A Farm Manager 2018 kipofozott, kicsit felpolírozott, talán működőképes változata – ez a közvélekedés olvasható ki az eddigi infók alapján. Bevallom, sokat aratott virtuálparasztként én is kicsit gyanakodtam, de legalább nem koppantam nagyot.
„Te Böjti, ez ugyanaz, mint három éve, LOL…” ment az üzenet kedvenc főszerkemnek a chatben, amint az első órát lenyomtam a játék „hadjáratában”, azaz a teljes agrárvertikumot végigtanító küldetéssorozatban. Ez mondjuk erősen ajánlott annak, aki szeretne az egyetlen, értelmes módban, azaz a teljesen szabad küldetésben („van egymillió pénzed, egy placcod és egy rozzant farmod, aztán ebből csinálj mintagazdaságot, ahogyan gondolod”) akar elérni valamit. No, de kevesebb morgás, több trakesz és kombájn!
Ezekből lesz elég: a játék szépen betakarja a mezőgazdaság főbb tevékenységeit és a gépesítés ugye mindennek az alapja. Igazából maga a Farm Manager nem szól másról, mint termelési láncok kiépítéséről. Fordítom: arról, hogyan lesz a fűből sajt. Sok lépésben s sok pénzből: a mezőgazdaság nagyon drága tud lenni, ha korszerűre és hatékonyra akarod felépíteni. Márpedig a játékban a pénzkeresés a cél, ennek megfelelően mindent gépesíteni illik: fő a mérethatékonyság és a kiművelt dolgozók alkalmazása! Mert bezony kell a traktorok meg az üvegházak, a tejüzemek, a méhészetek, a halastavak mellé rengeteg munkás is, akik a statisztikáikból kiolvashatóan maximum kétféle területhez értenek. Mert ha ért hozzá, gyorsabban és többet dolgozik, azaz egy guriga kemény sajtra kevesebb költség jut. Ez a cél.
De nemcsak a munkásnak, hanem neked, mint managgának is fejlődni kell: ezekre valók a tanfolyamok. Eldugott egy menüpont, de létfontosságú: egyrészt költségeket csökkentenek és/vagy bevételeket növelnek a hosszabb-rövidebb (4 játéknaptól egy évig tartó) fejtágítók, másrészt vannak olyan épületek, amelyekhez el kell végezni szakosító oktatásokat, akár többet is. Szóval nem úszható meg az iskolapad, de szerencsére ez online oktatás lehet, mert szépen elketyeg a háttérben, és közben nyugodtan melózol Mint az unokaöcsém, aki hivatalosan felsős távoktatott, csak éppen Steam-pajtik vagyunk és látom ám, ha cségózik…
A játék logikája és a józan ész meglepően sokszor esik egybe, de vannak látványos távolságok is. Például teljesen jól lejön, hogy a munkásszállókat a géptelep vagy a gyár mellé kell építeni, így rövid idő alatt sétálnak be a munkahelyre. Ugyanakkor Józsi, a traktorok (elnézést a vájtszeműektől: mezőgazdasági vontatójárművek) lokális Hamiltonja minden egyes sikeres szántás vagy más munka után szépen leparkol a fedett gépszínben, majd elmegy kávézni és csak utána megy a boronáért és húz vissza ugyanarra a táblára. Kipróbáltam: ez a lehető legkisebb szántóföldön is így van, amin nettó 15 másodperc alatt végez. Mondjuk koffeinfüggőként megértem: a kávézás szent dolog. De akkor is…
Azon meg konkrétan agyf@szt kaptam, hogy benne maradt az egyik legnagyobb baromság 2018-ból, az egy gyár/egy termék. Igen, egy komplett tejüzemben egyszerre egyetlen terméket tudsz előállítani. Sajtot vagy vajat, mondjuk. Aki ezt kitalálta, életében nem járt még, mondjuk, bármelyik nyugat-európai tejipari cégnél. Nem értem, miért nehéz azt lekódolni, hogy mondjuk van egy 10 egység kapacitású gyárad, s azt szétoszthatod, teszem azt, két tehénsajtra, három tehénvajra és öt kecskesajtra. Hajamat tépem, de komolyan…
Persze a Farm Manager 2021 ettől még élvezhető, sőt rá is lehet kapni, de csak akkor, ha a korábbi nincs meg. Amellé ugyanis felesleges, hiszen úgy sem fogsz egyszerre két szántóföldnek nekiállni, két játékban, ami majdnem ikertestvére a másiknak. Bár el tudom képzelni, ahogy két gépen, táncszőnyegen, egy traktor-szimulációs üléssel nyomja valaki. Ugye, a rajongás.