A Quarrel már akkor is sikeres játék volt, mikor meg sem jelent. Mármint XBLA címként, ugyanis egy évvel korábban az Apple eszközökön található iOS alá már kijött, ugyanezen névvel és játékmenettel. Mivel a Rizikó és a Scrabble szerelemgyerekéről van szó, mindenki imádta ezt a debil külsejű katonákkal folytatott logikai társast, ám volt egy óriási baj vele. A métely, ami szinte minden érdekesnek induló puzzle játékot könnyen repetitív unalommá fakít: nem kínált semmilyen lehetőséget a multira. Ez a harci hátrány csak most, az xboxosok köreibe való betöréssel hárult el a Quarrel népszerűsége elől. Éljen, már játszhatunk a (jobb esetben létező) barátainkkal! De pontosan mit is?
A verbális támadás művészete
A feladat: nyolc darab véletlenszerűen kiválasztott betűből kirakni egy értelmes, lehetőleg minél több pontot érő szót. Aki valaha látott Scrabble társast vagy szimpla óvodai szókirakót, az nyeregben lesz a "szavazás" mikéntjével.
A pálya: 12 lehetséges, mesebeli helyszín egyike, felosztva szín szerinti mezőkre, amiket kis katonáink jelenlétével birtokolunk. Ez pontosan úgy működik, mint a Rizikó esetében, vagyis el kell foglalnunk a teljes pályát seregünkkel, módszeresen kiirtva minden ellenfelünket saját mezőikről, elfogni embereiket és lealázni gyenge szókincsüket.
A csata menete: Kezdéskor véletlenszerűen kiosztásra kerül minden játékosnak egyenlő számú katona és mező. Egy szomszédos, ellenfél által birtokolt mezőt kell megtámadnod -- ekkor felsírnak a kürtök, felállnak egymással szemben a csapatok, és megjelenik 8 betű a képernyőn. A csavar, hogy egy harc alatt csakis olyan hosszúságú szót rakhatsz ki, ahány katonád a mezőn állt (vagyis ritkán tudod majd összehozni a Legendás Anagrammát, amihez maximális számú betű és harci erő kell). Mikor mindketten kiraktátok az agykapacitás és darabszám korlátozásai alapján megszült szavatokat, a gép összegez: megjelenik mindkét szó és persze az értékük is. A magasabb pontszám győzedelmeskedik, a dicsőséges csapat saját betűinek transzparenseivel jól arcon csapkodja a lúzerebbik bagázst, esetleg még egy-egy hadifoglyot is magukkal cipelnek. A mező a győztesé lesz (vagy marad, ha a támadó veszített).
Ennyi az egész, "szó szerint". A csaták a végső dominancia eléréséig folynak, míg egyetlen zsarnoki játékos egységei uralnak mindent. Az MI karaktereivel játszani nem egyszerű, mivel azok eltérő, kiszámíthatatlan szóintelligenciával és gyorsasággal rendelkeznek, de legalább a meccselés még 3-4 játékos ellen sem tud unalmas lenni, mert a Quarrel a holtidőben sem enged unatkozni. Miközben két ellenfeled egymással harcol, lehetőséged van bónuszpontokért az ő összes betűjükből kirakni valamit, míg le nem jár a meccsük, és itt akár a teljes győzelmet jelentő anagrammát is kiokoskodhatod. Ha sikerül. Úgysem fog.
A győzelemhez az alapos angol szókincs mellett fontos követelmény a jó stratégiai érzék is. A hosszúság nem minden, hisz két nagy értékű betű könnyen legyőzhet hat darab keveset érőt is, a katonák csoportosítása a mezőkön pedig komoly fejtörést igényel. Ráadásul nem árt, ha már kiismerted az ellenfél gyengeségeit és játékstílusát: például a Dwayne nevű, szakállas benzinkutas gyors, de kevés nagy értékű szót ismer, míg a Biffnek keresztelt porszívóügynök lassan, de kíméletlen precizitással válogatja a betűket. Hova kell nagyobb véderőt felhalmozni, melyik opponens hol és kire támad? Vajon okosabbak is, vagy csak gyorsak? Ezeket a tényezőket mind számításba kell venned, hiszen egy másodperc késlekedés, vagy egyetlen pontszám is jelentheti akár legnagyobb haderejű meződ elvesztését, és ezzel a végső vereséget is.
Szóviccnek helye nincs
Ahhoz képest, hogy a Quarrel a villámgyors reagálás és fejtörés játéka, látványvilága tökéletesen gyermeki. Seregünk tagjai gülüszemű robotok, zöld malackák vagy rabruhás kalózok lesznek, a helyszínek pedig vizuálisan egy 1-3 éveseknek szóló, rágható könyv illusztrációira hajaznak. Vagyis rettentő cuki és színes az egész, de szerencsére anélkül, hogy hányingerkeltő lenne. Ehhez még egy adag vidámságot pumpál a játékélménybe az a rengeteg bájos hangeffekt és visszafogott háttérzene, amit a fejlesztők jó érzékkel pakoltak a játék alá.
A játékmódok változatosak: Challenge módban például egy adott feladatot kell teljesíteni, ami a túszejtéstől a láncba fűzött győzelmeken át bármi lehet. Játszhatunk Domination módban az összes pálya feletti uralomra hajtva, vagy Showdown-ban, ahol az egyre okosabb és gyorsabb karakterek kíméletlen szótárba döngölése a feladat (főellenségünk a 195-ös szó IQ-val rendelkező, vámpíristennőnek tűnő Kali lesz, aki kímélet nélkül azonnal betűkre szaggat). Persze játszhatunk haverok vagy idegenek ellen is, akikkel korábbi teljesítményünk alapján párosít a program.
Ritka és nagyon értékes funkciója a játék iOS és XBLA verziójának is az, hogy segít az angoltanulásban. Minden csata végén a két küzdő fél által kirakott szavacska és a 8 betűs, kitalálandó anagramma is megjelenik a képernyő alján, kis magyarázattal arról, hogy mit jelent. Élvezetes és motiváló módja lehet ez az angol szókincs továbbfejlesztésének bárki számára, aki már egy elégséges szintű nyelvtudással rendelkezik, és csak szeretné kifejezésbeli eszköztárát bővíteni.
Megszavazlak!
Csodálatosan elszórakozom a Quarrellel (aminek jelentése amúgy "heves szócsata", és mint már mondtam, sok pontot ér). De muszáj belátni, hogy ez hazánkban egy apró réteg játéka, amit nem is érdemes a nagyközönségnek ajánlgatni. Ugyanis olyasvalaki számára, akit éppen érdekelne egy Xbox társasjáték, ám a megfelelően sokrétű angol szókincs híján van, csak kínlódás, szótárazás és csalódás lesz ez -- kivéve talán az első, legostobább ellenfélnél, akit pár "keresetlen szóval" is könnyű megdönteni. Viszont aki ennek pont ellenkezője, és úgy érzi, ő az Oxford nagyszótár minden tudásának szent birtokosa, annak sem kell lemondania a játékról -- a kihívás a magasabb szinteken olyan kemény, hogy még anyanyelvi játékosok is csak ritkán kaparintják meg a szótudósoknak járó achievementeket.
Zárásként hadd összegezzem a Quarrelt önmagához hűen, egyetlen szóval: REMEK! R+E+M+E+K, 11 pont, jelentése: nagyon jó, szuper, érdemes megvenni.