"Az Apple hazudott" – tweetelte Tim Sweeney még szeptemberben, mikor azt hitte, hogy ősszel végre véget ért a csatája az Apple-lel, miután cége, az Epic Games egy akkor született bírósági döntés értelmében 6 millió dollárt fizetett a techóriásnak. Az Epic még 2020-ban perelte be az Apple-t állítólagos versenyellenes magatartása miatt, miután a Fortnite-ot egyszerűen kivették az App Store-ból, mivel az Epic megpróbált közvetlenül a felhasználóktól díjakat felszámítani (az Apple általában 30%-os részesedést vesz le a tranzakciókból). Idén nyáron a bíróság ítéletet hozott az ügyben, és úgy tűnt, hogy a Fortnite jó úton halad afelé, hogy újra a Store-ba kerüljön – az Apple-nek azonban más elképzelései voltak. A vállalat értesítette az Epic-et, hogy nem teszik vissza a játékot, "amíg a megyei bíróság ítélete nem válik jogerőssé és nem fellebbezhetővé". "Az Apple hazudott" – írta mindezek után Sweeney, hozzátéve, hogy az eljárás még akár öt évig is elhúzódhat. "Az Apple megint visszaélt a monopolhatalmával egymilliárd felhasználó felett". Természetesen az Epic ezután perelt, méghozzá tíz pontban is vádolva az Apple-t, amikből kilencet szépen el is buktak, a Fortnite pedig nem kerül vissza az App Store-ba ezután sem. Hogy mi kerekedik még ki mindebből, az a jövő zenéje, de az tény, hogy külső szemlélőként egyik cégre sem vet túl jó fényt ez a csörte. Az Epic köti az ebet a karóhoz, az Apple pedig pont a profitorientált hozzáállása miatt kaphat rosszalló pillantásokat más cégektől. Annyi biztos, hogy nem most hallottunk utoljára a két vállalat háborújáról.
Évekig húzódhat még az Apple és az Epic Games ügye
Nem holnap lesz vége a 2020 óta tartó pereskedésnek és bírósági ügyeknek, de egyelőre az Apple tűnik nyertesnek.
Támogass minket!
A PC Guru februárban indította el támogatói programját, azzal a céllal, hogy az új, online érában is segíthessétek a magazin hosszú távú működését. A közösségi támogatáson keresztül biztosítható, hogy még több hírrel, teszttel, előzetessel, kritikával, beszámolóval, videóval és egyéb érdekességgel kedveskedhessünk számotokra.
Az Apple 90 napot kapott arra, hogy a felhasználói feltételeit megváltoztassa: a bíróság kötelezte az Apple-t arra, hogy engedélyezze a szoftverfejlesztők számára azt, hogy alternatív fizetési megoldásokat népszerűsítsenek és ajánljanak (magyarul ott hirdetek ahol akarok, és ott fizetek ahol akarok - nincs többé AppStore kizárólagosság).
A felhasználói feltételeket tartalmazó szerződés és az AppStore módosíttatása elég durva veszteségnek tűnik, nemcsak morálisan, de dollármilliókban is... ez volt kezdettől fogva a kínaiak (TenCent) és a per célja. Csakhogy közben 2020 óta a politikai háttér megváltozott: nincs Trump, nincs kézivezérlés a "hazaiak" védelmében.
Hogy a többi 9 kiegészítő pontot elvesztette az Epic azzal eleve számoltak.
Mindeközben Kína már lekapcsoltatta a Fortnite szervereket az új online játékokat érintő szabályozás miatt - így nincs gyakorlati jelentősége a per kimenetelének az eredeti okkal kapcsolatban - viszont a világgazdasági és politikai következmények üzenet értékűek lehetnek.