Január óta visszatérő téma a hírekben, hogy a kalózjátékok a végnapjaikat élik, vagy legalábbis egyesek szerint afelé közelednek, miután nagyon kemény diónak bizonyult az Ausztriából jött Denuvo nevű másolásvédelem. Egyre több, AAA-kategóriás játéknak nyújt védelmet a rendszer, és láthatólag jó munkát végez, miközben a kalózok csak keseregnek, és egymást nyugtatgatva reménykednek abban, hogy majdcsak ezt is sikerült megkerülni. De miért van ennyi kalóz, és miért ilyen széles körben elterjedt a warez? Ha erre választ akarunk kapni, nézzük meg az illegális letöltések mögött álló hat leggyakoribb indokot.
Figyelem, általános példák jönnek! Akinek nem igen, ne vegye magára.
„Csak kipróbálom, hogy megy-e a gépemen.”
A leggyakoribb magyarázat arra, hogy miért fordulnak sokan a torrentoldalakhoz, és igazából, bizonyos szintig, érthető is. A demó, mint olyan ugyanis kihalt, és noha egyre gyakoriabbak az alfa- és bétatesztelések, ezekbe nem garantált a bejutást, a kifüggesztett gépigény pedig nem mindig tükrözi a valóságot az optimalizáció hibái és hiányosságai miatt. Tisztán logikus tehát, hogy ha a fejlesztőcsapat nem ad könnyen hozzáférhető próbaverziót, akkor azt a játékos magának teremti meg illegális letöltés formájában.
„Megnézem, hogy egyáltalán tetszik-e.”
Az előző ponttal összefüggő érvelés, a kettő pedig általában kéz a kézben jár, hiszen nem elég megnézni, hogy fut-e rendesen a játék, hanem azt is érdemes kideríteni, hogy milyen a játékélmény. Az indok azonban itt már azért gyengébb lábakon áll, manapság ugyanis elképesztő információbőségben van részünk, videók, előzetesek, tesztek, elemzések és élőközvetítések százai, ezrei állnak rendelkezésre, amelyek hathatós segítséget nyújtanak a vásárlást illetően -- már aki él ezzel.
„Nincs rá pénzem/túl drága.”
Természetesen mindenkivel előfordult már az, hogy pénzzavarban találta magát, és teljesen normális az, hogy nem lehet mindent megvenni, egy felelős ember azonban ezt nem úgy oldja fel, hogy elveszi, ami neki kell, aztán letudja, azzal, hogy, „bocsika, nincs pénzem, ne hari.” Ha nincs rá keret, vagy túl drága, akkor ott az akciót, nagyon sok esetben még egy félévig sem kell türelemmel lenni, azt meg igazán ne mondja már senki, hogy a nulladik napon kö-te-le-ző-en játszani kell.
„Utálom ezt a kiadót/fejlesztőt, tőlem nem kapnak pénzt!”
Az egyik kedvencem: „dögöljön meg a kiadó/fejlesztőcsapat, személyesen megsértettek (vagy valami hasonló), tőlem akkor sem kapnak pénzt, ha megfeszülnek… de azért első nap letöltöm a játékukat és szívesen játszok vele, mert annyira azért mégsem utálom őket, hogy kihagyjam.” Az aktuális Call of Dutynál ez nagyon jól megfigyelhető, megjelenés előtt látszólag ugyanis mindenki utálja, a torrentoldalakon viszont mindig élen szerepel. Milyen furcsa, ugye?
„Nem fizetek egy játékért sem! Pont.”
Ennyike. Kendőzetlen, őszinte hozzáállás, ami nem a fejlesztőkkel/kiadókkal szembeni gyűlölettel, pénz vagy próbalehetőség hiányával magyarázza azt, amit tesz. Nem, egyszerűen annyi a történet, hogy „ott van az interneten, ingyen, én meg letöltöm, majd hülye leszek fizetni.” És tényleg ennyivel el van intézve, teljesen másodlagos, még csak nem is tényező, hogy esetleg, netán támogatni a csapatokat, ha tetszik, amit csinálnak. Warez vagy semmi.
„Ez nem is lopás.”
Az önjelölt közgazdászok gyakran ismételt mantrája, miszerint, ha letöltök egy játékot, és ezért az égvilágon senkinek sem fizetek, az valójában nem lopás. Ezt általában azzal a párhuzammal magyarázzák, hogy ha kenyeret lopsz, akkor azzal elvettél egyet a készletből, amit már nem lehet többet eladni, de ha warezolsz, akkor csak egy másoldatot készítesz. A valóság ezzel szemben nagyon egyszerű: nem fizettél a készítőnek, de mégis élvezted, elfogyasztottad a termékét. Loptál. Nincs mit magyarázni ezen.
A különböző kommenteket és fórumokat olvasgatva ez a hat indok, vagy kibúvó, ha úgy tetszik, amit legtöbbször látni lehet, és világos, hogy sokan valóban azért fordulnak a torrentoldalakhoz, hogy a vásárlás előtt, úgymond minőségellenőrzést végezzenek, hogy kipróbálják, mire költik majd a pénzüket, ugyanakkor nagyon sokan vannak azok is, akik megrögzötten inkább lopják a játékait, és ha ez a téma előkerül (mint ahogy mostanában többször is) annak nem okoz gondot, hogy ezt megmagyarázza, a felsorolt pontok egyikével.
Az, hogy miért ilyen elterjedt a warez, az a hat kifogás sorai között található meg, nevesen annak keveréke, hogy a felhasználó nem eléggé tájékozott, nem bízik a fejlesztőben/kiadóban, nincs elegendő pénze, és úgy véli, hogy ebben semmi rossz nincs. Más szóval, éppen annyira a körülmények (játékipar, gazdaság, stb.), mint az egyéni elhatározások (azért sem veszem meg!) szüleménye a széles körben burjánzó warez, ezek a tényezők pedig egymással természetesen kölcsönhatásban is vannak.
A helyzetet persze árnyalja, hogy nehéz pontos adatokkal alátámasztani, hogy a warez árt-e az iparnak, illetve mindenképpen számítani kell az illegális letöltésekhez köthető ingyenes reklám erejével, a cikk témája azonban nem az volt, hogy a kalózkodás hatását vizsgálja (ezt itt fejtegettük, kimerítő hosszúságban), hanem az, hogy milyen okok állhatnak mögötte, hat, képzeletbeli figura magyarázatain keresztül.
Szerinted van még valami, ami a warezt magyarázhatja? Mit gondolsz ezekről az indokokról? Oszd meg velünk a kommentekben!
De a játékok hobbi-ra vannak tervezve! Azt pedig tudjuk, hogy a hobbi drága mulatság.
Aki szer fotózni, horgászni, festeni, rajzolni az is drága! A játékok kikapcsolódásra vannak. Ha az ember nem tudja kifizetni ezt a fajta hobbit, az vagy vár amíg lesz rá keret vagy, letölti ingyen és bérmentve.
1Nem kell mindent első nap megvenni 20 000 ft-ért. (Ez ist túlzás, mert konzolra kerül ennyibe egy játék és ott is csak premierkor! pc-n max 10-12 000 Ft)
2El kell olvasni a kritikákat és nem szabad előrendelni. Ha így tesztek nem lőhettek mellé, és így tudtok beinteni a csúnya cégeknek, nem úgy hogy letorrentezitek.
Ettől függetlenül torrentezzetek nyugodtan, csak nem kell a duma! ;)
A másik nagy probléma, az árazás. Azért itt vannak játékok amik 50-60 Euróba kerülnek. Magyarországon ugyanaz az árazás működik mint Ausztriában, Németországban, ami több mint igazságtalan. A piacgazdaság úgy működik, hogy a termék ára és a kereslet bizony kapcsolatban van egymással. Biztos vagyok benne, hogy alacsonyabb árakon többen megvásárolnák a termékeket.
Nem ismerem a torrentnek / wareznek a törvényi hátterét. De aki ezt ilyen szinten elítéli, az kérdezze meg a faterját, nagyapját, régen az Ukrajnából, Oroszországból érkezett másolt zene CD-kről, alámondásos filmekkel teli VHS kazettákról. Ez nem 21. századi probléma, aki azt hiszi az egyszerűen buta.
Véleményem szerint a szerzői jogdíjjak szabályrendszere elavult és ehhez az elavult szabályozáshoz alkalmazkodik a (fekete)piac. Meg kell találni a módját, hogy ne a kiadók, hanem a játékfejlesztők kapják egy-egy profit jelentős részét, meg kell találni a módját, hogy a játékok árai csökkenjenek, hiszen ugyanolyan értékes tudást vagy képességeket adhatnak mint a könyvek. Meg kell találni a módját, hogy a programozók más csatornákon keresztül, például a hardware gyártókon keresztül komoly pénzekkel támogassák. Ez nyilván csak egy példa, csak nem szabad azt hinni, hogy csak az a helyes út, hogy 20ezerér eladunk egy félkész játékot és örülünk.
Ezeket a változásokat igeni a piacnak kell kikényszeríteni, és igenis az is egy "fegyver" hogy letorrentezem.
Hozzáteszem a Steam profilban 52 nem ingyenes játék van. Elég sokat költök játékokra, nem célom leoptimizálni az illegális letöltést, csak gondolatébresztőnek írtam le
.
Ma hamarabb megveszik ezeket a cuccokat ,mert mindenki örül, ha elvan a gyerek otthon! Felesleges pénzkidobások! A mai 12 évesek érdekes világot élnek, de ma ez az elfogadott!
Én biztos nem fogok megvenni minden sz@r amit a gyerek akar majd! Vettünk tablet-et az asszony miatt de a másfél éves kislányom tudja hogyan kell elindítani a videókat, képeket hogyan kell nézegetni!( kis segítséggel persze) Röhögök amikor odamegy a tv-hez és nyomkodná a képernyőt :)
NA de a lényeg ha akar majd kockulni, veszek neki gépet, de játékot egyet se! :) Oldja meg! De 11 év még messze van ki tudja akkor mi lesz a világból! talán a Mátrix! :D
off:Most úgy vagyok hogy az előző hardwergenerációra készült játékok közül válogatok,(gépigény az oka)és rendelek meg olyan címet amit kihagytam.Érdekelne a RAGE,de azt másik topikban kellene megkérdeznem,hogy lessz -e teljes játék valamikor a közeljövőben ez az FPS...
Mind film, mind zene, mind játék esetén akkor csökkent eddig az illegális és féllegális letöltések száma, amikor a könnyen hozzáférhető legális változat elérhető lett. Lásd még Spotify, itunes, Netflix, Steam.
Persze ez nem a friss ropogós játékokra vonatkozik, azok elérhetőek.
Emlékszem rá régen az volt a divat, hogy 500 forintot fizettél a havernak, hogy kiírja cd-re a játékot, zenét filmet!
Ez azt agymosást igazán abbahagyhatnátok már! Heti rendszerességgel feljön a warez téma! Nem fog változni semmit se! Volt van lesz!
Amit akarunk az úgyis letöltjük, amit meg meg akarunk venni úgyis megvesszük!
Persze az ritkán bizonyítható, hogy egyébként képtelen lett volna kifizetni de most nem konkrét esetekről van szó hanem általánosságban a kalózkodásról és általánosságban biztos vagyok benne, hogy az esetek több mint 50%-ában az aki kalózkodik az azért teszi mert az az egyetlen módja annak, hogy hozzáférjen a játékhoz. Mármint nem tudom ti hogy vagytok vele de tegyük fel, hogy nekem van egy wow előfizetésem, egy netflix előfizetésem, két olyan játékom amit megvettem de még nem játszottam ki őket és hozzáférésem több ezer torrentes filmhez/sorozathoz amiket nem fog sosem másolatvédelem védni ráadásul meg tudok venni több ezer játékot aprópénzért ha nagyon elkeseredetten kell valami. Ki az aki azt gondolja, hogy magyar pénztárcával meg fogok venni egy cod-ot 12 ezerért ha nem tudom letölteni ingyen? Mármint nekem ingyen se kell de ide bármi játék beilleszthető vagy azért mert nagyon drága vagy épp azért mert nem az. Mert ugye akkor meg még annyi képzeletbeli kárt sem okozok ráadásul sokkal szívesebben támogatom a fejlesztőket ha utólag látom, hogy megérte.
off:Most úgy vagyok hogy az előző hardwergenerációra készült játékok közül válogatok,(gépigény az oka)és rendelek meg olyan címet amit kihagytam.Érdekelne a RAGE,de azt másik topikban kellene megkérdeznem,hogy lessz -e teljes játék valamikor a közeljövőben ez az FPS...
2 gyerekem van. Szerencsére nem éhezek. De ne szórakozzunk már, hogy ez nem meglopás...
Minden forinttért megdolgozok. Nem fogom csak úgy találomra elszórni a pénzem. Aki meg azt mondja nézzek teszteket, olvassak utána az tehet egy szívességet. Gondolom autót is úgy vesz, hogy utána olvas, nem úgy, hogy beleül és vezet. A másik meg, hiába olvasok utána milyen jól megy ha az ő konfigjuk nem az én konfigom... Honnan tudjam mit kapok? Ismét MKX példa. Első 2 nap letöltöm a 32GB-t
Elindítom, majd a patch még 32gb... Letöltöm 2 nap alatt majd mikor elindítanám megint egy 16gb-s patch... Ráadás csinálhattam bármit akadt... Nem az első eset... Mad max mid-high 30fps 1920x1080on... Szóval... Egyet értek a torrentezéssel addig amíg az teszt mód. Magamból kiindulva. 1-2 óra próba azt vagy kívánságlista/rendelés vagy delete és áldom az eget, hogy nem vettem meg. Nálam ez egyfajta tiltakozás a demók és/vagy trial hiánya miatt. Sőt az állandó online keretpeogramokon keresztül, miért nem kapunk időkorlátos játékot bármelyik játéknál? Steamen van ingyenes hétvége, de azzal is kitörölhetem ha akkor melózok ráadásul rossz vidéki netem van... :)
Sokszorozódik, és jóval nagyobb kárt tesz, mint egy szimpla lopás
"Megnézem, hogy egyáltalán tetszik-e": sok videót, tesztet, véleményt lehet látni az interneten, és ha valami nagy gond van a játékkal, akkor az biztosan elő fog kerülni. De ez még talán elfogadható, ha valakinek más az ízlése.
"Utálom ezt a kiadót/fejlesztőt, tőlem nem kapnak pénzt": én személy szerint csak az adott termék értékét nézem, nem érdekel, hogy korábban mit lépett mellé. Pl. a Dragon Age 2-t sem próbáltam ki, mert úgy hallottam, hogy rossz, de az egy évvel későbbi Mass Effect 3 számomra minden idők talán legjobb játéka. Hiába mindkettő Bioware/EA.
"Nem fizetek egy játékért sem! Pont.": ugyanolyan szűklátású, makacs magyarázat, mint a másik oldal "minden kalóz egy mocskos tolvaj" megnyilvánulása. Nem értik meg a másik oldalt.
"Ez nem is lopás.": így van. Legalábbis ha jól emlékszem a korábbi PGO-s cikkben (ahol a jogi hátterét vizsgálták) ezt lehetett olvasni. De ettől még nem kellene mindent ingyen játszani. A játékosok a pénzükkel szavaznak, ezért ha tetszik a játék, akkor érdemes legalább egy leárazáson beszerezni.
Összefoglalva, az első és a harmadik magyarázat miatt véleményem szerint szükség van a warez-ra. Én is többször jártam már úgy, hogy a "próba" alatt derült ki, hogy nem megy jól a gépen, és kb egy óra után letöröltem. Mindezt csak azért, mert a fejlesztő elfelejtett demót adni.
Ha átmegyek, és megnézem, akkor én vagyok a legcsúnyább gazfickó?
Elvégre, én nem adtam egy petákot sem a filmért, mégis megnézem.
Azonban, ha ez így rendben van, akkor a torrentre miért tekint mindenki főbenjáró bűnnek?
Ott is valaki megveszi, csak aztán neten keresztül eljuttatja testvériesen a sok felebarátjának.
Vagy az a baj, hogy sok emberhez jut el a dolog?
Következő elméleti kérdés:
Haverom megveszi a legújabb játékot eredetiben. Én kölcsönkérem, felrakom, majd valamelyik ftp alapú oldalról leszedem a törést. Ezzel én most törvényt szegtem? (Igen, de melyik részével)? A játékot nem én törtem fel, csak felülírtam néhány fájlt. Azonban, ezt csinálják a magyarítások is. Akkor, most a magyarítás tulajdonképpen törvényszegés?
Vagy mind a két esetben a haverom a bűnös, esetleg mind a ketten?
És ha elhagyja a cd-t? Esetleg, ha én az ablakból nézem végig a filmet?
Az is igaz hogy rengeteg tesztet lehet találni az interneten, de ez nem olyan mintha te próbáltad volna ki a játékot. Lehet egy játéknak gyönyörű grafikája ha tartalom nincs mögötte, vagy játszhatatlanul optimalizálatlan ha nem egy 150 ezer forintos gépen játszod.
A kedvencem amikor a 12-13 évesek dobálóznak azzal hogy ők csak eredetiben játszanak, meg aki letölti az egy utolsó senki. Könnyű annak aki a szülei nehezen megkeresett pénzét szórja, nem lenne akkora a szájuk ha nekik kellene 8 vagy 12 órát dolgozni azért a pénzért.
"Az én nem fizetek játékért" tipusú emberek a kalózok kisebb százalékát teszik ki, nem értem miért kell úgy kezelni a dolgot mintha ez a kalózok 99%-át tenné ki.
Ezen belül is azok az emberek vannak akik nem ismerik a HumbeBundle vagy a Steam akciókat.
A letöltött játék jó arra hogy kipróbáld, de egyébként csak a baj van vele. Ha 100%-os élményt szeretnél akkor ahhoz meg kell venni.
Kevés olyan játék van aminek előre megadom a bizalmat és ezek főleg indie címek vagy olyan játékok folytatása amik már azért tettek le valamit az asztalra. (Bár elnézve a mostani játékokat lassan már garancia, hogy az előző rész jó volt.)
Letöltöm, kipróbálom, ha jó akkor megy a kívánság listára és megvárom amíg elfogadható árban lesz. Ha meg nem jó, akkor örülök hogy nem került semmibe és nyugodtan letörölhetem.
Ma így 22 éves koromra meg ott vagyok hogy 600+ játékom van Steam-en ha a többit is beleszámolnám akkor simán 700. Eredeti Windows és Office van a gépemen. Eredeti albumokat hallgatok (vagy ott a Youtube), sorozatokban és filmekben is csak az van letöltve amit itthon nem lehet sehol sem kapni sehogy sem. Programok közül pedig 1 kivétel van, ez az AutoCAD. Aki használt már oktatási verziót az tudja hogy az egy rakás szar és a teljes verzióra vagyok kényszerülve (suli miatt), plusz az ára horror neki, szóval csak simán nem engedheti meg magának egy átlag ember hogy licencet vegyen. Szóval patt helyzet van.
Viszont a demo hiánya fájó és nem 1 ismerősöm emiatt nyúl a torrent oldalakhoz. Sokszor a gépigények kb. annyira takarják a valóságot mintha azt mondanám egy kutyára hogy az márpedig egy macska.