Vacak ettől az iPhone? Nyilván nem, az iPhone egy bitang jó telefon. Ennek ellenére tény, hogy egy olyan ember kezébe kerül, aki ostobaságából adódóan fanboy-já változik.
Egy tipikus Wii-s játék reklámja -- központban a család!
A Nintendo is valahogy így működik egy ideje. Hardveres téren a cég sosem volt úttörő, legalábbis a NES óta semmiképp, hisz a SNES sem volt már különösen erős konzol, a Nintendo 64-ről már nem is beszélve. Ennek ellenére remek gépek voltak, csak épp a konkurencia idővel elhúzott mellettük. Mindez viszont nem számított, mert a japán gyártó jókor volt jó helyen, és az 1983-as videojáték válságból főnixmadárként újraélesztett játékipart gyakorlatilag a saját két vállán tette azzá a dollármilliárdos üzletté, aminek ma ismerjük. Konkurensek híján gyorsan nagyra tudott nőni, és miután a Universalt is megverte saját játszóterén (ha valaki nem tudná, a világ egyik legnagyobb filmgyára szét akarta zúzni a Nintendót a Donkey Kong miatt), senki sem mert ujjat húzni vele.
A NES fantasztikus konzol volt, a SNES remek, az N64 jó, a GameCube gyenge, a Wii pedig a fanboyság és a casual-réteg stílusos meglovaglása.
Amikor a Gamecube megjelent, a konzolpiac teljesen más volt, mint azelőtt. Az 1995-ben még csak heveny röhögő görcsöt kiváltó PlayStation gyakorlatilag megnyerte a modern éra első konzolháborúját. Az egykori nagy ellenfél SEGA sírva vonult a sarokba, a Microsoft pedig az Xbox-szal terítette be a japán játékvilág örök másodikja által hátrahagyott termőföldet.
Ebben a világban a Nintendo úgy látta, hogy csakis akkor tud versenyképes maradni, ha vakon követi a többieket: kiadták a GameCube-ot, ami „mindent tudott, amit a nagyok”.
Az eredmény katasztrófa lett: a GameCube a Nintendo legrosszabbul szereplő gépe, összesen 21 milliót sikerült értékesíteni, ami nagyon-nagyon kevés. A PS2 és az Xbox tarolt, a Nintendo pedig megtanulta a leckét: roninként kell a saját útjukat járniuk, különben az új szereplők minden teret elvesznek tőlük. És kik azok, akikben még pénz lehet? Hát persze, hogy a gyerekek! Meg a nagyszülők. Meg az anyukák.
A Nintendo tudta, hogy hardverek terén esélytelen a közelgő Xbox 360-nal és PS3-mal szemben, így kifejlesztette a Wii-t, mely megreformálta a mozgásérzékelős irányítást. Mivel nem kellett hozzá játékos tapasztalat, bárki könnyedén elsajátíthatta a használatát, és ezért egy olyan réteget is megérintett, akiket nem érdekel a grafika. A hardcore játékosok vettek Xbox 360-at meg PS3-at, vagy tovább fejlesztették a PC-t. A casual réteg pedig befektetett a Wii-be és rengeteg pénzzel hizlalta a céget. A Wii-ből eddig 96 millió fogyott – szerintem ez magáért beszél.
Csakhogy az eladások 2009 környékén lassulni kezdtek, majd 2010-től stagnáltak. Hogy miért? Egyszerű: a Nintendo azt hitte, hogy a casual réteg kifogyhatatlan erőforrás, de korunk legdrágább cége, az Apple közbeszólt és az iPhone-nal gyakorlatilag kiirtotta a nagy N vásárlóbázisát. A Wii-t vett „játékosok” manapság iPaden olvassák a híreket és iPhone-on játszanak, mert ahogy már írtam, nekik nem számít a grafika…
A Wii egy SD konzol a HD konzolok világában. Technikailag már a megjelenésekor elavult volt, a gyártási költségei pedig meg sem közelítették a még így is alacsonynak számító kezdőárat. Ezzel érte el a gyártó, hogy a vas rögtön nyereséges legyen, és ne kerüljön milliós veszteségekbe, mint a Sony vagy a Microsoft esetében.
A Wii egy technikai bóvli: olcsó játékszer, ami mégis naggyá vált, hála a mögötte álló zseniális üzleti stratégiának. Csakhogy ettől még maga a gép nem lett forradalom. A mozgásérzékelést hitték a jövőnek 2006 után, ezért kapott Kinectet az Xbox 360 és ezért jött ki a PS Move. Csakhogy ebből semmi sem lett, a mozgásérzékelés nem a jövő, de még csak nem is a jelen. Inkább csak afféle kitérő, csoki ebéd előtt, amit a Wii etetett meg a többiekkel.
A játékok érdemei azonban vitathatatlanok. A Zelda: Twilight Princess és a Mario Galaxy-sorozat olyan programok, amiket a kreativitás szoborként is ki lehetne állítani. Ennek ellenére úgy vélem, hogy a Nintendo nem csinált mást, mint ügyesen megválasztotta a célközönségét, ezzel gyakorlatilag kiéheztetve a még mindig kitartó fanboyokat. A Nintedno rajongói imádják a céget és mindent megbocsátottak – eddig. De ha a Wii U sem hozza vissza azokat a franchise-okat, amikért az N-esek N-esek maradtak, a japánok dühödt fanatikusok haragjával kell szembesüljenek. És ettől félek én, de nagyon…
igazából valahol mindig elcsesztek valamit...
Miről kellett volna, úgy mégis? Arról, hogy van véleményem? A PC Guru nem Észak-Korea, szerintem rossz ajtón kopogtatsz.
Mellesleg lehet, hogy a GC Japánban hamarabb elstartolt, mint az Xbox, de most világviszonylatról van szó. Arról már nem is beszélve, hogy az N gépénél előbb kiderült a Microsoft belépése, és hát valljuk be, tudható volt, hogy erős konzol lesz, az N a SNES óta nem piacvezető a teljesítmény terén (ez nem baj persze).
A cikk egyébként ebben az esetben egy blogpost, egy magánvélemény, ahogy a címben is látható. Nem mondtam, hogy szent írás, vagy hogy kötelező egyetérteni, de a 10 éves fanboy recskára még akkor sem vagyok kíváncsi, ha szerinted hülyeséget írtam.
petikeeee:
A Mariók szerintem kiváló játékok, a pályatervezésük egyszerűen zseniális, ajánlom, vess rájuk egy újabb pillantást, megéri!
valami ilyesmi húzásra számítottam xd
ezt azért nem röviditem: good joob, well done:
(feltételeezm nem szóltál a főnöködnek)
Belsovaltozas: (Y)
Pfff. bocs, de ezen csak röhögni tudok, tényleg, mert ezzel a két mondatommal egész konkrétan titeket degradáltalak le, magammal együtt...
Lenne mondandóm, de kiszállok, mert nem látok észérveket az állításaim mögött...
", összesen 21 milliót sikerült értékesíteni, ami nagyon-nagyon kevés. A PS2 és az Xbox tarolt,"
az kerekitve 22 millió, xboxbol 24 et adtak el ezt a különbséget sem nagyon nagyon soknak, sem a másikhoz kéepst tarolásnak nem nevezném. a Playstation2 téynleg tarolt, eltalálták a nevét még az elődnél, meg jol optimalizált hardver volt még konzol mércével is, ennyi irható a számlájukra.
" a GameCube gyenge, a Wii pedig a fanboyság és a casual-réteg stílusos meglovaglása. "
a GC mért lenne gyenge? teljesítményben a ps2 és xbox között van pontosan.
a wii a casual réteg meglovaglása, felismerték hogy felesleges lenne egy GC 360 at kiadni, inkább megörvendeztették azt a réteget is akik Wii hijján nagyon sok boldog szórakozással teli pillanatrol lemaradtak volna. a HC réteg is megtalálta számítását, tény kevésbé arra koncentrált az eszköz, de ez érthető sőt kifejezetten üdvös hiszen aki GoW ozni akart vett egy boxot.
"Microsoft pedig az Xbox-szal terítette be a japán játékvilág örök másodikja által hátrahagyott termőföldet. " és
"követi a többieket: kiadták a GameCube-ot, ami „mindent tudott, amit a nagyok”. "
A GCt egy honappal korábban adták ki elöször mint a BOXot szoval nem tudom mien követésröl beszélsz, plusz a "nagyok" amiatt is maximum "nagy" mivel akkor még teljsen bizonytalan vol hogy a microsoft képes lesz e betörni konzolpiacra.
a konzolok elötte is ugyanazt a sémát követték, mért pont az N t kárhoztatod amiért kiadta a GCt, ien alapon a virtualboy meg egy két vadhajtás kivételével ezt az összes addigi konzolgyártora rá lehet huzni.
a Nintendo Apple párhuzam érdekes föleg hogy a Nintendo már jó ideje az alulpozicionált áraival arat, a wii illetve DS-ek tekintetében is.ez nem nevezném tipikus Apple stílusjegynek.
"hogy hardverek terén esélytelen "
mért lett volna esélytelen? volt egy nezetközi egyezmény hogy az N akkoriban nem juthatott hozzá azokhoz a hardverekhez amikhez mindeki más a világon?:O erröl nem tudok :l
"Csakhogy ettől még maga a gép nem lett forradalom."
szerintem teljsen helytálló forradalmonak nevezni hogy bevezetett a vidojátékok világába egy sok sok milliós tömeget akiket addig senki nem volt képes. mi forradalm ha nem ez?
plusz a két "nagy" ("-.-) pitizö kuyta módjára azonnal kétségbeesetten lemásolta az koncepciót, most akkor ki "követ" kit?
"imádják a céget és mindent megbocsátottak "
szerintem nem kellet tul sok mindent megbocsájtani, bőven adtak ki oylan játékokat méghozzá kiváló minőségben ameikek miatt a rajongók imádják a Nintendot.
" A Wii-ből eddig 96 millió fogyott – szerintem ez magáért beszél. "
szerintem is. nem bóvli.
"a mögötte álló zseniális üzleti stratégiának"
igen ez borzasztó dolog, még szerencse hogy az innovatív sony és microsoft nem az üzleti stratégiát követi, hanem szeretetszolgálatot üzemeltet.
" mert ahogy már írtam, nekik nem számít a grafika… "
pfhujj dögöljenek meg hogy képzelik hogy nem számít, hisz aki egy ideje videojáékokkal fogalkozik az jól tudja hogy CSAK az számít hisz a szórakozásnak ez a lényege a grafika!!!
"Nyilván a hardverről beszéltem, nem pedig a hozzá csomagolt perifériáról."
Van értelme pusztán a hardverről bezsélni mikor a wiinek az ars poeticája a periféria.?!
"azzal a szóval, hogy "innováció" "
és ez azon kevés pillanatok között volt a világon mikor igazat mondott egy cég az innováció emlegetésekor
"egész konkrétan a Nintendo rajongóit degradáltad le, magaddal együtt."
nem hiszem hogy egy zacskó trágyát megvenne, ha valakinek annyira nagy élményt okoz egy játék hogy már azért megvesz egy konzolt, lelke rajta, attól még ez nem egy fogyatékos lesajnálni való dolog.
" mert a casual játékosokat már nem érdekli a gép."
és Te hol voltál az elmúlt években? a 3 konzol párhuzamosan futott, és mégis a wii "nyert"
am meg látom órákulumi jogosítványt is szereztél az felkészült ujságírói mellé.
a wiit ma is használják attol hogy már nem nönek az eladások, imádják a rajta lévő játékokat, valoszinüleg az uj érintöképernyös marhaságért is odalesz mindenki, (én is) emrt érdekes és nagyon sok uj lehetöséggel kecsgtet,szó szerint innovatív
" Inkább csak afféle kitérő, csoki ebéd előtt, "
butaság, uj szórakozási formát hozott létre ami sosem fog tudni helyettesíteni a "hagyományos" videojátszás természetesen ez sem helyettesíti amazt.
söt életképesebb, egy just dance 3 pl sokkal emberközelibb szórakozást nyújt és intenzivebbet közösségformálóbbat stb. mint egy halo wars példának okáért
Semmit nem kötekedésnek szántam, leírtam gondolataimat, amit nem"helyesbítettem" az a része az írásaidnak számomra is fogyasztható sőt tetszetős.
"Ha a Nintendonak sikerül meggyőzni a világot arról, hogy fejlesszenek a gépre, és azt egy jó online szolgáltatással és egyéb lehetőségekkel áldja meg, úgy a Wii U talpon maradhat."
Most komolyan, te hol voltál az elmúlt két évben? A Wii U-ra eddig olyan third party címeket jelentettek be, amik vagy ezer évesek, vagy kijönnek minden más most elérhető platformra. A kiadók is csak addig támogatják a konzolt, amíg könnyű portolni rá. De ha jön az új PS és Xbox, már nehéz lesz mindent visszabutítani -- lásd a Modern Warfare esetét a Wii-n.
Mindemellett az utóbbi két E3 egy katasztrófa volt. Egyedül a Pikmin 3 ért valamint a Wii U felhozatalából. Se egy új Zelda, se egy új Mario, semmi. És a konzol elvileg idén kijön.
"Ha baráti áron kínálják, gyorsan elterjedhet és mire kijön a két rivális csodagépe már ott lesz minden játékos háztartásban."
Igen, úgy kb. egy évig. Majd jönnek a hardcore konzolok és senki sem nyúl hozzá, ahogy a Wii-hez sem. Ismét kérdem: hol voltál az utóbbi években? Ráadásul a HC réteg nem fogja megvenni a gépet, ha az E3-on leleplezik a két konkurenst. A Microsoft fanboyok Xboxot, a Sony fanboyok PS-t vesznek majd, a Nintendót pedig a maradék kevés rajongó, mert a casual játékosokat már nem érdekli a gép.
"A Nintendo-fanboyok úgyis megveszik, minket egy HD-re húzott Zelda résszel is le lehet venni a lábunkról, a többieket elsősorban a februári Aliens: Colonal Marines fogja talán vásárlásra csábítani, mert az őszi felhozatal szerintem kicsit gyenge (Mass Effect 3-mat, Batman-t aki akarta, már megvette, Zombi U és AC3 szerintem kevés - utóbbi pedig hiába jön ki ide is, az eladások töredékét fogja itt produkálni)"
Pff... Bocs, de ezen csak röhögni tudok, tényleg. Azzal a mondatoddal, hogy "minket egy HD-re húzott Zelda résszel is le lehet venni a lábunkról", egész konkrétan a Nintendo rajongóit degradáltad le, magaddal együtt. Ennyi erővel egy zacskó trágyát is megvesztek, ha rajta van a piros N betű? Az Aliens meg MINDEN GÉPRE jön, és mivel UE 3.0-s játék, az összes mostani platformon remekül fut majd. Amúgy vicces, hogy pont az egyetlen valamire való third party exkluzívot, a ZombiU-t húzod le a wc-n.
" Én várom a gépet, valaminek lennie kell benne, mert az érintőképernyő kevés és nem akarom elhinni, hogy a Nintendo csak ennyit tud. Ha mégis, akkor valamit nagyon benéztek a japánok..."
Megmondom, mit néztek be: túlságosan tradicionálisak és nem értik, hogy efölött a lassú gondolkodás fölött eljárt az idő. A 3DS jó lépés volt, de túlárazták, és tessék, bukás. A Wii klassz ötlet volt, de elnyújtották a ciklusát, és tessék, most egy új géppel kell helyre hozni a hibát. Sorolhatnám, de nem teszem, mert nem látok észérveket az állításaid mögött.
A Nintendo-fanboyok úgyis megveszik, minket egy HD-re húzott Zelda résszel is le lehet venni a lábunkról, a többieket elsősorban a februári Aliens: Colonal Marines fogja talán vásárlásra csábítani, mert az őszi felhozatal szerintem kicsit gyenge (Mass Effect 3-mat, Batman-t aki akarta, már megvette, Zombi U és AC3 szerintem kevés - utóbbi pedig hiába jön ki ide is, az eladások töredékét fogja itt produkálni)
Én várom a gépet, valaminek lennie kell benne, mert az érintőképernyő kevés és nem akarom elhinni, hogy a Nintendo csak ennyit tud. Ha mégis, akkor valamit nagyon benéztek a japánok...
Nyilván a hardverről beszéltem, nem pedig a hozzá csomagolt perifériáról.
Őőőőő...a GameCube-ban volt mozgásérzékelő?
A Wii pedig egy újra eladott GameCube, kicsit erősebb alkatrészekből...
"Én bízom a Nintendo-ban, ők legalább tényleg olyan dolgokat hoznak el, amik érdeklik a játékosokat!"
Akkor miért nem játszik mindenki a mai napig a Wii szuper felhozatalával, és miért megy el több millió a Call of Dutyból évről évre?
Mondjuk abban igazad van,hogy az új PS,Xbox csak annyiban különbözött elődjétől,hogy erősebb. Ellenben a Wii-n volt új dolog,nagyon is(mozgásérzékelő),és a Wii U- szintén lesz újítás(érintőképernyő).