Tudtátok, hogy Vasember idén lett 56 éves? Első megjelenése 1963-ban volt, de önálló karakterként, saját képregényt csak 1968-ban kapott és azonnali siker lett. Születésének körülményei természetesen az adott történelmi korra reflektáltak. Stan Lee a hidegháborús témákat kereste a karakterrel, azt, hogy az Egyesült Államok milyen fegyverekkel, technológiával tudna harcolni a Szovjetunió ellen. A kor előrehaladtával a negatív szereplők változtak, de a cél nem. Tony Starknak, high-tech páncéljában a legnagyobb gonosztevőkkel kell megküzdeni, legyenek azok akár idegenek, vagy éppen nagyon is földiek. Itt kezdődik ez a Vasember 3 története…
Az első fázist lezáró Bosszúállók ugyanis elhozta az új évezred legnagyobb mozis csatáját, melyben romba dőlt fél New York, de Thornak, Hulknak, Vasembernek és a többi szuperhősnek köszönhetően sikerült visszaszorítani a Loki által vezetett támadó hordákat. A Bosszúállók eltűntek, azonban a támadás nem múlt el nyomtalanul. Ez különösen Tony Starknal mutatkozik meg, aki pánikrohamait még több Vasember páncél hegesztésével próbálja meg ellensúlyozni, de egy nemzetközi terrorista, bizonyos Mandarin nemcsak az Egyesült Államokat, de őt magát is megtámadja. Tony Stark az otthonától távol kerül és sérülten, a páncélja nélkül kénytelen felderíteni a gaztettek hátterét… Innen kezdődik a történet, azonban a Vasember 3 rendezését már nem a Happy Hogant alakító Jon Favreau vezényelte le, hanem a remek zsarufilmek írója, Shane Black. Ez meg is látszik a Vasember 3. részén, ami Black második direktori munkája volt. Ennek ellenére egy kifejezetten szórakoztató filmet készített, ami paródiától, ugyanakkor komoly pillanatoktól sem mentes.
Ez persze Black tehetségének köszönhető, aki több stílust is belepaszírozott a filmjébe: van benne nyomozás, akció, szuperhősködés, szeretett nő megmentése, egy kis megtévesztés, és a 90-es évekre jellemző felnőtt zsaru-gyerek segítő (Utolsó akcióhős, Hátulgombolós hekus), vagy éppen buddy-movie jelenet is. Utóbbiak azonban sohasem válnak nevetségessé: ehhez szükség volt jó írókra (a szkript jegyzésében maga Shane Black is részt vett), másrészt Robert Downey Junior és a többi vezető színész tehetségére. Vasember alakítója ebben a részben is kisujjból kirázza az érzelmes, ugyanakkor nagydumájú, a barátnőjéért mindenre képes, de sebzett milliomost, aki mindenből képes olyan kütyüt építeni, amely kihúzza a pácból. A párbeszédek sohasem válnak unalmassá, mindig van egy poén – ez az összes Marvel film jellemzője – ami illeszkedik az adott jelenetbe, legyen akár a terrorista vezér a főszereplője, vagy Pepper Potts. Ez persze egy Marvel film, így a tálalás is fontos: az alkotók mindent megtettek azért, hogy ne unatkozzanak a nézők. Váltakoznak a kevésbé és a nagyon látványos jelenetek, az igazi haddelhad persze a film végére marad, amikor Starknak segítője is akad, több tucat Vasember páncél képében.
Amikor Kevin Feige a 2000-es évek közepén rájött, hogy a Marvel még mindig birtokolja a Bosszúállók egyes tagjaihoz fűződő jogokat, és úgy döntött, hogy elindítja a MCU-t, valószínűleg nem sejtette, hogy a következő évtized legsikeresebb moziuniverzumát alkotja meg. Az MCU önálló filmekből álló, de mégis koherens világépítéséből álló, 11 éve fejlődő, változó széria eddig több, mint 21 milliárd dollárt termelt a stúdiónak, és a harmadik fázist lezáró Pókember: Idegenben című filmet még be sem mutatták. Hogy merre tart az MCU, miről fog szólni a negyedik fázis, már sejthető. Az viszont biztos, hogy a Marvelnek már nemcsak a negyedik, de az ötödik fázishoz is megvannak az ötletei, hiszen az MCU korlátlanul bővíthető, csak legyenek hozzá tehetséges írók és rendezők, hogy a Marvel filmekre vágyó nézők jól szórakozzanak, nem csak 2020-ban, de 2029-ben is.
Vasember 3
Rendezte: Shane Black
Játékidő: 130 perc
Szereplők: Robert Downey Jr., Ben Kingsley, Guy Pearce
Bemutató éve: 2013