A cég történetének kezdete 1975-re datálódik, amikor két seattle-i barát, Bill Gates és Paul G. Allen a BASIC programnyelv egy módosított változatával álltak elő kifejezetten az Altair nevezetű, korai PC-hez. Szerencséjük csillaga 1980-ban ragyogott fel, amikor az International Business Machines Corporation (IBM) megkereste őket, hogy készítsék el az első személyi számítógépükhöz az operációs rendszert, ez lett az MS-DOS. Tíz évvel később a Windows harmadik verziója még jobban meglódította a cég addigra már amúgy is jó tempóban haladó szekerét, és 1993-ra havi szinten egymillió példányt értékesítettek belőle. Ez azonban korántsem a vak szerencse műve volt, gondoskodtak róla, hogy így történjen.
Az erő sötét oldala
Ekkortájt mutatkozott be a mára már klasszikus üzleti stratégiának nevezhető szentháromság: „embrace, extend, exploit”, amit magyarul nagyjából úgy értelmezhetünk, hogy „öleld magadhoz, bővítsd ki, használd ki”. Ez még egy kis magyarázatra szorul, de hamarosan világos lesz. A Windows első verziói gyakorlatilag csak egyfajta burokként szolgáltak a háttérben futó DOS alapú operációs rendszernek. Az MS-DOS komoly vetélytársa volt és egyre inkább teret nyert a Digital Research DR-DOS rendszere, így hát inkább kompatibilissé tették a korai Windows verziókat ezzel, szóval mintegy magához ölelte a konkurenciát a Microsoft, ezzel is terjesztve saját termékét. A második fázisra (bővítsd ki) a 3.1-es verzió már olyan változtatásokon esett át, amik miatt „hibaüzeneteket” produkált, ha nem az MS-DOS volt az „alap”. Emellett azokat a cégeket (pl. Dell, HP), akik komplett számítógépeket építettek (Original Equipment Manufacturer, OEM), díj megfizetésére kötelezték, mondván, hogy DOS alapú rendszerre akár a Windows is telepíthető. Ezért aztán ezek a gyártók szépen sorban elpártoltak a konkurenciától, és be is léptünk a harmadik fázisba, a redmondi csapat a piaci előnyét először felépítve, majd kihasználva eltette az útból ellenfelét.
Forgalmas '94
Nem kellett sok idő és az IBM-mel is összeakasztották a bajszukat, hiába volt ez a cég az, ami pályára állította a Microsoftot, utóbbi nem tűrhette, hogy a másik saját fejlesztésű operációs rendszer és szoftvercsomag készítésébe, valamint terjesztésébe kezdett. Mivel szoftverbeszállítója volt az IBM-nek, mint OEM-nek, így nemes egyszerűséggel felemelték az árat, csakis nekik. Persze per lett a vége, amit el is vesztettek, a célt viszont elérték.
De nem csak az operációs rendszer tartozik a Microsoft portfóliójába, itt elsősorban az Office programcsomagra gondolunk. Ennek nagy ellenfele volt a Novell népszerű terméke, a WordPerfect, amelynek kiiktatása érdekében változtatásokat eszközöltek a Windows API-n (Application Programming Interface, más néven utasításkészlet; leegyszerűsítve olyan parancsok „halmaza”, amik segítségével a program az operációs rendszerrel kommunikálni tud), és a változtatásokról visszatartották az információkat. Akár a DR-DOS-ra telepített Windows, a szövegszerkesztő sem futott problémamentesen, így egyre többen elpártoltak tőle. Ezt csak tovább tetézte, hogy a Microsoft az érdekkörébe tartozó OEM-eket árengedményekkel vette rá, hogy rendszereik mellé ne csomagolják a Novell termékeit, amik rendre ki is estek a kosárból.
Üzleti berkekben eközben egy másik operációs rendszer kezdett térhódításba, mégpedig a UNIX, ami ellen ismét a hármas taktikát vetették be. Először létrehozták a WISE-t (Windows Interface Source Enviroment), amelynek célja az volt, hogy a Windows API-ra írt programokat a konkurens rendszereken is futtatni lehessen. Ez két év alatt el is terjedt, ezt követően „kibővítették” az API-t anélkül, hogy a WISE-ba importálták volna a változtatásokat, aminek eredményét az eddigi példákból már sejtheti mindenki.
Új rendszer, régi módszer
A Windows 95 folytatta a sikerszériát, szintén megállíthatatlanul. Egyszerűségével, sokoldalúságával, integrált programjaival kiütötte a nyeregből több vetélytársát is, köztük az Apple Mac OS-t. Persze ez sem volt éppen véletlen.
Megjelenésének évében már javában fejlesztette az Intel az NSP (Native Signal Processing) processzorait, amelyek fő vonzerejét az integrált audió, videó és 3D támogatás (!) jelentette volna. Ez azt jelentette a Windows számára, hogy bármilyen operációs rendszer alatt elérhetők lettek volna ezek a multimédiás funkciók. Hasonlóképpen jártak el, mint ahogy térdre kényszerítették a Novell-t; az Intel számára elég volt, hogy a Microsoft az érdekkörébe tartozó OEM-eket a konkurencia bojkottjára szólította fel, már dobták is a fejlesztést. Pár évvel később ugyanezzel a módszerrel „ösztönözve” felhasználták az Intelt a Java ellen folytatott küzdelmükben is.
A Sun Microsystems köztes szoftvere (middleware) magában hordozta annak az esélyét, hogy a szoftverfejlesztők a Windows utasításkészlete helyett ezt fogják használni új programok megírására, és nem lesznek többé a Windowshoz kötve, s ezt csak tetézte a kereszt-platform mivolta. A megoldást ezúttal is a háromlépéses taktika jelentette. A Microsoft először licencelte a Java technológiáját, majd saját képére formálva azt, terjesztésébe kezdett, miközben kizárta ellenfelét a terjesztésből érdekkörének lefizetésével vagy zsarolásával. Rövid idő alatt a „szennyezett” fejlesztői eszközöké volt a piac.
A böngészők háborúja
A redmondi óriás kissé megkésve, de annál nagyobb erőbedobással reagált a böngészők elterjedésére. Biztos akadnak köztetek, akik még emlékeznek a Netscape nevezetű programra. Ennek esetében is az bökte a Microsoft szemét, hogy middleware révén saját API-t használt. Először háttéralkut ajánlottak a piac felosztására, amennyiben a Netscape nem teszi publikussá az API-kat. Ezt természetesen nem fogadta el a konkurencia vezetősége, úgyhogy durvább eszközökhöz nyúltak: kifejlesztették az Internet Explorert, amit teljesen egybeépítettek az operációs rendszerrel, ugyanakkor gondoskodtak róla, hogy az ellenfél böngészője ótvarul fusson. Emellett a már báboknak nevezhető OEM-eket gyakorlatilag lefizették, hogy ne terjesszék a Netscape-et, és amikor az Apple nem akart ennek eleget tenni, megfenyegették, hogy nem csomagolhatja az Office-t (ami addigra egyeduralkodó volt az egész piacon, hiszen már gondoskodtak róla korábban) a Mac mellé. Ezt az Apple nem engedhette meg magának, a rendszereik 90%-án ezt használták és a piaci részesedése e nélkül is gyengülőben volt a PC piacon. Ha az, hogy a terjesztésből gyakorlatilag kizárták a konkurenciát esetleg nem lett volna elég, a szabványokat is a maga képére formálta a Microsoft. A HTML, a CSS, és az ActiveX vezérlők is mind azt a célt szolgálták, hogy a felhasználók az Explorerhez, és ezáltal a Windowshoz legyenek láncolva. 1998-ra meg is látszott az intézkedések eredménye, az Explorer lett a legelterjedtebb. Ez mára ugyan változott, de közel tíz éves egyeduralkodást bebiztosítottak terméküknek, és a mai napig sem érkezik más böngészővel előtelepített rendszer.
Zárszó
A fent felsorolt példák mind az előző évezredből lettek kiemelve, és mindegyik esetben bíróságra került az ügy, aminek vagy pénzbüntetés, vagy peren kívüli megállapodás lett a vége (itt említjük meg a többi áldozatot is, a QuickTime és RealPlayer médialejátszókat, és a szerveren futó, konkurens Sun és Oracle operációs rendszereit). Az, hogy újabb eseteket nem hozunk fel, nem jelenti azt, hogy a cégóriás felhagyott volna taktikáival. Továbbra is ellenségként tekint minden olyan köztes szoftverre ami API-kat ad a fejlesztők kezére, és az előtelepített rendszerekre sem kerül fel semmi, amihez a Microsoftnak ne lenne köze. A mobileszközök terjedése új terület, amire szintén késve léptek be, de a Nokia már a zsebükben van. Hogy mit hoz a jövő és mik derülnek ki, pár év múlva esetleg megtudjuk.
Szerintetek a Microsoft monopóliuma a felhasználók előnyére vagy hátrányára válik? Akárhogyan is, miért?
Vagyis azt írjátok, hogy az ilyen erőfölénnyel való visszaélés jó a MS-tól, csak majd kíváncsi leszek, mit fogtok mondani, ha egyszer felétek is ezt a fajta mentalitást fogja mutatni. Mert nem elég a mának élni, kicsit kell gondolni a jövőre is. És ha a MS ennyire profitorientált (amit még Ti is elismertek), akkor nem hiszem, hogy ha már egyeduralkodó lesz, akkor majd Nektek (nekünk) is ad majd 'normális' élhetési lehetőséget...
Ja, és itt írok ellent Namur-nak is: hiszen amit a MS csinál, az nem szabadpiaci, és nem is kapitalista - maximum csak a haszon hajhászása jellemző a kapitalizmus és MS kapcsolatában; de amint fentebb látni is: rendre megsértik a törvényt. Csak mire a törvény betűinek érvényt tudnak szerezni a 'másik oldalon', addigra már az ellenfél ki van véreztetve, le van amputálva az összes végtagja és még a nyelvét is elvesztette. Vagyis jogilag elmondhatja, hogy igaza volt, de már semmi esélye visszatérni oda, ahonnan a MS letaszította.
Amúgy az ennyire adatgyűjtés paranoiás emberek nem tartanak mikor meglátnak egy biztonsági kamerát, vagy mikor felnéznek az égre és látják elsuhanni a műholdakat? Ahhoz, hogy elkerüljük az adatgyűjtést egy bunkerbe kellene költöznünk, bár még akkor sem lennék benne biztos. Ami biztos, hogy nem az a megoldás, hogy szidjuk a Microsoft-t (vagy bármelyik mási céget) amiért begyűjtik amit lehet.
Visszaélni mások adataival? Ez már kicsit jogászkodás meg olyan dolgok amikbe nem szeretnék belemenni, de szerintem van ilyenek ellen törvény. Ha meg nincs... akkor remélem megkönnyebbül a világ, ha kitudódik a szexuális preferenciám. Engem addig is megnyugtat, hogy terroristákat és bűnszervezeteket is ezeken a begyűjtött adatokon keresztül buktatnak le...
Kiket ismersz, kikkel kommunikálsz (és mit), mik a politikai és szexuális preferenciáid, meg úgy mindent, amit a gép előtt ülve csinálsz. És az, hogy ezeket pl. a Facebook vagy a Google ma csak hirdetőknek adja ki, vagy saját felhasználásban célzott tartalmakkal terelget a virtuális birkanyájban, nem jelenti azt, hogy holnap nem adja el másnak is.
Amúgy az ennyire adatgyűjtés paranoiás emberek nem tartanak mikor meglátnak egy biztonsági kamerát, vagy mikor felnéznek az égre és látják elsuhanni a műholdakat? Ahhoz, hogy elkerüljük az adatgyűjtést egy bunkerbe kellene költöznünk, bár még akkor sem lennék benne biztos. Ami biztos, hogy nem az a megoldás, hogy szidjuk a Microsoft-t (vagy bármelyik mási céget) amiért begyűjtik amit lehet.
Visszaélni mások adataival? Ez már kicsit jogászkodás meg olyan dolgok amikbe nem szeretnék belemenni, de szerintem van ilyenek ellen törvény. Ha meg nincs... akkor remélem megkönnyebbül a világ, ha kitudódik a szexuális preferenciám. Engem addig is megnyugtat, hogy terroristákat és bűnszervezeteket is ezeken a begyűjtött adatokon keresztül buktatnak le...
Kiket ismersz, kikkel kommunikálsz (és mit), mik a politikai és szexuális preferenciáid, meg úgy mindent, amit a gép előtt ülve csinálsz. És az, hogy ezeket pl. a Facebook vagy a Google ma csak hirdetőknek adja ki, vagy saját felhasználásban célzott tartalmakkal terelget a virtuális birkanyájban, nem jelenti azt, hogy holnap nem adja el másnak is.
Persze, válasszuk ketté, mert van az ,hogy egy cégpolitika nem illő, de törvényes. Lehet mondani ,hogy szemetek, de amíg törvényt nem szegnek...nos, ha egy cég boldogulni akar, ki kell a lehetőségeket használni.
A törvénysértés persze más dolog.
Na meg, ha egy cég kihasználja a törvény adta lehetőségeket, de ezzel rosszat tesz...akkor a törvények a rosszak. A cég csak a lehetőséget használja ki
Ezt csak úgy általánosságban mondom.
- Ennyire beletörődtél."
"Évekkel ezelőtt mindhárom cég iránt ezt a zsigeri gyűlöletet éreztem. Az Apple és Google iránt már nagyjából leírtam, hogy miért, a Microsoft iránt meg azért amiért kb mindenki más is. Mert a Microsoftot mindenki gyűlöli és kész, mert sz@r a Windows és kész. De egyébként Windows-t használok és szeretem, körbe néztem a telefon piacon és Windows Phone-t választottam és szeretem, körbe néztem a tablet piacon és Windows Tabletet választottam és szeretem. És még sorolhatnám, hogy mennyi döntésemben nyert a Microsoft. Miért utálnám ha ennyi mindenét önszántamból használom, azért mert tetszenek? Nem könnyebb úgy mindkettőnknek? "
Ehh, nekem is ez jutott eszembe. Beletörődtél a Microsoft termékeibe, az elég jó neked elég jó.
Félre ne érts, azt használsz amit akarsz, de Namur felvetésének igazat kell adnom. Amiket felhozol hibának a Google-lel szemben, azt leokézod a Microsoftnál, sőt, már a böngészőt se kell elindítanod az adatgyűjtéshez, így már minden rendben.
----
Más: én régebben szintén Windows-t használtam, néha voltak vele problémák, de semmi olyasmi amit nem tudtam megoldani. De ami kiakasztott, az a frissítés. Ha valami munkád van, amit sürgősen el kell intézni, ez a ... meg elkezd bekapcsolásnál 3 óráig frissíteni... Egyszer játszotta el velem, aztán repült is. Én pl. azért váltottam Linuxra, mert nem okoz "véletlenszerű" megállásokat a napi rutinban. A Valve-nak hála mostmár játszani is egyszerű. És nem ugrál a képembe a frissíts Windows 10-re felirat a nyolcadik "nem, kösz"-re sem.
Egyiknél sem okézom le az adatgyűjtést, vagy inkább egyiknél sem érdekel. Csupán arra akartam rávilágítani, hogy felesleges ez a felhajtás a Windows 10 ellen mivel gyűjti rólad az adatokat. A többiek évek óta ugyanezt teszik (sőt, elszomorítalak: a Microsoft sem a Windows 10-el kezdte...).
- Ennyire beletörődtél."
"Évekkel ezelőtt mindhárom cég iránt ezt a zsigeri gyűlöletet éreztem. Az Apple és Google iránt már nagyjából leírtam, hogy miért, a Microsoft iránt meg azért amiért kb mindenki más is. Mert a Microsoftot mindenki gyűlöli és kész, mert sz@r a Windows és kész. De egyébként Windows-t használok és szeretem, körbe néztem a telefon piacon és Windows Phone-t választottam és szeretem, körbe néztem a tablet piacon és Windows Tabletet választottam és szeretem. És még sorolhatnám, hogy mennyi döntésemben nyert a Microsoft. Miért utálnám ha ennyi mindenét önszántamból használom, azért mert tetszenek? Nem könnyebb úgy mindkettőnknek? "
Ehh, nekem is ez jutott eszembe. Beletörődtél a Microsoft termékeibe, az elég jó neked elég jó.
Félre ne érts, azt használsz amit akarsz, de Namur felvetésének igazat kell adnom. Amiket felhozol hibának a Google-lel szemben, azt leokézod a Microsoftnál, sőt, már a böngészőt se kell elindítanod az adatgyűjtéshez, így már minden rendben.
----
Más: én régebben szintén Windows-t használtam, néha voltak vele problémák, de semmi olyasmi amit nem tudtam megoldani. De ami kiakasztott, az a frissítés. Ha valami munkád van, amit sürgősen el kell intézni, ez a ... meg elkezd bekapcsolásnál 3 óráig frissíteni... Egyszer játszotta el velem, aztán repült is. Én pl. azért váltottam Linuxra, mert nem okoz "véletlenszerű" megállásokat a napi rutinban. A Valve-nak hála mostmár játszani is egyszerű. És nem ugrál a képembe a frissíts Windows 10-re felirat a nyolcadik "nem, kösz"-re sem.
- Ennyire naiv vagy.
- Ennyire beletörődtél.
- Vagy ennyire sikeres volt a több évtizedes agymosás....
Adatgyűjtés hidegen hagy.
Monopóliumnak örülsz.
Nem zavar ha hülyének néz a Microsoft.
Sőt örülsz neki: "szép kezdeményezés amit most tesz az Xbox-al".
Zsigeri gyűlölet lakozik benned az Alma és Google iránt, miközben a Microsoftnak valamiért megbocsájtasz.
Hogy vegyelek így komolyan?
Látom mennyire szétszórt az IT világ így hogy küzdenek egymással ezek a cégóriások, ha valamit megveszel csak az az adott rendszereken fog működni. A és B dolgot szeretnék használni mert mindkettő nagyon jó, de A dolog csak az egyiken B meg csak a másikon van... Nem kell aggódni, nem lesz monopolizálva akármennyire is igyekszik akármelyik cég. Azt az utat már rég elhagytuk.
Nem zavar, ha a MS hülyének néz? Ezt a részt nem értem. Tetszik amit csinálnak, szeretem használni az eszközeit, programjait és szolgáltatásait. Pont ezért örülök, ha fejlődnek és haladnak mert akkor ezek az eszközök, programok és szolgáltatások még jobbak lesznek.
Az XBox-nak szerintem elmondtam miért örülök. Egységes platformot akar. Jaa, hogy ehhez Windows 10 kell? Akkor kezdd el elítélni a Sony-t is amiért nem játszhatsz Uncharted-el...
Évekkel ezelőtt mindhárom cég iránt ezt a zsigeri gyűlöletet éreztem. Az Apple és Google iránt már nagyjából leírtam, hogy miért, a Microsoft iránt meg azért amiért kb mindenki más is. Mert a Microsoftot mindenki gyűlöli és kész, mert sz@r a Windows és kész. De egyébként Windows-t használok és szeretem, körbe néztem a telefon piacon és Windows Phone-t választottam és szeretem, körbe néztem a tablet piacon és Windows Tabletet választottam és szeretem. És még sorolhatnám, hogy mennyi döntésemben nyert a Microsoft. Miért utálnám ha ennyi mindenét önszántamból használom, azért mert tetszenek? Nem könnyebb úgy mindkettőnknek?
Amúgy meg mit gyűjtenek rólam? Mikre keresek a gépemen? Milyen filmeket nézek? Milyen programokat telepítek? Az emberek nagy része ezeket önszántából kiposztolja Facebookra. És szerintem ugyanaz a célja vele mint a Google-nek meg Facebooknak. Jobb keresési eredmények és találatok felhozása, valamint ez visszajelzés is, hogy mi az amit sokan használnak mi az amit nem. A különbség annyi, hogy mostmár egy frissen telepített Windows-on nem kell megnyitni a böngészőt, hogy elkezdődjön az adatgyűjtés. Már a telepítés megkezdésekor megtörténik. Azaz durván egy órával hamarabb elkezdhetnek adatokat gyűjteni, woaw.
- Ennyire naiv vagy.
- Ennyire beletörődtél.
- Vagy ennyire sikeres volt a több évtizedes agymosás....
Adatgyűjtés hidegen hagy.
Monopóliumnak örülsz.
Nem zavar ha hülyének néz a Microsoft.
Sőt örülsz neki: "szép kezdeményezés amit most tesz az Xbox-al".
Zsigeri gyűlölet lakozik benned az Alma és Google iránt, miközben a Microsoftnak valamiért megbocsájtasz.
Hogy vegyelek így komolyan?
Az "ingyen" és a "Microsoft" egy mondatban nagyon furcsa. :) De nem is igaz, mert nem pénzzel fizetsz érte, hanem az adataiddal A Win10 pont úgy működik, mint a Google vagy a Facebook, folyamatosan profilozza a felhasználót, csak még nem tudni, hogy mi ezzel a valódi célja (a többiekkel ellentétben egy oprendszer azért nem az a kimondott reklámplatform). Mindezt automatikusan, és egyelőre nem kijátszható módon teszi. Szép új világ...
Amúgy meg mit gyűjtenek rólam? Mikre keresek a gépemen? Milyen filmeket nézek? Milyen programokat telepítek? Az emberek nagy része ezeket önszántából kiposztolja Facebookra. És szerintem ugyanaz a célja vele mint a Google-nek meg Facebooknak. Jobb keresési eredmények és találatok felhozása, valamint ez visszajelzés is, hogy mi az amit sokan használnak mi az amit nem. A különbség annyi, hogy mostmár egy frissen telepített Windows-on nem kell megnyitni a böngészőt, hogy elkezdődjön az adatgyűjtés. Már a telepítés megkezdésekor megtörténik. Azaz durván egy órával hamarabb elkezdhetnek adatokat gyűjteni, woaw.
Az "ingyen" és a "Microsoft" egy mondatban nagyon furcsa. :) De nem is igaz, mert nem pénzzel fizetsz érte, hanem az adataiddal A Win10 pont úgy működik, mint a Google vagy a Facebook, folyamatosan profilozza a felhasználót, csak még nem tudni, hogy mi ezzel a valódi célja (a többiekkel ellentétben egy oprendszer azért nem az a kimondott reklámplatform). Mindezt automatikusan, és egyelőre nem kijátszható módon teszi. Szép új világ...
Én nem érzem annyira ezt a változást. Például amit művel a windows phone-nal, az elég nevetséges. Én is ezt a rendszert használom, nem fanboyságból fikázom a rendszert, vagyis inkább a fejlesztőket és a marketinget mögötte. Az hol változás, hogy 3/4 év, míg az ígért dátumhoz képest ténylegesen kijön a wp 10? Vagy hogy az ígért telefonok felére ki se adják? Ezt már egyszer eljátszotta a wp 8-al, ezért nem értem, hol van itt a változás.
A fejlesztésbe bele se mennék, megvannak a .NETnek az előnyei és a hátrányai, de nehogy már az legyen nagy szó, hogy ingyen fejleszthetsz rá. Nyilván minden mezei felhasználónak ez a legfontosabb. Gondolom a visual studionak is valami egyszerű verziója ingyenes.
Ebből tényleg látszik, hogy csak gondolod, de nem tudod.
Visual Studio Community Edition a Professional-lal teljesen egyenértékű, ingyenes fejlesztő rendszer.
Ezt a monopóliumos szöveget soha nem értettem... Nem tetszik a Windows meg a Microsoft? Akkor takarodj, ott a Linux meg a Mac, használd azokat bátran. Az ég világon senki sem kényszerít arra, hogy bármi közöd is legyen a Microsofthoz. Ha meg azért nem használod őket mert nem tudja azt amit a Windows, hát kapaszkodj meg, az azért van mert a Microsoft megtette a cikkben említett lépéseket... A "de mi lett volna, ha" kérdéseket pedig nem szívlelem.
Sajnos nekem nincs ekkora történelmi tudásom mint a cikk írójának, úgyhogy az alapján ítélkezem amit olvastam és amit úgy az évek alatt innen-onnan hallottam. Gyorsan és jól reagált a fejleményekre, nem mondom, hogy szép amit csinált, de hát ez az üzlet. Millió hasonló esetről olvashatunk sokkal kisebb méretben. A Microsoftot azért szidják ennyire, mert őket mindenki ismeri, mert ők nagyok, mert velük mindenkinek van valami kapcsolata.
De oké, legyen egyeduralkodó, előnyünkre válik-e? Én azt mondom, hogy igen, inkább ők mint egy Google vagy Apple. A Google-t soha nem szerettem, nincsen egyéniségük, egy arctalan cég akik uralnak kb mindent az interneten. Ez nekem sokkal félelmetesebb mint bármi amit a Microsoft nyújt. Google-é a legnagyobb kereső szolgáltatás, a legnagyobb videoportál, a legnagyobb levelezőrendszer és még el sem kezdtem a listát. Bármikor bármi rosszat tennének, változtatnának az üzleti stratégiájukon, vagy akármi, el sem tudnánk képzelni mennyi ember életét borítaná fel vele (ezt a maszlag szöveget csak azért tettem ide mert mióta ingyen osztogatják a Windows 10-et azóta mindenki erre gyanakodik, hogy majd a Microsoft ezt kihasználja és valahol visszaüt. Hát ha a Google tenné ugyanezt akkor sokkal nagyobb sz@rban lennénk...). És ott van még az Apple amit Steve 10 évvel ezelőtt a csúcsra juttatott és azóta is abból próbálnak élni. Azóta kb semmi innováció, és ilyen üres mondvacsinált érveket hoznak fel a termékeik mellett mint, hogy "elit" meg "tudjuk mire van szükséged". (kézbe fogtam egy iPad-et meg egy Surface-t... egyértelműen tudtam melyik az elit és melyikre van szükségem...). Ezen kívül az Apple rendszerek elképesztően zártak, nem is te vagy a vezérlő, mintha csak egy bábszínházban játszanál, mozgatod a távolban az ujjaidat és a bábok pedig valami hasonlót csinálnak messze tőled. És akkor ott van még a Linux... úgy érzem, hogy egy kőbaltát adtak a gép mellé mondván, hogy ezzel tudod irányítani. Ilyen konkurenciák mellett én örülök, hogy a Windowst válaszhatom és a Microsoft árnyéka alatt hűsölhetek.
Igen ennek az a következménye, hogy ágyba kell bújnod a Microsoft-al, hogy a legújabb rendszerre a legújabb funkciókkal és a legnagyobb közösségnek tudj fejleszteni, vagy ha a használója és tagja akarsz lenni. És ez hasonlóan működik a világ nagyjából minden egyéb ágazatában is. Az asztalosnak is csak annyira jó a terméke amennyire jó minőségű fát és szerszámokat kap... Ekkor jönnek a másik tábor emberei akiknek nem tetszik ennek a minőségi valaminek színe vagy a szaga... és ez teljesen rendben van, senki sem ugyanolyan.
Akkor miért van szükség egyeduralkodóra? Miért nem lehet, hogy mindenki választja amilyet szeretne és a cégek pedig szépen együttműködnek? Mert mennyivel jobb lenne, ha mindenki egy rendszert használhatna és egy rendszerre programozhatna, nincsennek kompatibilitási hibák, nincs olyan ami valaki számára elérhető míg másoknak nem stb.. Sajnos ez az egyeduralom szerintem eleve megvalósíthatatlan. Egyrészt már túlontúl késő ahhoz, hogy ebbe az irányba haladjuk, másrészt amég vannak Linuxos liberálisok és bekebelezett Apple használók (és elfogult Microsoft rajongók...) addig ez nem is fog megvalósulni. Mindegyik cégnek kemény támogatottsága van, mindegyik cégnek saját keretrendszerei, eszközei és programjai vannak, egyik sem fog engedni a másiknak csak azért, hogy egységes legyen a világ és mindenkinek jobb legyen.
Rengeteg undorító húzása volt a Microsoftnak, elismerem... Viszont ha ez kellett ahhoz, hogy eljusson a jelenlegi állapotára akkor csak gratulálni tudok neki és támogatom, hogy a jövőben is ilyen döntéseket hozzon. Ám nem ez a helyzet. Szerintem érezhető, hogy a Microsoft már változtat. Ingyen Windows 10, egységes irgalmatlanul jó keretrendszer a platformjai között melyre ingyen fejleszthetünk. Jobbnál jobb app-eket szór ki a konkurencia eszközeire. Szintén nagyon szép kezdeményezés amit most tesz az XBox-al. A felhasználók visszajelzésére pedig igenis figyelnek és igyekeznek aszerint cselekedni!
Múltbéli cselekedeteiért pedig folyamatosan megkapja a visszajárót (vaaaagy nem csak ők az egyetlenek akik képesek ilyenekre) például minden crossplatform próbálkozásukat elhárítja az Apple. Hosszú évek alatt sikerült végre behackelniük a .NET keretrendszert iOS alá a Xamarin segítségével és nem az Almának köszönhetik, hogy ez megvalósult, de ez már egy másik történet...
Ehj de hosszú komment lett
Én nem érzem annyira ezt a változást. Például amit művel a windows phone-nal, az elég nevetséges. Én is ezt a rendszert használom, nem fanboyságból fikázom a rendszert, vagyis inkább a fejlesztőket és a marketinget mögötte. Az hol változás, hogy 3/4 év, míg az ígért dátumhoz képest ténylegesen kijön a wp 10? Vagy hogy az ígért telefonok felére ki se adják? Ezt már egyszer eljátszotta a wp 8-al, ezért nem értem, hol van itt a változás.
A fejlesztésbe bele se mennék, megvannak a .NETnek az előnyei és a hátrányai, de nehogy már az legyen nagy szó, hogy ingyen fejleszthetsz rá. Nyilván minden mezei felhasználónak ez a legfontosabb. Gondolom a visual studionak is valami egyszerű verziója ingyenes.
Ezt a monopóliumos szöveget soha nem értettem... Nem tetszik a Windows meg a Microsoft? Akkor takarodj, ott a Linux meg a Mac, használd azokat bátran. Az ég világon senki sem kényszerít arra, hogy bármi közöd is legyen a Microsofthoz. Ha meg azért nem használod őket mert nem tudja azt amit a Windows, hát kapaszkodj meg, az azért van mert a Microsoft megtette a cikkben említett lépéseket... A "de mi lett volna, ha" kérdéseket pedig nem szívlelem.
Sajnos nekem nincs ekkora történelmi tudásom mint a cikk írójának, úgyhogy az alapján ítélkezem amit olvastam és amit úgy az évek alatt innen-onnan hallottam. Gyorsan és jól reagált a fejleményekre, nem mondom, hogy szép amit csinált, de hát ez az üzlet. Millió hasonló esetről olvashatunk sokkal kisebb méretben. A Microsoftot azért szidják ennyire, mert őket mindenki ismeri, mert ők nagyok, mert velük mindenkinek van valami kapcsolata.
De oké, legyen egyeduralkodó, előnyünkre válik-e? Én azt mondom, hogy igen, inkább ők mint egy Google vagy Apple. A Google-t soha nem szerettem, nincsen egyéniségük, egy arctalan cég akik uralnak kb mindent az interneten. Ez nekem sokkal félelmetesebb mint bármi amit a Microsoft nyújt. Google-é a legnagyobb kereső szolgáltatás, a legnagyobb videoportál, a legnagyobb levelezőrendszer és még el sem kezdtem a listát. Bármikor bármi rosszat tennének, változtatnának az üzleti stratégiájukon, vagy akármi, el sem tudnánk képzelni mennyi ember életét borítaná fel vele (ezt a maszlag szöveget csak azért tettem ide mert mióta ingyen osztogatják a Windows 10-et azóta mindenki erre gyanakodik, hogy majd a Microsoft ezt kihasználja és valahol visszaüt. Hát ha a Google tenné ugyanezt akkor sokkal nagyobb sz@rban lennénk...). És ott van még az Apple amit Steve 10 évvel ezelőtt a csúcsra juttatott és azóta is abból próbálnak élni. Azóta kb semmi innováció, és ilyen üres mondvacsinált érveket hoznak fel a termékeik mellett mint, hogy "elit" meg "tudjuk mire van szükséged". (kézbe fogtam egy iPad-et meg egy Surface-t... egyértelműen tudtam melyik az elit és melyikre van szükségem...). Ezen kívül az Apple rendszerek elképesztően zártak, nem is te vagy a vezérlő, mintha csak egy bábszínházban játszanál, mozgatod a távolban az ujjaidat és a bábok pedig valami hasonlót csinálnak messze tőled. És akkor ott van még a Linux... úgy érzem, hogy egy kőbaltát adtak a gép mellé mondván, hogy ezzel tudod irányítani. Ilyen konkurenciák mellett én örülök, hogy a Windowst válaszhatom és a Microsoft árnyéka alatt hűsölhetek.
Igen ennek az a következménye, hogy ágyba kell bújnod a Microsoft-al, hogy a legújabb rendszerre a legújabb funkciókkal és a legnagyobb közösségnek tudj fejleszteni, vagy ha a használója és tagja akarsz lenni. És ez hasonlóan működik a világ nagyjából minden egyéb ágazatában is. Az asztalosnak is csak annyira jó a terméke amennyire jó minőségű fát és szerszámokat kap... Ekkor jönnek a másik tábor emberei akiknek nem tetszik ennek a minőségi valaminek színe vagy a szaga... és ez teljesen rendben van, senki sem ugyanolyan.
Akkor miért van szükség egyeduralkodóra? Miért nem lehet, hogy mindenki választja amilyet szeretne és a cégek pedig szépen együttműködnek? Mert mennyivel jobb lenne, ha mindenki egy rendszert használhatna és egy rendszerre programozhatna, nincsennek kompatibilitási hibák, nincs olyan ami valaki számára elérhető míg másoknak nem stb.. Sajnos ez az egyeduralom szerintem eleve megvalósíthatatlan. Egyrészt már túlontúl késő ahhoz, hogy ebbe az irányba haladjuk, másrészt amég vannak Linuxos liberálisok és bekebelezett Apple használók (és elfogult Microsoft rajongók...) addig ez nem is fog megvalósulni. Mindegyik cégnek kemény támogatottsága van, mindegyik cégnek saját keretrendszerei, eszközei és programjai vannak, egyik sem fog engedni a másiknak csak azért, hogy egységes legyen a világ és mindenkinek jobb legyen.
Rengeteg undorító húzása volt a Microsoftnak, elismerem... Viszont ha ez kellett ahhoz, hogy eljusson a jelenlegi állapotára akkor csak gratulálni tudok neki és támogatom, hogy a jövőben is ilyen döntéseket hozzon. Ám nem ez a helyzet. Szerintem érezhető, hogy a Microsoft már változtat. Ingyen Windows 10, egységes irgalmatlanul jó keretrendszer a platformjai között melyre ingyen fejleszthetünk. Jobbnál jobb app-eket szór ki a konkurencia eszközeire. Szintén nagyon szép kezdeményezés amit most tesz az XBox-al. A felhasználók visszajelzésére pedig igenis figyelnek és igyekeznek aszerint cselekedni!
Múltbéli cselekedeteiért pedig folyamatosan megkapja a visszajárót (vaaaagy nem csak ők az egyetlenek akik képesek ilyenekre) például minden crossplatform próbálkozásukat elhárítja az Apple. Hosszú évek alatt sikerült végre behackelniük a .NET keretrendszert iOS alá a Xamarin segítségével és nem az Almának köszönhetik, hogy ez megvalósult, de ez már egy másik történet...
Ehj de hosszú komment lett
A kérdésetek a végén viszont inkább bájos mintsem komoly. A cikkből (és az internet mély bugyraiból szerzett infókból) könnyen kiderülhet bárki számára, hogy a Microsoft ügyesen kialakított monopóliuma agyatlan, bárányra hasonlító pénzeszsákként tekint az emberekre. Kétlem, hogy ez bárkinek is az előnyére válna őket kivéve... Ami a legszomorúbb az egészben, hogy ehhez a piacfelügyelet / kormányok / fogyasztóvédelem statisztál egy kis kenés reményében és csak a kötelező minimumot teljesíti...Mára a Microsoft és egyéb szoftware gyártók olyan környezetet alakítottak ki, ahol lényegében bármit megtehetnek, a felhasználónak pedig 3 lehetősége van:
- megcsinálja magának
- elkerüli az egészet és él a "középkorban"
- tejel mint a fejőstehén aminek nézik
Jól látható módon az első kettő nem igazán járható út...
Mindenesetre ez az egész téma (és cikk) tökéletesen szimbolizálja mit gyűlölök ennyire a kapitalizmusban és a mai "szabad" piacot éltető barmokban...