A Windows XP még mindig óriási mértékben elterjedt és használatos. Idézzünk egy kicsit egyik idevágó korábbi posztunkból: "A Computerworld becslése szerint a támogatási időszak végére is mintegy 33-34%-os részesedése lesz. Egy 2013. eleji brit felmérés pedig azt mutatta, hogy az XP-t futtató cégek közül mindössze 42%-a kezdte csak meg az átállási, migrálási folyamatot." De miért is ennyire fontos ez az egész? Természetesen a vírusokkal, kártevőkkel van kapcsolatban. Már eddig is sok sebezhetőségből vérzett ez az elavult operációs rendszer, de a SANS(SysAdmin, Audit, Networking, and Security) szerint a már felfedezett, de eddig még nem publikált zero day sebezhetőségeket nagy valószínűséggel bespájzolták a kártevőterjesztők, hogy biztonsági frissítések befejezése után tudjanak vele hatékonyan támadni, fertőzni.
Most pedig jöjjönek akkor akkor az ígért tippek. Először is, ha esetleg eddig nem tettük volna, mostantól mindenképpen érdemes rendszeresen biztonsági mentéseket végezni, ezeket pedig próbáljuk is ki, hogy éles katasztrófa helyzetben hogyan és mennyi idő alatt tudnánk helyreállítani az információkat a számítógépünkön.
A következő dolog a frissítés lenne, vagyis tartsuk naprakészen a Windows XP példányunkat. Az persze nyilvánvaló, hogy a Microsoft leállítja április 8 után a frissítéseket, ám a korábban megjelenteket is sajnos sokan elhanyagolták. Érdemes ezeket bepótolni, beleértve az időközben megjelent eszközillesztő, meghajtó szoftverek frissítéseit is. Ez utóbbiak vagy a hardver gyártó weboldalán, vagy pedig a Microsoft frissítések között érhetőek el.
Itt még egy pót tippet is érdemes megemlíteni, miszerint uninstalláljunk minden felesleges, nem használt szoftvert, illetve drivert is, mert ezzel minimalizálhatjuk a támadások kockázatát.
Ha pedig már szóba került frissítés fontossága, akkor semmiképpen ne álljunk meg a Microsoft javításoknál, hanem minden felhasználói, alkalmazói szoftverünk is legyen naprakész, így a webböngésző, és az irodai programcsomag is. A webböngészőből lehetőleg ne az Internet Explorert használjuk, hanem valamilyen rendszereset frissített alternatív programot, például Chrome-ot vagy Firefoxot. Ezenkívül többek közt az Adobe Flash, az Adobe Reader és az Oracle Java rendszerében található javítatlan sebezhetőségeket például roppant gyakran kihasználják a kártevők, emiatt ugyanolyan fontos az ezekhez tartozó javítófoltok precíz naprakészsége, mint az operációs rendszer esetében.
Ha a gép esetleg nem csatlakozik az internethez, akkor tiltsuk is le a csatlakozás lehetőségét, illetve legyünk óvatosak, ha olyan géppel kommunikálunk, vagy cserélünk adatot, amely viszont kapcsolódik hozzá. Az internetről érkező fenyegetések így kevésbé fogják érinteni a net nélküli, helyben például valamilyen célfeladatra vagy csak offline játékra használt számítógépünket.
Ellenőrizzük emellett a vírusirtónkat, illetve internetbiztonsági szoftverünket is, hogy az mindig napra kész legyen. Számos ingyenes és fizetős antivírus csomag fogja még támogatni a Windows XP platformot, használjunk ezek közül olyan komplex alkalmazást, amely a vírusirtó mellett beépített tűzfalat, viselkedés alapú ellenőrzést, illetve behatolás elleni védelmet is alkalmaz. Ha az adott termék valamilyen sebezhetőség elleni védelemmel, exploit blokkolással is rendelkezik, az ebben az esetben igen hasznos lesz, és külön jó pont jár érte, hiszen a Microsoft már nem fog XP sebezhetőséget foltozni.
Emellett állítsuk be a legszigorúbb hálózati szűrést is, amivel blokkolhatjuk az e-mail és az azonnali üzenetküldési forgalmat. Tömeges exploitos link hivatkozású vagy melléklettel rendelkező spamre számíthatunk a határidő lejárta után, azaz holnaptól.
Az 2001-ben megjelent XP alatti alapértelmezett rendszergazdai jogokat később csak 2007-ben, a Vista-ban korlátozták az ott bevezetett UAC segítségével. Használjunk valamilyen alkalmazás kontroll programot, többek közt például a DropMyRights is segíthet ebben.
Csak apró érdekesség, hogy eközben a brit és holland kormány dollár tízmilliókat fizetnek a Microsoftnak, hogy továbbra is támogassa az államigazgatásban, egészségügyben még mindig tömegesen jelenlévő Windows XP operációs rendszert. És végül a pót-pót tipp - gondolkodjunk el azon, hogy később esetleg mégis áttérünk majd valami másik, biztonságosabb és rendszeresen javított operációs rendszerre. Ha a hardver nem valamilyen őskövület, a Windows 7 még jó szolgálatatot tehet rajta. Ha pedig esetleg alternatív váltás is szóba kerülhet, előtte olvasgassunk cikkeket például a fájdalom mentes Linux Mintre való áttérésről - ott még Windows XP témát is lehet a rendszerre telepíteni.
Túlélési tippek Windows XP-hez
Avagy galaxis útikalauz XP utazóknak, ugyanis egész pontosan 1 azaz egy nap van hátra az április 8-i támogatási határidőből. Mit lehet megtenni egy csupán viszonylagos biztonság érdekében - tanácsainkkal erre a kérdésre igyekszünk megadni a választ.
Hozzászólások
A hozzászóláshoz bejelentkezés szükséges.