November 16-án vette kezdetét a 32. Camerimage filmfesztivál a lengyel Torun városában, amelyen minden évben az operatőrök munkája kerül fókuszba, azonban az eseményt nyitó Blitz című háborús dráma rendezője, Steve McQueen bojkottálta az eseményt, az idei év talán legjobb horrorfilmjét, A szert tető alá hozó Coralie Fargeat pedig úgy döntött, hogy mégsem vetíthetik le az alkotását Torunban. A két filmes azért jutott erre az elhatározásra, mert a Camerimage vezetője, Marek Zydowicz egy publicisztikájában azt írta, hogy ha figyelembe vennék szempontként azt, hogy több női alkotót szerepeltessenek, az a minőség romlásához vezetne.
„Miután olvastam a Camerimage filmfesztivál igazgatójának felettébb nőgyűlölő és sértő szavait, úgy döntöttem, hogy A szert visszavonom a fesztiválról, és Benjamin Kracun operatőr sem fog részt venni rajta. A szer éppen arról szól, hogy az ilyesfajta viselkedésnek milyen hatása van a világunkra. Nem szabadna ezeket tovább eltűrnünk. Támogatásunkat küldjük mindenkinek, aki részt vesz a fesztiválon, és reméljük, hogy ez a diskurzus segíteni fogja a változásokat, amik nagyon is szükségesek” – nyilatkozott Fargeat.
McQueen, akinek nevéhez olyan filmek fűződnek, mint a 12 év rabszolgaság és A szégyentelen, a Blitz vetítését nem akadályozza meg, de Zydowicz szavai miatt ő maga nem utazik el Lengyelországba. A rendezvényen egyébként díjat is kapott volna, azonban Zydowicz bocsánatkérése után sem gondolta meg magát, mivel nem tudja túltenni magát az ő meglátása szerint mélyen sértő szavakon. „Hatalmas tiszteletet érzek az operatőrök iránt, legyenek bármilyen neműek, így nők is, és úgy vélem, jobban kell törekednünk arra, hogy mindenki helyet kapjon az asztalnál.”
Zydowicz kijelentése ellen amúgy több operatőr szervezet is felszólalt, maga a fesztivál igazgatója pedig mély sajnálattal vette tudomásul McQueen távolmaradását: „Nagy szomorúsággal fogadtam Steve McQueen döntését, hogy nem vesz részt a fesztiválon. Elnézést kérek ismét, és szeretném megragadni az alkalmat, hogy egy nyílt fórumon üljünk le és beszéljünk arról, hogyan lehetne együtt tenni a nyitottabb és befogadóbb hozzáállásért.”
Cate Blanchett, az idei Camerimage zsűrielnöke, aki az eset ellenére is részt vesz a fesztiválon (csakúgy mint zsűritársai, Anthony Dod Mantle, Higgs Powell, Rodrigo Pietro, Lukasz Zal és Jolanta Dylewska) a következő közlemény juttatta el a sajtóhoz:
„Üdvözöljük a nemi reprezentációról szóló vitát. Várakozással tekintünk arra, hogy részt vegyünk a kollégáinkkal a befogadás növelése és a kiválóság elismeréséről folytatott párbeszédben.”
A borítókép forrása: Variety
Ez objektívan igaz.
Most azok szerepelnek akiknek az alkotása (vagy maga az alkotó) a legjobbnak van ítélve.
Ha a női alkotók jobbak lennének akkor a jelenlegi arány meg is fordulhatna.
Ha ebbe kizárólag nemi alapon belenyúlnak az csak ronthat az átlagon.