Az Intel 3D Xpoint (crosspoint) technológia nagy lehetőségeket rejt magában, a gyártó elmondása szerint a "hagyományos" NAND memóriák teljesítményének akár ezerszeresére is képes. A gond ezzel csak az, hogy nincs olyan PCI-E interfész, mely ezt kezelni tudná. De mivel az optan meghajtók már elérhetők, várható volt, hogy a memóriák is betörnek a szerverpiacra.
Az Optane DC (DataCenter) már nevében magán viseli, hogy adatközpontokba, szerverekbe szánják, és egyetlen modul 512 GB kapacitású, ami meggyőző egy sztenderd DIMM méretű modultól. Ráadásul bizonyos munkafeladatok esetén jóval költséghatékonyabb megoldást kínálhat, mint a szerverpark bővítése lenne.
A technológiával kapcsolatban még mindig nem bocsájtkozott részletekbe az Intel, de a korai eredmények szerint egy szerverújraindítás csupán ásodperceket vesz igénybe, közel tízszeres műveleti sebességre képes, és több felhasználót szolgál ki egyszerre.
Ha a technológia az ipari szektorban elterjed, onnantól már csak idő kérdése, hogy mikor szivárog le a fogyasztói piacra - a kérdés csak az, hogy mit kezdünk ennyi memóriával?
1. A memória legfőbb tulajdonsága lemaradt: 'nem felejtő' memória (ezért lehet sokkal gyorsabb az újraindulás a gépeknél, hiszen a betöltéskor használt programok már a memóriában vannak).
2. A memória bár DDR4 slot-ba illeszkedik, a régi gépek nem tudják használni/felismerni (ehhez a DC-s verziót is csak a Cascade Lake Xeon-ok fogják tudni használni). Vagyis majd új gép kell az 'otthoni' verzióhoz is (ha kijön egyáltalán); mint ahogy a szervereknél is.
3. A sebességéhez: lassabb lesz, mint bármely másik DDR4 modul, hiszen ötvözik a memóriát és a háttértárat (SSD), így bizonyos előnyök mellett (méret, fogyasztás) megjelennek a hátrányai is (lassabb). Vagyis az "akár ezerszeres" megjegyzés maximum csak a boot-ra vonatkozik - de azt meg nem sűrűn csinálják meg szerveres környezetben. :)