A Genesis eszközeivel és perifériáival általában elégedettek szoktunk lenni, nem egy közülük meg is kapta az ajánlott pecsétet. Ám nemcsak azért lehet valami ajánlott, mert minőségi vagy csúcskategóriás – sokat nyom a latba az ár-érték arány is, amivel a Genesis esetében nem szoktak gondok lenni, ahogyan alapvetően most sincsenek. Na, de akkor miért nem a plecsnivel kezdődött a cikk?

Thor 660 RGB

Az ember hajlamos legyinteni rá, de egy jó billentyűzeten nemcsak gépelni jó, hanem ránézni is öröm. Előbbi ugye kapcsoló- és kialakításfüggő, utóbbi viszont – hacsak nem egyedi építésű eszközünk van – nagyban függ az egyéni ízlésünktől és RGB-toleráló képességünktől. A Thor 660 RGB az utóbbi kategória igényeit a lehető legmaximálisabban igyekszik kiszolgálni, miközben a gyors és halk kapcsolókat sem nélkülözi.

pc-guru-thor-660-01.jpg

A klaviatúra két színben is kapható: fekete és fehér, nálunk előbbi járt, bár a „fekete” ezúttal nem az eszköz egészére értendő. Ugyanis a Gateron Red mechanikus kapcsolókat fedő, „Pudding PBT” sapkák oldalai opálosan áttetsző, matt fehér köpenyt kaptak, és tény, ami tény, egészen látványos az eredmény. A lágyabban összemosódó színek jóval organikusabban változó színáradatot varázsolnak a kezünk alá. A sapkák teteje egy nagyjából 2 mm vastagságban, külön ragasztott „kupak”, ebbe süllyed bele egy anyagában fehér betű, így azok kopásától nem kell tartani, az extra funkciók viszont már csak festettek.

Az egészen aprócska, nem egészen 30 centiméter széles billentyűzet a lehető legtömörebben zsúfolta össze a kapcsolóit, egy meglepően masszív házba. A súlyfelesleget és vastagságot elsősorban a 3000 mAh kapacitású akkumulátornak köszönhetjük, mely nemcsak a világításról, hanem a vezeték nélküli kapcsolatról is gondoskodik. Méghozzá Bluetooth-on keresztül, egyszerre akár három eszközzel, melyek között egyszerűen, billentyűparanccsal válthatunk. Ha nincs megfelelő alaplapunk, egy univerzális dongle segítségével még mindig felcsaphatjuk hozzá, vagy maradhatunk a jó öreg kábeles megoldásnál, melyhez a szükséges USB-A/USB-C kábel természetesen a szett része, nem is lehetne másképp, mert egyúttal csak ezen keresztül tölthetjük a Thor 660-at.

pc-guru-thor-660-04.jpg

Ellentétben a névrokon, általunk korábban tesztelt Thor 300-zal a Thor 660 egyáltalán nem mennydörög. Ez részben a már emlegetett Gateron Red kapcsolóknak köszönhető, melyek gyorsan és mechanikus billentyűzethez képest halkan teszik a dolgukat, és ez tovább fokozzák a nagyobb gombok gyárilag olajozott stabilizátorai. Az aktuáció pontja az általános 2 mm, lenyomásukhoz névlegesen 45 gramm szükséges.

A 60%-os Thor 660 klaviatúra 61 gombjába viszont a hosszú „í” betűnek már nem fért be kapcsoló; illetve magyar kiosztás esetén az „angol 0” helyére kerülő „ö” betű miatt a „magyar 0” az eredetileg „tilde” helyén kéne legyen, ám ott már az „escape” csücsül. Magyarán két karakterrel rövidebbek vagyunk, melyeknek a besuvasztása a dizájn téren fapados szoftverrel ugyan lehetséges, de az amúgy is zsúfolt másodlagos funkciók miatt nehézkes, tanulni kell a használatát. Az apró méret és a vezeték nélküli kapcsolat lehetőségéből adódik, hogy vigyük magunkkal mindenfelé – a fedélzeti memóriának hála felprogramozott profiljainkat bárhol használhatjuk.

pc-guru-thor-660-03.jpg

A billentyűzetet a hiányosságai miatt ténylegesen csak játékosoknak, közöttük is csak azoknak tudom ajánlani, akiknek nem létfontosságú a magyar billentyűzetkiosztás, vagy eleve az angolhoz vannak szokva. Idehaza kevés üzlet kínálatában fellelhető, de nagyjából 25 ezer forint körül már hozzá lehet jutni, ami elsőre talán soknak tűnhet, de ha végignézzük a bluetooth-os mechanikus billentyűzetek listáját, akkor két dologra döbbenhetünk rá: nincs túl sok ilyen, és azok közt is jó ajánlat a Thor 660 RGB, mely különleges megjelenésével is kitűnik a sorból.

Trit 600 RGB

Ha ismerős a Trit 600 RGB neve, az nem a véletlen műve: közel egy éve már járt nálunk nem-is-annyira kistestvére, a Trit 500 RGB. Az egyenesági rokonságról tanúskodó név alapján joggal gondolná az ember, hogy ha ez egy százassal több, akkor biztos jobb is… nos, nem feltétlenül, vagy legalábbis nem mindenkinek.

Annak, aki már rakott össze forgószéket, nem okoz meglepetést a Trit 600 összeállítása, a szereléshez szükséges eszközök és csavarok előre lecsomagolva érkeznek. Ám a kissé „spórolósan” egyértelmű jelzések, számozások nélkül magyarázó útmutatót hiába is keresnénk a dobozban, az a szék ülése alatti kis zsebben van elrejtve. Ám svéd bútorboltos veteránok az összeszerelés során még a hiányos jelölések ellenére sem fognak egy csepp izzadságot sem hullajtani. A kerekek egy határozottabb ütéssel kerülnek a helyükre, a patron szabadon áll, testsúlyunkkal szorítjuk majd véglegesen a tokozatába, mely utóbbit négy csavarral rögzítünk az ülés aljához, és ettől független fixálandó a két karfa, két-két csavarral. Végül a háttámlát tartó két sarokvassal fogatjuk össze a két fő elemet, és a takaróelemek felpattintásával kész is vagyunk. Már csak a számítógép belsejéből esetleg ismerős, 5 V-os tápkábelek összekötözgetése van hátra, és gurulhatunk is.

pc-guru-trit-600-01.png

Ahol az összeszerelési útmutatót találtuk, a későbbiek során a powerbank lakhelyéül szolgál, mellyel meghajtható az ülés és a háttámla szélein húzódó, roppant látványos és többféle módon világító, távirányítóval kezelhető RGB-fénycsík. A szék gyakorlati és hasznosabb funkcióit tekintve fel-le állíthatjuk a karfák és ülés magasságát, valamint a háttámláját dönthetjük, illetőleg a derék- és fejpárnák helyzetét (vagy egyáltalán jelenlétét) határozhatjuk meg. A konstrukció, masszív, nem kelt olcsó benyomást, bár a LED-csík talán kissé túlzás, de hé, ki ne szeretne karácsonyfa lenni?

Nagy tételben mernék fogadni arra, hogy ha fognánk a Trit 500 és Trit 600 székeket, és egymás mellé állítanánk őket, akkor nincs az az ember a Földön, de még talán a gyártósoron sem, aki megmondaná, hogy akkor most melyik-melyik. Sőt, a Genesis honlapjára ellátogatva sem találunk különbséget a két eszköz között, a számozástól eltekintve gyakorlatilag teljesen egyforma a két termék hivatalos weboldala. Legalábbis amíg a végére nem érünk, ahol a szemfüles megfigyelőnek feltűnhet, hogy a Trit 600 Class 4 gázlifttel büszkélkedhet, ellentétben a Trit 500 Class 3 gázliftjével. És… ennyi.

pc-guru-trit-600-04.png

Ha egyszeri földi halandóként ez az információ nem mond semmit, akkor nem kell szégyenkezned, de arra talán rájöttél már, hogy ez az a kütyü, ami a szék fel-le süllyedését teszi lehetővé. Na, de miért is jobb a nagyobb sorszámú nekünk? Pár sorral lejjebb ott van a válasz: 30-cal többet, azaz 150 kilogrammot bír el anélkül, hogy megadná magát. Persze ennek ára is van, még ha nem is olyan sok: nagyjából 10 euróval, azaz körülbelül 4000 forinttal kerül többe a kényelmes és ragyogó ülés azoknak, akik testsúlyuknál fogva kénytelenek ezt választani. Ilyenformán viszont mindenki más, aki 120 kg alatt tengeti az életét, jobban jár, és nagyjából másfél, mindennel megpakolt pizza árával olcsóbban megússza, ha a Trit 500 mellett teszi le a voksát.