Mire 1982-ben bemutatták Ridley Scott nagyszabású, később kultklasszikussá vált sci-fijét, a Szárnyas fejvadászt, a főszerepet játszó Harrison Ford már nagy sztár volt a Csillagok háborújának, A Birodalom visszavágnak és Az elveszett frigyláda fosztogatóinak köszönhetően, azonban a korabeli közönséget ennek ellenére sem győzte meg a film. Az alkotás hatalmasat bukott a mozikban, a kritikusok sem dicsérték túlzottan, viszont a zakózást végképp nem lehet Ford számlájára írni, hiszen mint említettük, akkoriban ő már fontos névnek számított Hollywoodban. A finanszírozók azonban mégis amiatt aggódtak, hogy A nyolcadik utas: a Halál rendezője rá osztotta a főhős Rick Deckard szerepét.
A Szárnyas fejvadász castingja idején még nem mutatták be az első Indiana Jones-filmet, épp a forgatás végén jártak, és emiatt Scottnak engedélyt kellett kérnie Steven Spielbergtől, hogy leszerződtethesse őt a sci-fihez. A produkció pénzügyi támogatóinak nemigen tetszett az ötlet, hogy Ford legyen a főszereplő, mert habár a színész a Csillagok háborújával és A Birodalom visszavággal már bizonyított, mégsem ő volt ezeknek a filmeknek az első számú sztárja. „Harrison Ford nem volt sztár. Éppen csak landolt az Ezeréves Sólyommal a Star Warsban. Emlékszem, a befektetők azt kérdezték: ’Ki a f*sz az a Harrison Ford?’ Én meg mondtam: ’Majd megtudjátok.’ Harry lett a főszereplőm” – emlékezett vissza Scott a GQ-nak adott friss interjújában.
A rendező a Philip K. Dick Álmodnak-e az androidok elektronikus bárányokról című könyvéből készült filmről most a következőket mondta: „A Szárnyas fejvadászban egy teljesen új világot alkottam meg. Öt hónapot töltöttem a kiváló íróval, Hampton Fancherrel, aki írt egy színdarabot a regény alapján. Elolvastam a könyvet, de úgy éreztem, hogy kilencven külön történet van már az első 20 oldalon, és hogy ez így túl bonyolult. Hampton írt egy gyönyörű történetet, ami egy apartmanban játszódott. Imádtam a párbeszédeit, de arra voltam kíváncsi, mi történik, ha kilépünk az ajtón.”
Persze Scott több mint 40 évvel a bemutatása után sem feledkezett meg a film bukásáról, és ezért többek közt a korszak egyik legnagyobb hatású kritikusát, Pauline Kaelt teszi felelőssé, aki a New Yorker nevű magazinban rendesen szétgyalázta a Szárnyas fejvadászt. „Haver, az egy 4 oldalas atombomba volt. Tönkretett engem, pedig soha nem is találkoztunk. Arcátlan volt. Az én szememben arcátlanság” – mondta Scott, akit végeredményben mégsem tett tönkre a negatív kritika, hiszen azóta is számtalan remek és sikeres filmet rendezett, továbbá most is épp egy újabb projekt forgatására készül. Tavasszal egy disztópikus sci-fit, ősszel pedig egy Bee Gees-biopicet hoz tető alá.
A borítóképek forrása: Collider