Mert míg a híres kabaréelőadók műsorai fő atrakcióként szerepeltek egy-egy esten, a stand up háttérműfajként indult; valaki úgy gondolta, hogy vacsora közben az ember nem feltétlenül jazzt akar hallgatni, mi lenne, ha kiállna egy aprócska emelvényre valamelyik sarokban, és vicces történeteket mesélne? A mellékelt ábra szerint a dolog bevált, a tengerentúl mára már óriási hagyományai vannak a műfajnak, és úgy tűnik, lassan-lassan idehaza is kezd gyökeret ereszteni.
Bár sohasem egyszerű megállapítani, hogy egy-egy műfaj, stílus miképp kerül bele a köztudatba, hogyan válik népszerűvé, annyi bizonyos, hogy a Fábri Show-nak nagy szerepe volt benne, talán Badár Sándor volt az első, aki a televízió nagy nyilvánossága előtt előadott egy műsorszámot, amit maga stand up-ként aposztrofált. A próbálkozás sikeres volt, a műfaj sajátosságaiból adódóan sokaknak belopta magát a szívébe. A stand up egyik lényeges eleme ugyanis az, hogy az előadó valamiképp közel áll hozzánk, olyan, mintha tényleg az egyik vacsoravendég állt volna fel az asztal mellől, hogy szórakoztató történeteket meséljen el. A stand up akkor működik igazán, ha emberinek, hitelesnek érezzük, ha a poénok között arra gondolunk, hogy igen, pont ez volt velem is, talán csak nem tudnám ilyen szórakoztatóan elmesélni.
A műfaj azóta egyre csak tör felfelé. Lassan két hónapja, hogy az RTL Klubon hétfő esténként jelentkezik a Showder Klub című műsor, amelyben egy egész órát szentelnek a stand up-nak. Az időpont meglehetősen mostoha ugyan, este negyed tizenegy tájban, Győzike kalandjai után kezdenek, de az érdeklődést jelzi, hogy általában másnap már meg lehet lelni az egész adást az interneten.
Felmerül a kérdés, hogy meddig lehet ezt csinálni, nem fog-e ez a túlzott figyelem ártani a műfajnak? Még élénken él bennem a L'art pour L'art társulat példája, ahogy egy friss, életerős új stílust hagytak ellaposodni, kiégni. Bevallom őszintén, hogy a Showder Klub egyes adásai után azt érzem, hogy kár volt érte: némely előadók erőltetettnek, az egész műsor izzadságszagúnak hat időnként, de eddig még mindig volt egy-egy olyan szám, ami újjáéleszti az emberben a reményt. Mindig lesz valaki, aki kiáll, és dumál.