, a világ más részein ez nem probléma.
Így hiányoznak az IT iparág vezető pozícióiból is (amely egyébként egy jól fejlődő, nagy bevételekkel jellemző iparág). Disznóság.
A tizenéves korban "kockává" vált srácok egy része felnőttként a megszerzett tapasztalatai alapján nagyon jól teljesít. Lányokból kevesebb ilyen van, mert egész egyszerűen tizenévesen más az érdeklődési körük (vannak kivételek persze). Persze ilyet leírni szexizmus.
A politikai nyomás persze nagy: Magyarországon is megjelentek már ezek a jelenségek, pld. a Vodafone és a Skool közös programozó foglalkozásaira csak és kizárólag nők jelentkezhetnek.
Ha más nemi szervvel születtél, akkor nem vehetsz részt rajta.
Na, a fejlesztő Barbie is ezért született meg. Fontos, hogy a gyermeket már kiskorban, játék közben hozzászoktassuk a sztereotípiák leküzdésére.
Nem baj ez, csak mesterséges, és izzadságszagúan erőltetett. Persze értem én, nem sokan fogják megvenni.
Egyébként egy tavaly megjelent Barbie gyermekkönyv miatt tört ki a balhé, amelyben Barbie ezt mondja: "Im only creating the design ideas - Barbie says laughing - I will need Stevens and Brians help to turn it into a real game." Na ezért a mondatért vezekel most ezzel a babával a Mattel (egyébként két T-vel írják, kedves PC Guru.)
Haladjunk a korral, na.
de ez lehet hogy csak az én véleményem:)
Haladjunk a korral, na.