Ugyan a járványhelyzet miatt az utóbbi években még jobban előtérbe kerültek az online játékok, szerencsére a kanapé-kooperatív címekre vágyóknak is bőven van miből válogatniuk. A díjnyertes It Takes Two vagy épp a száguldozva focizós Rocket League mellett a fergeteges közös szerencsétlenkedést garantáló Overcooked már-már kötelező darab, ami számos jobb-rosszabb játékot is megihletett. A költöztetést kifigurázó Moving Out és a lakásfelújítás káoszát megelevenítő Tools Up! után, most már az űrben is kedvünkre bénázhatunk a családdal vagy a haverokkal.
Csá, csápok!
A Fireline Games gondozásában készült Fueled Up részeként felfoghatatlan felépítésű űrhajók fedélzetén rohangálva kell mozgásban – és lehetőleg egyben – tartanunk őket legalább addig, míg el nem iszkolunk velük a nyomunkban úszó galád, sokkarú űrpolipok elől. A kissé abszurd felütés tökéletesen passzol hasonlóan szürreális megbízásunkhoz, amit egyedül vagy akár három barátunk oldalán is elvégezhetünk. Azt azért már az elején megjegyeznénk, hogy a szóló lehetőség – ahogy az ilyen jellegű játékoknál mindig – inkább csak egy kényszerből tett üres gesztus a fejlesztők részéről, de ez persze nem őket minősíti. Ezek a játékok ugyanis, bár a gyakorlatban tényleg játszhatók egyedül is, viszont ez az élmény inkább frusztráló és rossz értelemben kaotikus, ahogy két karakter között váltogatva próbáljuk elvégezni a különböző feladatokat, miközben folyamatosan újabbakkal bővül a sor. Ha tehát nincs hozzá társaságod, akkor nem is nagyon érdemes fontolóra venni a Fueled Upot és társait.
No, de a játékmenetre visszatérve, ahogy már említettük, feladatunk a különböző, szándékosan szűk folyosókkal, trutymótengerekkel, mozgó platformokkal, energiafaló zsilipkapukkal és más finomságokkal felszerelt űrhajók elvezetése. Ennek részeként nemcsak a folyamatosan felbukkanó réseket kell minél előbb bekalapálnunk, de egyúttal az üzemanyagról is gondoskodunk, amit, mintha gőzmozdonyba lapátolnánk a szenet, úgy kell folyamatosan a hajtóműhöz hordanunk. Üzemanyagra eleinte kék kristályok feldolgozásával tehetünk szert, de ahogy az lenni szokott, a képlet fokozatosan bonyolódik, a pályák felépítése is egyre kuszábbá válik, a hajtóművek száma megnő, no meg persze további veszélyek, hátráltató tényezők kerülnek a képbe. Az űrpolipokról már nem is beszélve, akik ha nem tápláljuk kellő ütemben a hajtóműveket, akkor idővel beérnek, és bizony darabokra zuzznak.
Egy kis szigetelőszalag mindent megold
Idővel például már a legkellemetlenebb pontokon elhelyezett zsilipek áramellátására is figyelnünk kell, nehogy az üzemanyagkészítés közben váratlanul az űrben találjuk magunkat. Egyes kapukat csak nyomásérzékeny gombok vagy karok nyitnak, és a behulló aszteroidákat is érdemes minél előbb kidobni vagy ledarálni, mielőtt mozgásunkat korlátozó nyálkával terítenék be a fedélzetet. A pályák között válogatva egyébként egy cuki kis űrhajóval cikázhatunk szabadon a térképen, aminek egyre nagyobb részét nyithatjuk meg, ahogy előrehaladunk, és persze a testreszabhatóság jegyében a legkülönbözőbb lényekre húzhatunk szkafandert, melyek száma szintén fokozatosan bővül.
A Fueled Up egy fergetegesen őrült, ügyességi partijáték, ami ugyan igazából leginkább témájában, és az ehhez igazított mechanikákban tér csak el a hasonló címektől, de még így is remek szórakozást biztosít. A nehézsége talán kicsit gyorsabb ütemben fokozódik, mint kellene, és idővel már kicsit túlbonyolódnak a pályák és feladatok, viszont aki nem riad vissza egy kis kihívástól, az bátran benevezhet rá, mert apróbb hibáival együtt is űrűletes fejetlenségben lehet része.