Milyen szembetegségek alakulhatnak ki ebben az életkorban?

Éveink számának növekedésével megnő annak a kockázata, hogy különféle, a szemet érintő betegségek, elváltozások alakuljanak ki. Ezeket a rendszeres szakorvosi szűrővizsgálatok segítenek időben felismerni. A Halom Medical Egészségközpont szemészeti szakrendelésén gyorsan és pontosan meg tudják határozni a szemet érintő problémákat.

Presbyopia

Egy igen gyakori változás a 40 év felettiek körében a presbyopia, vagy más néven öregszeműség. Azt az állapotot jelöli, amikor nehézséget jelent a közeli tárgyakra való fókuszálás. 

Tipikusan úgy szokott megjelenni, hogy a páciens egyre távolabbra próbálja helyezni magától az olvasnivalót, hogy élesebben lássa a betűket. Bár családi körben sok tréfálkozásra adhat okot, fontos tudnunk, hogy egy teljesen természetes folyamatról van szó, ami szemüveggel vagy kontaktlencsével teljes mértékben kezelhető. 

Annak érdekében, hogy a diagnózis teljes bizonyossággal felállítható legyen, nagy pontosságú műszereket alkalmaznak a látásvizsgálat során. A technológiai fejlődés révén ma már gyorsan és hatékonyan ki lehet deríteni a szem elváltozásait érintő okokat, és megkezdődhet a megfelelő kezelés is.

halommedicalhu-2024-december-linkmarketing-3.jpg

Szürke- és zöldhályog

A szürkehályog egy fokozatosan kialakuló betegség, a szemlencse beszürkülését takarja, ami homályos látáshoz, az éjszakai látás romlásához és fényérzékenység kialakulásához vezethet. A rendszeresen elvégzett szűrővizsgálatokkal idejében felismerhető, és kezelhető. A szürkehályog műtéti eltávolítására is van lehetőség, és ez szinte minden esetben eredményes szokott lenni. 

A zöldhályog a szem belső nyomásának növekedését okozza, és súlyos esetben látásvesztést is okozhat. A fő problémát az okozza a zöldhályog esetében, hogy sokáig tünetmentes marad, és csak a szűrővizsgálat során lehet észrevenni. Kezeletlenül azonban szinte garantált a súlyos mértékű látásvesztés.

Makuladegeneráció

Makulának nevezzük a szem éleslátásért felelős sárgafoltját. A jellemzően csak időskorban kialakuló makuladegeneráció során ez a sárgafolt károsodik, és kezdetben csupán homályos látást, később azonban akár látásvesztést is okozhat. Sajnos a makuladegeneráció nem gyógyítható. Az időben történő felismerés azonban lehetővé teszi, hogy a betegség fejlődésének tempóját jelentős mértékben lassítsuk.

A 40 év feletti szemészeti szűrések tehát elengedhetetlenek. Évente vagy kétévente a szakrendelés felkeresésével sokat tehetünk azért, hogy látásunkat a lehető legtovább megőrizzük.