Veszedelmes tempóban szaporodnak a különféle szimulátorok, szinte mindenre van már „utánzós” program: lehetünk kecskék, a szénhidrátok rajongói, pirítós kenyerek vagy akár sebészek, az indie fejlesztők kreativitása kiapadhatatlan. A felhozatal egyik különleges darabja a Tabletop Simulator, amely a kezedbe ad minden eszközt ahhoz, hogy hagyományos asztali- és táblajátékot (tabletop és board game) játszhass. Ebben a szoftverben semmiféle kampányt vagy MI-t nem találsz, viszont annál több bábut, figurát, kártyát, asztalt, építőelemet, táblát és többféle oldalú kockát – ami hiánypótlóvá teszi.
Kézzel, lábbal, egérrel
Már a tutorial alatt rájön az ember, hogy a fejlesztők komolyan vették a dolgot: minden olyan funkció és mozgás elvégezhető, ami a való életben is megtörténik egy meccs során. Így a kártyák megfordítása, a paklikeverés, kockavetés, érmedobálás, és még az asztal felborítása is egy agygörcs esetén (vagy csak hozzám hasonlóan szórakozásból). Mindez a fizika törvényeinek megfelelően zajlik le, a figurákat elhuzigálva egymásnak üthetjük, eldobhatjuk, ezen a téren nagyon jól működik az eszközök kezelése. Mint már említettem, számtalan fajta figura és készlet áll rendelkezésünkre az alap táblajátékokból is (dominók, sakk, madzsongelemek), amivel először össze kell állítani az asztalt (rengeteg variáció van méretre és mintázatra is), kiosztani a lapokat, majd manuálisan lezavarni a mérkőzést. Épp ezért megkerülhetetlen a folyamatos kommunikáció, ami a valós életben is központi dolog – nincs is jó játék blöffölés és szívatás nélkül –, ehhez egy hagyományos chatablakot, valamint mikrofon- és IRC-támogatást kapunk. Míg az egyszemélyes mód inkább a gyakorlást és alkotófolyamatot szolgálja, a multiplayer adja a szimulátor igazi sava-borsát. Hostolhatunk saját játékot megadott játékosszámig, vagy becsatlakozhatunk egy másik csoportba – hogy ezekkel a lehetőségekkel mit kezdünk, csak rajtunk múlik.
Játék a játékban
De mit kezdhetünk azzal, hogy a világ minden figurája a miénk? Elég sok mindent! Már a program alfaállapotában is mintegy 3000 elmentett asztal készült el mod formájában, melyeket a Steam Műhelyből vagy a NexusModsról lementve importálhatunk a játékba. Ezek közt rengeteg aprólékos darabot találunk, amelyek a fizikai formában létező klasszikusok igényes másai. Bár a Tabletop Simulator kezelőfelülete önmagában nagyon puritán és semmiképpen nem nevezhető látványosnak, az asztalok némelyike ezt ellensúlyozza – sokan az eredeti játékok művészi dizájnját, kártyáit digitalizálták be, majd rakták össze a tökéletes mást, amihez igazítható az asztal mögött húzódó díszlet is. Egyelőre csak egyetlen hivatalos DLC van a programhoz, ezek a modok pedig gyakorlatilag jogvédett szellemi termékek másolatai, ami felvet egy fontos jogi-etikai kérdést is: hogyan állnak ehhez a kiadók?
Nos, a vélemények igencsak megoszlanak, a Summoner Warst és Dead of Wintert jegyző Plaid Hat Games viszont úgy tartja, hogy a programmal akár sokkal több, később vásárló szerezhető, mint amennyi eladást vesztenének a dologgal. Én egyet tudok: aki hozzám hasonlóan élvezi a táblajátékokat, könnyen azon kaphatja magát, hogy már órák óta szemez azokkal a modként elérhető címekkel, amelyeket eddig valóságban nem volt lehetősége megvenni, de így közelebbről is kipróbálhatja. Nekünk a Tabletop Simulator ezért nagyon vonzó alternatíva, a „táblaszüzeknek” viszont mindenképp a hús-vér ember társaságot ajánlom bevezetésnek – ha nincs sok türelmed magadtól leülni a szabálykönyvek elé és belemélyedni a táblák rejtélyeibe, akkor számodra nem lesz túl különleges darab. Ha viszont igen, akkor aranybánya!