Így ugyanis hatékonyabban lehet haladni, a miközben a munkások nem lesznek túlterhelve, kisebb eséllyel fognak megsérülni és csökken a mozgásszervi problémák száma is.
Egy munkahelyen megannyi dolog veszélyeztetheti az alkalmazottak egészségét. Ilyenek lehetnek a nem megfelelő bútorok és eszközök, az ezek következtében kialakult helytelen testtartás. Mindezek ráadásul még a termelékenységi számokon is rontanak – írja blogján a munkavédelmi szolgáltatással foglalkozó baleset-vedelem.hu portál.
Ha nem ügyelnek egy munkahelyen az ergonómiai szempontokra, akkor többen is panaszkodhatnak hát- és nyakfájásra, szemfáradtságra vagy más problémákra. Ezek a tünetek csökkenthetik a munkavégzés tempóját, sőt, egy-egy dolgozó távolmaradását is eredményezhetik.
Melyek a legfőbb alapelvei az ergonómiának?
Az első és legfontosabb szempont, hogy mindenki megfelelő testhelyzetben dolgozzon. Aki ülőmunkát végez, annak el kell sajátítania, hogy miként helyes ülni egészségügyileg.
Fontos, hogy ehhez álljon rendelkezésre olyan szék, ami a gerinc természetes görbületét támogatja. Oda kell figyelni arra is, hogy legyen optimális az asztal magassága. A rendszeres testhelyzet változtatással megelőzhetők a súlyos hát- és nyakfájdalmak.
Egyaránt káros, ha hosszú ideig egy helyben kell ülnie vagy állnia valakinek. Tudatosan törekedni kell arra, hogy időről időre megváltoztassa mindenki a saját testhelyzetét. Lehetőség szerint be kell iktatni rövid szüneteket és némi testmozgást egy-egy munkanapba. Ezzel a módszerrel javítani lehet a vérkeringést és egyúttal csökkenthető az izomfáradtság.
A helyes munkakörnyezet kialakításába nemcsak a fent említettek tartoznak bele, hanem a megfelelő világításra, a levegő hőmérsékletére, valamint a zajszint optimalizálására is ügyelni kell. Ezek együttesen hozzájárulnak a munkavégzés hatékonyságához.
Nézzük, mi mindenre kell odafigyelni irodai munkakörnyezetben!
Irodai környezetben elsősorban nem a balesetveszélyes helyzetekkel kell számolni, hanem azzal, hogy hosszú távon milyen hatása van bizonyos szokásoknak. Ha hosszú órákon át ücsörög valaki egy széken, az a mozgásszervi rendszerére nagy terhet ró, kiváltképp a gerincére, a nyakára és a csuklójára.
A szék és az asztal beállítására megéri rászánni néhány percet, mivel így ideális testhelyzetben lehet nap mint nap dolgozni, a statikus terhelés pedig csökkenthető. A monitor, az egér és a billentyűzet ideális elhelyezésére ugyancsak célszerű figyelmet fordítani.
Fizikai munkavégzés során is fontosak az ergonómiai szempontok
A fizikai munkások sem mindegy, hogy milyen testtartással látják el feladataikat. A súlyos tárgyak mozgatásához el kell sajátítani az optimális emelési technikákat. A nehéz dolgokat egyenes háttal, a térdek behajlításával kell emelni.