Ha az ASUS gamer gépeiről beszélünk, elsőre alighanem mindenkinek a Republic of Gamers (avagy ROG) hardverek ugranak be, pedig a tajvani gyártónak van egy másik termékcsaládja is ebben a piaci szegmensben. Ez a The Ultimate Force (avagy TUF), melyben általában a ROG gépeknél szerényebb képességű laptopok találhatók, amiknek természetesen az árazása is barátibb. A most nálunk járt ASUS TUF FA506 első pillantásra pontosan ugyanezt a receptet követi, azonban a gép képességeit alaposabban megnézve egyből látni fogjuk, hogy ez bizony egy ritka jó ajánlat.
Letisztult erő
Az ASUS TUF FA506 dobozában a gépen túl ott lapul még annak igen méretes, féltéglákat idéző töltője, a kézikönyv és nagyjából ennyi. Maga a laptop egy méretes, súlyos, tiszteletet parancsoló darab, mely gamer jelzővel ellátott termék létére elég visszafogottan néz ki. A billentyűzet háttérvilágítását leszámítva például nem található rajta extra LED, és bár letört élekből és agresszív vonalakból itt is találni, a gép így is inkább már-már elegánsnak tűnik, nem pedig hivalkodónak.
Az anyagminőségre sem lehet panasz: a TUF FA506 egy masszív, strapabíró laptop, amin érződik, hogy nem spóroltak ki belőle semmit. Ami pedig a csatlakozókat illeti, ezekkel is bőven el vagyunk látva: a gép bal oldalán a tápcsatlakozó mellett egy HDMI, két USB-A és egy USB-C csatlakozó, valamint egy Jack aljzat található, míg a jobb oldalon a hűtés kivezetése mellett egy további USB csatlakozó kapott helyet.
Külön érdemes még kiemelni a kijelzőt: a TUF FA506-ban egy Full HD felbontású IPS panel kapott helyet, mely akár 144 Hz-es képfrissítésre is képes, így a laptop akár kompetitív játékokra vagy esportolásra is ideális darab lehet.
Komoly fenevad
Kinézetre az ASUS TUF FA506 tehát abszolút rendben van, de az igazán kellemes meglepetés csak akkor ér minket, ha a belsejére is vetünk egy pillantást. A laptop ugyanis egy AMD Ryzen 7 4800H processzorral és egy Nvidia GeForce RTX 2060-as videokártyával érkezik, melyekhez 16 GB RAM és egy 1 TB-os SSD jár. Talán mondanunk sem kell, hogy ezzel a konfigurációval a TUF FA506 gyakorlatilag minden játékkal gond nélkül meg tud birkózni: a teszt során a Call of Duty: Warzone, a Borderlands 3 és a Control sem tudta két vállra fektetni.
Azonban az ilyen komoly hardver ilyen kis helyre zsúfolva igen komoly hőt tud termelni, és talán ez nevezhető a TUF FA506 legnagyobb gyengeségének. Egyrészt, ha csak egy kicsit is megugrik a terhelés, a ventillátorok egyből felzúgnak, mint a fene, másrészt pedig a forró levegőt a gép háta mellett a jobb oldalán vezeti ki a rendszer, pont rá az egeret fogó kezünkre, ami hosszabb távon azért már elég kényelmetlen tud lenni. Az viszont nagy pozitívum, hogy a billentyűzet nem forrósodik, az ilyen modelleknél ez egy viszonylag gyakori probléma.
Üzemidő szempontjából sem teljesít olyan jól a TUF FA506. A 90Wh-s akkumulátor böngészés, videózás és más, általános felhasználás mellett nagyjából 4-5 órát bírt, míg ez az érték játéknál 2 óra körüli hosszra esett vissza, de legyünk teljesen őszinték: gamer laptopot nem a hatalmas mobilitása miatt vesz az ember, így ezek az eredmények kategórián belül abszolút vállalhatóak.
Egy kihagyhatatlan ajánlat?
Mindent összevetve viszont az ASUS TUF FA506 így is egy nyugodt szívvel ajánlható gamer laptop szinte bárkinek. Igaz, hogy a hűtése nem a leghalkabb és az üzemidő sem sikerült olyan acélosra, de cserébe egy több mint korrekten összerakott, remek anyagminőséggel és erős hardverrel büszkélkedő gépet kapunk, ami tökéletesen alkalmas akár a legújabb játékok nyúzására is.
Ami azonban igazán jó vétellé teszi az ASUS TUF FA506-ot, az az ára: hazánkban jelenleg 440 ezer forint környékén kapható, ami borsosnak tűnhet a magyar fizetésekhez képest, de a gamer laptopok piacán nem annyira elszállt árazás, plusz itt tényleg komoly hardvert kapunk a pénzünkért cserébe. Épp ezért ha játékra kihegyezett laptopot keresünk a középkategóriában (vagy kicsit fölötte), akkor mindenképp érdemes lehet megfontolni az Asus ajánlatát.