A digitális kártyajátékok műfaja az elmúlt években rengeteg új belépővel bővült, elsősorban a Blizzard és a Hearthstone sikerének köszönhetően, amit sokan megpróbáltak megismételni – inkább kevesebb, mint több sikerrel. Van azonban nekünk itt egy veteránunk, kinek története jóval régebb óta íródik, ennek megfelelően pedig nem a free-to-play, a mikrotranzakciók és a monetizáció szentháromsága mentén készült, hanem egy teljesen hagyományos videojátékként, mely egy létező, papíralapú TCG alapján jött létre. Ez a Yu-Gi-Oh!, melynek legújabb verziója, az aktuális tesztalany, a Yu-Gi-Oh! Legacy of the Duelist: Link Evolution tulajdonképpen egy kört zár be. Az egész 2015-ben indult a Legacy of the Duelist alapverziójával, majd 2019-ben jött a Link Evolution, első körben Switchre, kibővített és aktualizált tartalommal, most pedig ez a játék látogatott el PC-re, PS4-re és Xbox One-ra. Természetesen ezúttal is egy jelentős frissítéssel megtámogatva.
Ez utóbbi konkrétan több mint 900 vadonatúj kártyát jelent a legutóbbi verzióhoz képest, ami egyben azt is jelenti, hogy összességében több mint 10000 darabból álló lapkészlet áll rendelkezésünkre, ami egészen brutális. Ez egyébként egészen aktuális, már a 2020-ban eddig megjelent új csomagok is belekerültek a játékba, úgyhogy tulajdonképpen mondhatjuk azt is, hogy a Legacy of the Duelist: Link Evolution tökéletes „társapplikáció” mindazoknak, akik játszanak a papíralapú játékkal, hiszen tesztelésre is alkalmas – még a legújabb tiltásokat és korlátozásokat is tartalmazza. Az online játék persze a kezdőknek emiatt nem a legizgalmasabb, hiszen aki nem ismeri töviről hegyire az aktuális metát és Tier 1 deckeket, annak nincs sok esélye, de hát ez legyen a legnagyobb baj.
Ha már kezdők, akkor közelítsünk így, elvégre én is úgy ugrottam fejest a játékba, hogy bár a TCG-k általánosságban közel állnak hozzám, illetve a YGO-t is ismertem, mélyebben sosem merültem még el benne. A beépített tutorial szerencsére kellően részletes, apró szeletekre bontva mutatja be a játékmenet egyes elemeit, melyek közül inkább csak a speciális idézések azok, amiket alaposabban kell megtanulni, mert az alapmechanika nagyon egyszerű. Körönként egyetlen lényt játszhatunk ki a kezünkből (varázslatokból és az ellenfél játékába elsődleges beleszóló csapdakártyákból bármennyit kitehetünk, amíg kiférnek a pástra), melyekkel támadó és védekező állást vehetünk fel, külön költsége pedig nincs a lapoknak – egyedül az erősebb szörnyekért kell feláldoznunk korábban kirakott lényeket.
Ezen egyszerűség azonban nem jelenti azt, hogy a stratégia háttérbe szorul, hiszen hiába próbáljuk meg lehordázni az ellenfelet, ha ő erősebb lényekkel válaszol, akkor a szörnyek támadópontjai közötti különbség bizony a mi életpontunkon csattan. Ilyenkor jön a védekező állás, amivel büntetlenül foghatjuk fel az ellenfél sebzését (lényünk persze meghal, ha alacsonyabb ez az értéke, mint a támadóé). Összességében tehát az számít, hogy mennyire jól használjuk a lényeinket, mint erőforrást, hányszor tudunk velük úgy támadni, hogy fennmaradnak, illetve, hogy miként tudunk egyéb módokon szörnyeket játékba hozni. Merthogy ez utóbbira is van lehetőség – olyannyira, hogy a YGO sokkal inkább szól a kisebb és nagyobb kombókról, mint más hasonló játékok.
A Legacy of the Duelist: Link Evolution szerencsére bőven tartogat tartalmat azok számára is, akik nem egyfajta belépőként tekintenek rá a papíralapú játékra, hanem egyszerűen csak szórakozni szeretnének vele, egymagukban. De még mennyire! A sztorimód összesen hat sorozat történetét öleli fel, egyenként több tucat csatával, melyeket az anime történetébe illeszkedő paklikkal, illetve saját deckjeinkkel is megvívhatunk. Ha pedig hozzávesszük ehhez azt is, hogy az ellenfelek szemszögéből is lejátszhatjuk a csatákat, akkor nyugodt szívvel kijelenthetjük, hogy több tíz óra zsugázás vár azokra, akik a kampányt száz százalékra ki szeretnék pörgetni. És hogy miként lesznek új lapjaink? Ehhez simán csak játszanunk kell, az ezért kapott játékbéli fizetőeszköz segítségével pedig különféle kártyapakkokat vehetünk, így bővítve kollekcióinkat.
Ha pusztán a tartalom oldaláról közelítjük meg, akkor a Legacy of the Duelist: Link Evolution első osztályú YGO-élmény, a prezentáció azonban mai szemmel már jócskán hagy kívánnivalót maga után. Az általános vizuális dizájn már az előző generációban is legfeljebb csak elfogadhatónak számított volna, 2020-ban pedig már igencsak fapadosnak hat – arról nem is beszélve, hogy nagyon kevés lapnak van csupán egyedi animációja, ami feldobhatná kicsit a csatákat. Akik a kártyázás nyers élményére vagy éppen a tesztelésre vágynak csupán, azoknak persze ez mit sem számít, videojátékként viszont azért lehetne még hova fejlődni. Ezt leszámítva azonban tényleg egy gigantikus, játékórák tucatjait garantáló csomagot kapunk, úgyhogy ha valakire rájött a felismerés, hogy szeretne megismerkedni a Yu-Gi-Oh! világával, akkor ennél a játéknál keresve sem talál jobb társat.