Mindjárt itt a Windows 10, ami azt jelenti, hogy nagyon sokan újra fogják telepíteni a rendszerüket, ez pedig azzal jár, hogy egy rakás programot is fel kell pakolni. Ez talán a legrosszabb része az egész folyamatnak, hiszen amellett hogy az állományokat vadásszuk, végeláthatatlan mennyiségű töltőképernyőt is végig kell nézni, mielőtt egy belakott, teljes mértékben használható rendszerünk lenne -- próbálunk azonban segíteni! Itt egy linkgyűjtemény, egy olyan lista, amiben minden fontosabb programot könnyen, vagy legalábbis könnyebben elérhettek, ezzel faragva egy kicsit a rendszertelepítéssel töltött időből, és nem csak akkor, ha Windows 10-re váltasz.
Illesztőprogramok
A Windows telepítésének befejezése után az első és legfontosabb feladat az illesztőprogramok installálása. Ez szerencsére könnyű játszma, ugyanis a gyártó mellékel az alaplaphoz egy lemezt, ami a chipsettől az Ethernetig minden drivert tartalmaz, és nem egy alkalommal, meg is könnyíti ezek telepítését, mégpedig úgy, hogy egy külön paranccsal automatikusan felrakhatjuk valamennyi összetevőt. De mi van akkor, ha időközben elveszett a lemez, vagy ha éppen nincs már meghajtód ebben a digitális világban? Nos, a megoldás az, hogy ellátogatsz az alaplap gyártójának honlapjára, és letöltöd a megfelelő csomagot. Érdemes már most ellenőrizni, hogy megvan-e a lemez, és ha nincs, vagy meghajtó hiányában nem tudod használni, akkor felkeresni a gyártó honlapját. Íme a legismertebb cégek terméktámogatási oldala:
Ezzel azonban még nincs vége az illesztőprogramok hajszolásának, ugyanis itt van még a videokártya is. Irány tehát az Nvidia vagy az AMD oldala, ahol csak meg kell keresni a megfelelő típust, letölteni a programot és vígan telepíteni.
A segédprogramokról se feledkezz el: a .NET keretrendszer és a Visual C++ a Microsoft hivatalos oldalán található meg. Programja válogatja, melyikre van szükség, de ha nagy játékos vagy, akkor ezekkel annyira nem kell törődnöd, az egyes címek ugyanis a telepítés vagy az első indítás során ezeket maguktól felrakják. A Java is szükséges lehet bizonyos alkalmazásokhoz.
Megjegyzés: ha nem Windows 10-et telepítesz, hanem egy régebbi rendszert, akkor a segédprogramok és frissítések installálását jelentősen megkönnyíti a WSUS Offline Update nevezetű program, ami összeszedi a szükséges állományokat. Csak töltsd le, csomagold ki, majd indítás után válaszd ki, mire van szükséged. A program elkészíti a telepítőt, amit a friss Windowson már csak el kell indítani. Értelem szerűen a WSUS Offline Update-et a nagy újratelepítés előtt célszerű használni.
Védelem
Ha felállt a Windows, és minden működik (hang, internet, csatlakozók, videokártya -- ezeket ellenőrizd) akkor lehet kezdeni a berendezkedést, aminek első lépése legyen a megfelelő védelem beszerzése, hiszen senki sem szeretné, ha az értékes dokumentumai, vagy személyes adatai rossz kézbe kerülnének, esetleg vírusok fognák vissza az izmos masináját. Az egyik legjobb megoldás erre az Eset antivírus programja, és becs szóra, nem csak azért mondom, mert a magazin mellé kódot adunk, tényleg nagyon jó, évek óta megbízhatóan működik -- persze van alternatíva, ha azt keresitek: az Avast vagy az AVG megoldását érdemes lehet megnézni az ingyenesek közül.
Internet és kommunikáció
A védelem kiépítése után már nyugodtan lehet az internetre merészkedni, de ehhez kell egy rendes böngésző, ha ugyanis előre nem készítettél össze mindent, akkor potenciálisan sok időt kell eltölteni a gyári megoldásban. A webböngészők terén több lehetőségünk is van, amiből kettő emelkedik ki: az egyik a Google megoldása, a Chrome, a másik pedig a jó öreg Firefox. Ezen kívül még ott az Opera, a Safari illetve az Internet Explorer és annak Windows 10-es reinkarnációja, az Edge, ami beépítve jön az új operációs rendszerrel.
A böngésző után jöhet a kommunikáció. Ha nem csak a Facebookon csevegsz, akkor a Skype a kézenfekvő válasz, de ha ezt inkább elkerülnéd, akkor ott rokona, a Pidgin, aminek előnye, hogy egy rakás üzenetküldő szolgáltatást támogat (Facebook, WhatsApp, Skype, Steam, stb.), így egyetlen programmal letudhatsz mindent, de ehhez jó sok barkácsolás kell a pluginek telepítése és a fiókok hozzáadása miatt, úgyhogy ezt inkább csak a bátraknak ajánlanám. A levelezés terén a Thunderbird a te választásod, de ha nem e-mailezel sokat, akkor a Gmail és társai is elegendőek webes felületen.
Multimédia és szórakozás
Multimédia terén szükségünk van valamire, amivel a filmjeinket nézhetjük és zenéinket hallgathatjuk. Személyesen a K-Lite Codec Packra esküszöm, ez ugyanis tartalmaz mindent, ami csak kellhet, de a VLC is nagyon jó megoldás. Tisztán zenére foobar2000, illetve Winamp (még elérhető, könnyen) vagy Spotify, amivel ingyen hallgathatunk zenét az interneten -- utóbbira alternatíva lehet a Deezer és a Last.fm.
Természetesen, ha szórakozásról van szó, akkor a játékok nem maradhatnak ki. Steam, Uplay, Origin. Mind kötelező.
Munka
A szórakozás után jöhet a munka. Számítógépen millió és egy dolgot el lehet végezni, a specifikus programokra ezért nem térek ki, de az ziher, hogy irodai alkalmazásra mindenkinek szüksége van előbb vagy utóbb. Erre ideális megoldás az ingyenes OpenOffice, de ha van aktív hallgatói jogviszonyod, akkor jó eséllyel szerezhetsz ingyen Office csomagot. Erről EZEN AZ OLDALON találsz további információkat.
A munkához sorolható még a képszerkesztés is. Szimpla böngészésre és kategorizálásra az XnView, az IrfanView vagy a Picasa ajánlható, míg szerkesztésre az ingyenes GIMP vagy a Paint.NET -- persze az Adobe termékei is várnak, ha profi vagy, de ezért meg is kérik az árat.
Tömörített állományokkal mindig találkozni fogsz, ezekhez pedig a 7-Zip és a WinRAR ajánlatos. A PDF fájlokhoz az Adobe Reader vagy a Foxit Reader illetve a SumatraPDF jó választás, illetve ha sokat dolgozol forráskódokkal, vagy csak több funkciót akarsz egyszerű szöveges fájlok piszkálása során, akkor a Notepad++ nevét áldani fogod. A Total Commander se maradjon ki, ha sok fájlmozgatással van dolgod.
Végül a felhőtárhelyről is ejtsünk szót, ugyanis nagyon hasznos dolog tud lenni. A Dropbox, a One Drive és a Google Drive a legjobb barátod ezen a téren, illetve az Evernote is fontos lehet, ezzel ugyanis a jegyzeteidet érheted el bárhol.
És akkor ezt most mind végig kell kattintgatnom? -- kérdezhetitek, jogosan, a válasz azonban az, hogy NEM. Itt jön képbe a Ninite. Egy zseniális oldal, ahol annyi a dolgod, hogy bejelölöd, milyen programokat szeretnél, majd letölteni a telepítőt és hátradőlni. Noha a programok felhozatala nem teljes, a legtöbb fontos összetevőt (az illesztőprogramok és segédprogramok kivételével) megtalálható, ezzel jelentősen könnyítve a rendszered telepítését. Mindenképpen próbáljátok ki!
Remélem, tudtam segíteni, de hozzá kell tennem, hogy habár a legfontosabb alkalmazásokat összeszedtem, egy ilyen tág és szerteágazó témában óhatatlanul kimarad valami. Így arra kérlek titeket, hogy kommentben mondjátok el, hogy ezeken kívül szerintetek még milyen olyan program van, ami nélkülözhetetlen egy átlagos felhasználó számára.
- az, hogy valakinek egy adott program tetszik, még nem jelenti, hogy a 'konkurencia' nem jó :) (lásd: vlc kontra MPC-HC; 7-zip kontra Winrar; ESET kontra Kaspersky kontra Panda kontra Norton; LibreOffice kontra MS Office; ...)
- a MS-féle vírusirtó semmire nem jó (egy-két ismertebb vírus ellen használható, de semmi több); és mindezt nem én mondom, hanem a nevesebb vírusteszter oldalak (AV-Test, AV-Comparatives, CheckVir - és bár említhető még a VirusBulletin is, de az már nem olyan jól mutatja meg egyes vírusirtók előnyeit/hátrányait, mint a többi)
- aki nem használ vírusirtót, az semmiben nem lehet biztos (nem lopták-e el a levelezési hozzáférését; a Steam hozzáférését; nem lett-e a gépe része egy botnet-es hálózatnak; nem küldözget-e a gépe spam-eket; ...) - és ezen nem segít az sem, hogy 'biztonságos' oldalakat látogat (láttam már az index.hu-n keresztül is próbálkozásokat; és akkor a webcím-eltérítéses próbálkozásokról még nem is beszéltem
- SSD melé nem kell Defrag progi (sőt, kifejezetten ellenjavallt)
Egyébként meg nálam a használt progik le vannak töltve. Direkt van erre egy partícióm; így bármikor bármilyen gépre át tudom tolni, nem kell folyton letöltögetni (és használom a filehippo oldal letöltőjét, ami meg ellenőrzi, hogy van-e ezekből frissítés; és ha van, akkor jelzi ezt).
Az én progijaim:
7-zip, Total Commander, Chrome, Media Player Classic Home Cinema, Foobar2000, Avira, MS Office, Java, Unity, PowerISO, K-Lite Mega (de csak kódoláshoz), VirtualDubMod, Freemake Video Converter, MKV Toonix, Adobe Flash (mert a Chrome beépítetje nem tud upmixelni sztereót 5.1-re), és mivel még Windows7-em van, pár .NET frissítés. Asszem ez minden.
Böngésző: Firefox (már nagyon rég óta csak ezt használom. Egyszer próbáltam Chrome-t is, de annyira zabálja a memóriát hogy soha többé nem telepítem)
Archiválónak: WinRAR, de itt van mellette 7Zip is
Vírusírtónak: Kaspersky (használtam már Avastot, AVG-t is de egyik se jött be igazán. Avast mindenre beriasztott, hiába raktam kivételek közé egy adott fájlt/mappát akkor is törölte, AVG meg néha tévesen riasztott, és volt pár program aminél furcsa dolgokat művelt).
Média lejátszónak: BSplayer (már régóta ezen nézek filmet és semmi bajom nincs vele, és nem is értem miért van VLC ennyire túlhypeolva, mintha más lejátszó nem is érne semmit, csak az). Zenehallgatáshoz meg vagy szintén BsPlayer vagy marad Windows Media Player.
Média lejátszóból ajánlom még a KODI-féle lejátszót, szépen berendezi a filmeket sorozatokat. Letölti hozzájuk a borítót, könnyen 1-2 klikkel letölthető felirat tartalom több feliratos oldaltól, nem kell letölteni a file mellé másolgatni miegymás. És mobil eszközre van hozzá távirányító amivel könnyedén kezelhető a kényelmes TV-s filmnézéshez.
Windows 7 rendszereken:
- Illesztőprogramok (VGA, LAN, Hang, stb).
- Vírusirtó: Avira Free vagy Avast Free, más szóba sem jöhet!)
- Böngésző: Firefox és UC Browser
- Fájlkezelő: Total Commander (de általában mindig alap Intézőt használom, egyébként elég ritkán használom a TC-t mostanában)
- Tömörítő: WinRAR (értelemszerűen, nálam a TC nem helyettesíthető Winrar helyett)
- Takarítók: CCleaner, Wise Care 365 (bár használom a IObit Advanced SystemCare-t is, de az inkább csak nagyobb lassítást okozott mindkét gépemen, mint hasznot, inkább azt kerülöm)
- Töredezettségmentesítő: IObit Smart Defrag Free (nincs vele gondom, sima Sata HDD)
- Eltávolító: IObit Uninstaller (jól működik)
- Kémelhárító: IObit Malware Fight Free (bár Malwarebytes-el sem volt bajom, csak az a rohadt sok idegesítő értesítő, amikor játszottam böngészgettem, ezért maradok IObit-nél).
- Tűzfal: ZoneAlarm Free (teljesen jól működik, bár lehet, hogy Comodo Firewall-al jobban járnék, nem tudom).
- Nyomeltakarító: Ashampoo Privacy Protector 2015 (2 napja használom, ingyenes)
- CD/DVD író: Ashampoo Burning Free 6 (tökéletesen elégedett vagyok vele)
- Képlopó: Ashampoo Snap 7 (legálisan ingyenes)
- Driver kereső: Driver Booster 2 (csak tényleg szükség esetén, mint FirefoxOS készülékem mondjuk vagy régi hardverekhez, bár többnyire mégis Google-znem kell).
- Képkezelő: XnView (szeretem)
- Képszerkesztő: PhotoFiltre Studio X (megszokásból és nagyon keveset foglal)
- Lejátszó: AIMP3 vagy Foobar200, VLC Player
- Játékokhoz, Steam, Tunngle, Java, Adobe Flash Player, TeamSpeak 3 (attól függ mivel játszok és mikor, nem mindig játszok)
- Office: LibreOffice (meguntam az MS Office-nál, hogy több 100 megás frissítések jönnek).
- Emulátorok: Daemon Tools, VirtualBox, Firefox (FirefoxOS-hez alap Firefox)
- Egyéb: SpeedFan, Teamviewer, HD Sentinel, IDM, uTorrent 2.2.4, AIDA64, CPU-Z, GPU-Z, stb....
Persze nem egyszerre rakom fel mindent, de másnap vagy amikor ráérek majdnem minden fent is van, ami nekem kellenek. Linuxot is használom (Xubuntu, de abból nem igen tudok hosszú listát írni, algiha telepítek rá alapokat, mint Wine, VLC, stb.)
A Win10 meglévő oprendszerre "frissítésként" fog érkezni. Egyrészt éppen emiatt csak a Win7-től felfelé van az upgrade lehetőség (ami programok futnak azokon, azokkal megbirkózik a tízes is), másrészt pedig éppen a kompatibilitási problémák felderítése lesz az egyik feladata annak a kis programocskának, ami "A Windows 10 beszerzése" névvel megjelent a tálcán.
Tehát egy összerakott oprendszer esetén a Win10 upgrade után pont ugyanazok a telepített alkalmazások lesznek meg, mint korábban. Esetleg az várható, hogy mondjuk első indításkor a szóban forgó alkalmazás vagy az oprendszer maga jelentkezik, hogy van a programból már Windows 10-es változat is, telepíteni akarja?
Mindezek ellenére jó ötlet a Win10 érkezése alakalmából újrahúzni a rendszert, hogy az upgrade egy friss, nem annyira teleszemetelt Windowsra menjen rá.
1. Ha Windows 7-ről telepíted át a Windows 10-et, a fájljaim megmaradtak, de a telepítések nagy része ment a levesbe. Itt hangsúlyoznom kell, hogy ez a 10130-as build Win 10 és a Windows 7 relációban volt igaz, ez bizonyára változni fog.
2. Amikor buildet váltottam, mindenem megmaradt tökéletesen, viszont az ESET-et mindig újra kellett telepítenem, mert összeakadt a Windows-os tűzfallal a vírusirtó.
Mi, Insiderek már megkaptuk a végleges verziót, már magyar is lehet a rendszer, ha akarod... Nagyon jó rendszer lett, amióta használom, más szitum nem volt, stabilan, jobban teszi a dolgát.
Alaplap CD-k. A Windows beépített vagy Update-n keresztül letöltött driverei, valószínűleg sokkalta frissebbek, mint az alaplap CD-n találhatóak. Kivételt képezhetnek a hangchippek szoftverei, mert a szabványos driverekben, nem mindig működnek megfelelően a hangchip szolgáltatásai (5.1 kimenet optikai kivezetésen, MicBoost funkció stb.). Ekkor is érdemesebb inkább a gyártó honlapját megkeresni, a megfelelő driverért, programcsomagért.
K-Lite codecpack és társai:
Inkább egy VLC. A codeckpackok használata tehető felelőssé, sok játékbeli hang-, vagy kép problémáért.
Alaplap CD-k. A Windows beépített vagy Update-n keresztül letöltött driverei, valószínűleg sokkalta frissebbek, mint az alaplap CD-n találhatóak. Kivételt képezhetnek a hangchippek szoftverei, mert a szabványos driverekben, nem mindig működnek megfelelően a hangchip szolgáltatásai (5.1 kimenet optikai kivezetésen, MicBoost funkció stb.). Ekkor is érdemesebb inkább a gyártó honlapját megkeresni, a megfelelő driverért, programcsomagért.
K-Lite codecpack és társai:
Inkább egy VLC. A codeckpackok használata tehető felelőssé, sok játékbeli hang-, vagy kép problémáért.
ZIP: 7-zip, WinRar már nemigen alternatíva.
Lemezképek: ISO-t viszi a Win8 is, azon túl DTLite.
Munka: OpenOffice? Mintha már 2011 óta nem fejlesztenék, helyette LibreOffice. Vagy valamelyik online, pár oldalas dolgokra egész használhatók, azon túl meg érdemes lehet megtanulni a LaTex-et. Nem örömteli, amikor OO/LO használata miatt mentéskor teljesen tönkremegy a doksi.
Videó: CCCP, VLC
Böngészéshez a Chrome-ot már a bétája óta használom, egyszer megpróbáltam váltani az IE-re, de rossz volt benne a fájl letöltés, ezért otthagytam.