- Májusban kezdik forgatni Christopher Nolan következő filmjét
- A téma a dunkerque-i csoda, a második világháború egyik leghíresebb mentőakciója
- A cím: Dunkirk
- Premier: 2017. július 21.
Christopher Nolan maga mögött hagyja az álomvilágot, a világűrt és a denevérembert is, és helyette egy valós eseménnyel foglalkozik a következő filmjében: 2017-ben jön a dunkerque-i csodát megörökítő projektje.
A második világháború elején, egészen pontosan 1940 májusa és júniusa között, mintegy 400 ezer brit, francia és belga katona esett csapdába Franciaország északi részén, Dunkerque városába. Úgy tűnt a sereg odavész, de az Operation Dynamo tervnek hála, kilenc nap leforgása alatt a nagy többséget, 338 ezer embert sikerült kimenteni -- áldozatok persze voltak, 60 ezren odavesztek, illetve jelentős tengeri és légi veszteségek is voltak, összességében azonban a háború egyik legbravúrosabb akciójáról van szó, amit nem véletlenül neveznek csodának.
Megmentésre váró katonák.
A Variety úgy tudja, hogy a Dunkirk névre keresztelt film főleg az Operation Dynamo hadművelet megtervezésére koncentrál majd, de természetesen közelről is láthatjuk majd a csapdába esett katonákat. A La Voix Du Nord francia lap arról számolt be korábban, hogy Christopher Nolan már járt dunkerque-ben, felmérni a terepet, ezt ugyanis a város polgármestere körülötte világgá, akkor persze még elég ködösen fogalmazva, csak annyit mondva, hogy egy nagy rendező érkezik hozzájuk, megfilmesíteni egy 75 évvel ezelőtti történelmi eseményt.
Állítólag már mennek a tárgyalások arról, hogy Tom Hardy, Kenneth Branagh és Mark Rylance szerepeljen a filmben, egyelőre azonban a konkrét szereposztásról még nincs biztos információink. Annyit azért tudunk, hogy 65 mm-es filmen forgatnak, a munkálatok pedig májusban kezdődnek. A premier 2017. július 21-én lesz.
Göbbels naplója 1940.04.21. "A Führer szándéka, hogy kiütéses győzelmet arasson. Ennek ellenére már ma békét kötne, azzal a feltétellel, hogy Nagy-Britannia távol tartja magát Európától, és visszaadja a gyarmatainkat. Egyáltalán nem akarja szétzúzni Nagy-Britanniát vagy elpusztítani a birodalmát. A britek a legméltányosabb feltételekkel tudnának békét kötni. Ehelyett inkább háborút vívnak, és porig rombolják saját birodalmukat. Nem tudjuk és nem akarjuk átvenni a birodalmukat. De vannak emberek, akikkel csak akkor lehet szót érteni, ha már kiverted néhány fogukat."
1940.05.21: válsághelyzet a németeknél. Arrasnál kombinált brit-francia páncélos ellentámadás, kemény Matilda II és más francia tankok százaival. Rundstedt feljegyzi a naplójába, hogy az "A" hadseregcsoport mozgását leállítja. Halder naplója szerint szerint Rundstedt "túl óvatos", ezért von Bock "B" hadseregcsoportjához rendeli az "A"-t is, és utasítja Bockot a folytatásra, Hitler beleegyezése nélkül.
Rundstedt 05.24-én, amikor Hitler felkeresi a főhadiszállását, panaszkodik erről Hitlernek.
Ezért Hitler kiadja a híres "megállási parancsot" a Negyedik Hadseregnek, telefonon, 12 óra 30 perckor.
Ennek okai:
1, "Harcászati szempontból meggondolatlan dolog a mocsaras flandriai alföldön bevetni a tankokat" mondja Hitler. "Nem engedhetem meg a katonai erő pazarlását. Ha az ellenség támadást indít a Somme folyótól, akkor megsemmisíti a Negyedik Hadsereg gyenge páncélos erőit. Egy ilyen katonai balsiker elviselhetetlen külpolitikai következményekkel járna."
2, Belgium flamand lakossága barátságosan fogadja Hitlert, meg kell kímélni őket a háború pusztításaitól.
3, 05.25 este Hitler kifejti: Sepp Dietrich elit SS dandárját meg kell várni, meg kell mutatnunk a világnak, hogy még az olyan faji szempontból fejlett nemzet, mint Nagy-Britannia legjobb csapataival szemben is fel tudunk mutatni hasonló szintű egységeket.
05.26 reggelre Sepp Dietrich és a Leibstandarte A.H. elit SS Őrezred elfoglalja a helyét. Légifelderítésekből és rádiólehallgatásokból lehet tudni, hogy a britek megkezdték a kivonást.
13.30 perckor Hitler kiadja a parancsot: a páncélosok folytathatják útjukat.
Luftwaffe felderítésekből látható, hogy a britek csak katonáikat teszik hajóra, felszerelésüket hátrahagyják. A partokon tömegével a várakozó angolok, az utakon több mint 20 km-es sorokban az otthagyott teherautók és hadianyag. Beindul a propaganda: Göring dicsekszik a légierő eredményeivel.
A valóság azonban más: a németek rájöttek, hogy az ellenség helyi légi fölénybe került. A Nyolcadik Légihadtest köd miatt 3 napig a földön vesztegel. Baljós árnyak: a német bombázók nem versenyképesek a brit rövid hatótávú vadászokkal. A bombázók nagy része még Németországban van. A bombák nem hatásosak kis hajókra (ágyúval verébre), a bombák nagy része a homokdűnékre hullik ártalmatlanul.
06.02-én a britek befejezik Dunkerque kiürítését. A haderő felét sikerül kimenteni. A németek 136 hadosztálya gyakorlatilag érintetlen, lehet kezdeni a végső támadást Franciaország ellen.
Remélem ebből nem egy újabb történelemhamisító, pátoszos hollywoodi remekművet láthatunk majd.