Kizárólag egy platformon játszani, főleg ha a PC olyan lyukakat hagy a lehetséges élmények repertoárjában, mintha valaki sajtreszelőn át tekintene a videojáték-iparra: a nagyobb foltok ugyan jól látszódnak, de az apróbb részletek könnyen átesnek a rostán. A rosta jelen esetben olyan különlegesebb játékokat jelent, melyek közvetlenül (vagyis nem emuláció útján) PC-re vagy csak súlyos késéssel, vagy leginkább egyáltalán nem jelennek meg. Ott van az 1994-es, Super Nintendóra kiadott Earthbound, minden idők egyik leghangulatosabb, legkötetlenebb japán szerepjátéka; a kizárólag PlayStation-platformokra dolgozó Team Ico trilógiája, amely talán a legjobb érv a "művészet lehet-e egy videojáték" vitában; a Shenmue, amely kikövezte a modern sétaszimulátorok és sandbox játékok előtt az utat; az ezt továbbgondoló Yakuza, vagy épp jelen tesztünk alanya, a Way of the Samurai 4, amely a Shenmue részletesen felépített japán kisvárosát kombinálja az RPG-k, a hack'n slashek és a kalandjátékok szabályaival, valamint Japán történelmének egyik legfontosabb korszakával, a sógunátus végnapjaival.

SZAKÉS ÁLMOK

Az, hogy a sorozat csak a negyedik epizódnál volt hajlandó PC-re ugrani, meglepő, ahogy sokak számára maga a játék is az lehet, hiszen egyáltalán nem új darab, hazájában 2011-ben jelent meg, nyugaton rá egy évre boldogította a PlayStation 3 tulajokat. A széria gyökerei egy generációval régebbre nyúlnak vissza, de annyira, hogy még a negyedik rész is a PS2-es debütálásnál lefektetett keretre épül, mind a téma, mind a tálalás, mind a technológiai háttér terén. Ennek megfelelően nem egy szép darab, már a kiadásakor sem volt az, az azóta eltelt négy év alatt pedig a játékipar technikai úttörői jócskán maguk mögött hagyták.

De nem is ezért ülünk le elé, hanem hogy túléljünk pár napot egyetlen helyszínen: ez jelen esetben egy fiktív tengerparti kisváros, Amihama, amely a sógunátus utolsó napjainak nehézségeivel küzd. Már ide is megérkeztek az angolok, a japánok hivatalosan is megkezdték a nyugatiasodást, de van egy nagyon erős lázadó csoport, aki a nyugatiak módszeres lemészárlásával, illetve a kollaboránsok kivégzésével próbálja megőrizni a japán társadalmat és kultúrát. E kettő közé ékelődnek be a békét kereső britek, illetve te magad is, méghozzá szamurájként. Öt napon át sodródsz az árral, mindig annak az oldalára állva, akihez szeretnél.

ELŐ A MOCSIT

Az, hogy egy adott helyzetben persze melyik a legjobb döntés, már csak utólag derül ki: a Way of the Samurai 4-ben a szabadságod tulajdonképpen teljes, és erre épül az egész sorozat. Egy "végigjátszás" nem tart tovább 3-4 óránál, ha csak a történetet követed, de mivel mind az öt nap tonnányi küldetést tartalmaz (ráadásul ezek időhöz kötöttek, az pedig folyamatosan pörög, és nem lehetsz több helyen egyszerre), és a szerint alakul a nap, és persze a sztori vége (amiből 10 különféle van), hogy melyik küldetést vetted fel, és azt hogy fejezted be. Így nem elképzelhetetlen az, hogy az első nap a lázadókat segíted, este már a sógunátos helyi képviselőinek asszisztálsz, másnap pedig a britek hadihajóján teázol. Szamurájként nem nagyon felelsz senkinek, de idővel muszáj lesz választanod, nem lehetsz mindig közömbös, különösen úgy, hogy a sztori során több száz embert kell megölni. A harc a széria egyik központi eleme. Olyan finomságok lapulnak a motorházteteje alatt, mint a több tucatnyi eltérő harci stílus (amit egyenként kell elsajátítanod és felfejlesztened), vagy a rengeteg különféle szamurájkard (alapanyagokat szerezve teljesen egyedi, saját darabot is készíthetsz!).

ÖRÖK EMLÉKEK

Ez nem elég? Akkor ott van az álmos kisváros, izgága és japánosan őrült karakterekkel és szituációkkal, egy dojóval, amit átvehetsz, és ahol tanítványokat nevelhetsz, éjszaka felcsaphatsz nőcsábásznak, kipróbálhatod a helyi éttermek és kocsmák összes fogását, besegíthetsz a helyi rendvédelmi erőknek yakuzákra és tolvajokra vadászva, vagy ellenkezőleg, bedolgozhatsz az alvilágnak is. Ráadásul az elért eredményeid sem vesznek kárba, hiszen minden befejezés után megtarthatod az összes megtalált vagy összerakott kardod, felszerelésed, öltözeted, ezt pedig a következő szereplőd szépen viheti tovább magával. A Way of the Samurai 4 ugyanis ennyire különleges, ennyire furcsa játék, amihez foghatót ezen a platformon garantáltan nem találsz - és az ilyen különleges darabokat bizony támogatni kell, hiszen egy jó szamuráj is ezt tenné.

Galéria
Kattints a galéria megtekintéséhez!