A múlt héten parázs vitát robbantott ki az, hogy a Fallout 4 telepítéséhez internetre van szükség, még a dobozos kiadás esetében is, merthogy a lemezen nincs rajta a teljes játék, további 30 GB-ot kell letölteni a Steam szervereiről. Hosszasan ütköztek meg az érvek és ellenérvek, ám úgy érzem, hogy a vita fő résztvevői mellett nem jutott mindenkinek lehetősége arra, hogy hallassa a hangját, és megossza velünk a saját véleményét. Ezért született ez az anyag, hogy egy jobb helyet adjunk egy olyan témának, ami láthatóan nagyon is érdekel titeket.
A kérdésünk tehát a következő: te milyen formában veszed a játékaidat? A lemezes vagy a digitális kiadást részesíted előnyben? És szerinted milyen előnye van egyiknek a másikkal szemben, már ha egyáltalán úgy gondolod, van?
Eme, egyébként hosszú szünetről most visszatért rovatunk célja, hogy ne mindig csak az oldal szerkesztőinek véleménye legyen kiemelve, hanem az olvasóké is, ezért azok, akik a témában legjobban megfogalmazott és legjobban megmagyarázott válaszokat adják, azok írását szombaton, egy külön cikkben kiemeljük, hogy mindenki láthassa azt, hogy ti, az olvasók mit gondoltok.
Én személy szerint egyik módnak sem vagyok a híve, de ha már muszáj lenne választanom akkor inkább a dobozos kiadás mellett döntenék.
Azért is szeretek jobban dobozosan vásárolni, mert jól esik kitenni a dobozt a polcra a többi közé, és fizikailag is látni a game-eket az asztal mellett, még akkor is, ha tudom, hogy soha az életben nem fogom többet használni a dobozt miután beaktiváltam a benne található kódot, és feltelepítettem(, egyes esetekben a DVD-ről ). Emellett gyakran jár hozzá egyéb gamer relikvia is, pl. poszter, póló, vagy a játék valamilyen tárgyáról mintázott USB, amikért én már önmagukban képes lennék fizetni. Szintén nem elhanyagolható szempont az ár. A frissen megjelent nagy címek dobozosan nagyjából 10 ezer Forint, míg digitálisan 50 Euró körül mozognak.
Persze ez sem ilyen egyszerű, és itt jön képbe, az ami engem leginkább a digitális verzió megvételére ösztönöz, ez pedig a leárazások. Ha kicsit türelmesek vagyunk akár néhány hónappal a megjelenést követően is beszerezhetünk 80%-os kedvezménnyel olyan AAA címeket, amiknek egyébként egy évvel később sem csökkenne az ára. De ide tartozik még az is, hogy ilyenkor nem kell elmenni megvásárolni, hanem már néhány perccel az elhatározás után is élvezhetjük.
Én általában akkor szoktam a fizikailag nem megfogható lehetőséget választani, mikor úgy gondolom, hogy még ki bírok várni egy leárazást, vagy nem jelenik meg másképp, de az esetek többségében dobozosan szoktam vásárolni. :)
Ennek ellenére, ha előrendelek egy játékot, akkor általában jobban preferálom a lemezes kiadást, mivel azokhoz sokszor valami extra cucc (póló, karkötő, fémdoboz) jár, amik viszont jól mutatnak a vitrinben.
Tehát én így állok ehhez a témához: ha előrendelésről van szó, akkor a lemezes kiadást veszem, ha viszont már jóval a megjelenés után vásárolok, akkor a digitális kiadás a nyerő. Hozzátenném azonban, hogy a lemezes kiadások közül is azokat veszem meg, melyekhez megkapom a digitális kódót (ugye, mivel nincs lemezolvasóm... ;) ).
Ha jók az akciók, akkor digitális úton, ha pedig nagyon érdekel az adott játék, akkor lemezesen vásárolom meg. A dobozos kiadás előnye, az érzés, mintha birtokolnád az adott játékot. Ezen kívül előnye lehet még esetenként az igényes csomagolás, kézikönyv és egyéb extrák. A digitális előnye ezzel szemben, hogy nem kell sorban állni, nem megy tönkre a lemez, azonnal tölthető. A legtöbb esetben én is digitálisan vásárolok, de ami nagyon érdekel, és szerintem megéri, azt lemezesen veszem meg. Viszont ugyebár ennek a témának az ihletője a Fallout 4 lemezes kiadásának hatalmas letöltés-igénye, ezért inkább azzal a példával foglalkoznék bővebben.
A Bethesda azt a birtoklásérzetet vette el, amit a dobozos kiadás nyújt a vásárlónak. Mert gyakorlatilag a teljes játékot le kell tölteni a Steamről, akár dobozosan veszed meg akár digitálisan. Még a FO4 hírnél felhozta valaki a bemész a boltba, veszel egy zacskó tejet-példát, amit ott tovább is gondoltam, de csak nagy vonalakban vázoltam. Talán itt sikerül kicsit szemléletesebben leírnom.
Digitális vásárlás: Bemész a tehenészetbe(digitális áruház), kifizeted a 30 liter tejet, megfejed a tehenet (letöltöd a játékot) és fogyaszthatod (játszhatsz).
Lemezes vásárlás: Bemész a boltba, kifizeted a 30 liter tejet (29-et kapsz meg), elviszed a tehenészetbe, bemutatod a blokkot (széria szám), lefejed a maradék egy litert és fogyaszthatod.
A Fallout 4 esete: Bemész a boltba, kifizeted a 30 liter tejet (talán 1 litert megkapsz és egy „zacskót”), elviszed a tehenészetbe és a blokk bemutatása után a maradék 29 litert még le kell fejned, hogy fogyaszthasd.
A lényeg, hogy nagy az adatmennyiség. Igaz, de ennyi erővel adhatnának a fizikai kiadásban egy nem írató USBkulcsot a játék filejaival, amire ráfér majdnem a teljes adatmennyiség. Itt az arányok miatt érzi magát átverve az ember, nem pedig a letöltés ténye miatt. Ha elég lenne pár igazoló adatot leszedni, akkor senki nem ágálna miatta.
Én is vettem már 60GBos játékot digitálisan(FF XIII). Mégis kicsit átverve érzem magam az új fallout esetében, mert dobozosan veszem meg. Azért, mert nem erre számítottam.
Szóval itt inkább azon van a hangsúly, hogy melyik kiadásnál mire számít az ember. Ha digitálisan veszem meg az adott játékot, akkor arra számítok, hogy az egészet le kell töltenem. Ha pedig dobozosan, akkor arra számítok, hogy a játék nagy részét fogom tudni telepíteni lemez(ek)ről(még akkor is, ha esetleg soha az életben nem akarnám a lemezt a meghajtóba tenni), csak az igazoló fileokat és az esetleges patcheket kell hozzá letöltenem.
Nekem a digitális jön be igazából, mert nem foglal annyi helyet és még mindig megvan az opció, hogy később lementem az utókornak.
Viszont csak egy 3 oldalas epilepi figyelmeztetés, és egy flyer a kiadó másik nagy játékáról megint csak magában nem vonz a vételre. Persze, egy L.A. Noire, vagy bármelyik Witcher már alap kiadása is ártól függetlenül megköveteli magának a fizikai megvételt, hiába ha esetleg drágább mint egy online vásárlás.
Függ az ártól, függ a kiadástól -szeretem a csecsebecséket-, illetve CE kiadást nem vásárolnék soha csak digitális formában.
Ebben aztán a PC GURU lemez mellékletek változtattak meg, amikor lett pár Steam-en aktíválható játékom (ezt is nagyon sokára vezette be az újság, nem tudnám megmondani idejét, talán 2013). És megtértem, egész egyszerűen elkapott a gépszíj, volt pár leárazás, és onnantól kezdve nem volt megállás, mindent egy helyen szerettem volna tudni egy szép nagy gyűjteményben. Az összes régen kijátszott játékot újra megvettem (GTA complete pack, Prince of Persia complete pack, sorolhatnám), sőt próbáltam újra rááldozni időmet, hogy lássam melyiket mennyi idő kivinni, ácsi hajhászás, stb. Egy ideig megideologizáltam a dolgot magamnak, hogy ha régen játszottam egy játékkal, akkor illik pénzt is adnom érte, mert már megtehetem. Persze sosem érek a végére, mára több száz cím van a birtokomban, csak tudnám minek. Most lazítok ezen, és megígértem magamnak (és a feleségemnek ), hogy évi 2-3 új címet veszek csak meg, többi ha le lesz árazva, vagy ha kijátszom 2 régi játékot egy megvett új helyett. Persze kinek van rá ideje!?
Dobozos játékot én is akkor vagyok hajlandó venni manapság, ha számomra nagyon kiemelkedő a cím, jelent valamit, és nem mellesleg digitálisan is aktíválható. Egyrészt nem fér el a polcon, takarítani kell, ha túl sok doboz van az se jó, szerintem a kevesebb néha több, és jobban mutat szerintem. Utóbbi pár darab amit dobozosan vettem meg a Wolfenstein New Order, GTA V (jelenleg az albérletben nekem is lassú a netem, hehe), és Diablo III és kieg, utolsó kettőt meg kell jegyeznem, még elő se vettem.
Én is csak azt sajnálom, hogy nincs egy egységes platform, hanem kénytelen vagyok más kliensekkel is szóba állni (Ubisoft, Origin).
További érv a digitális mellett, hogy nem tudom elveszíteni/eltörni a lemezt, illetve hogy a gamer PC-mben egyáltalán nincs DVD-olvasó, ami nem mellékesen lassítja a boot-időt, hamar tönkremegy és foglalja a helyet a házban.
Az adatátvitel a DVD-olvasó és a HDD között csigalassú, de még mindig gyorsabb, mint a letöltés. Ha beleszámítjuk azonban azt, hogy ha nekem megtetszik egy játék, a vételtől az első játékban töltött percekig legtöbbször nem telik el fél nap egy teljesen átlagos városi neten (30 Mbps), míg ha lemezest veszek a legjobb esetben is át kell vergődni a városon, ha pedig nincs nekik raktáron napokat kell várnom.
A kényelmi faktor sem utolsó. Munkahelyre menet a tömegközlekedésen böngészem a Steam és a g2a akciós kínálatát, ha találok valamit kifizetem paypalen, két kattintás teamvieweren és mire hazaérek a munkából készen vár a játék a rendszeren. Ha már az akcióknál tartok a digitális letöltésre sokkal gyakoribbak a jelentős akciók, lévén a bolti lemezes árakon ott a kiskereskedelmi árrés, a boltok szegényesebb kínálata pedig rövidebb akció-rotációkat enged meg.
Ezzel el is érkeztünk a legnagyobb előnyhöz. Ha azt akarom 20 éves játékok is azonnal elérhetőek, gog-on ott van minden, el sem tudom képzelni meddig kellene keresnem most egy lemezes Tiberian Sunt. Azt nemigen hiszem, hogy az anno eredetiben vásárolt Warcraft2 lemeze még olvasható ma is. Sokan hozzák fel, hogy nekem így nincs meg a lemez kitéve a polcra, de igazából engem ez nem érdekel, ez nem egy könyv, hogy lekapom és elolvasom a kedvenc jelenetem. Hogy érdekel-e egy plakát amit kiküldtek postán a lemezhez? Inkább kiteszem háttérképnek az asztalra, azt könnyebb lecserélni és nem is gyűrött.
Végül szót kell ejteni a biztonságról is. Nem csak a fizikai megsemmisülés nem fenyegeti a digitális játékomat, ellopni sem tudják azt. Többlépcsős az azonosítás, úgyhogy megtapsolom azt, akinek sikerül úgy ellopni akármelyik accountomat, hogy nem tudom visszaticketelni. Anno a kollégisták rémálma volt egy otthon felejtett játéklemez, ami nélkül persze nem ment a Starcraft, kimaradtak a LANból.
Persze annak idején én is a lemezes játékokat vettem, ennek az vetett véget, hogy a bizarrabnál bizarrabb lemezes DRM-ek idején az én DVD-romom pont haldokolt, nem is volt jobb annál, mint amikor az Empire at War hirtelen kiírta, hogy helyezzem be a lemezt és mentési lehetőség nélkül kivágott az asztalra. Aztán jött a Steam, majd a gog, majd a g2a és örökre elfelejtettem, hogy vannak lemezes játékok.
Mióta elkezdtem ezt írni gondolkodom rajta hogy mégis mi vehetne rá arra, hogy ismét lemezen vásároljam de őszintén szólva semmilyen érv nem jut az eszembe. Talán a gyűjtői kiadás extrái vihetnének rá, de hát nem vagyok szentimentális és nekem a pdf-en is jó a Középfölde-térkép...
Dobozos játékom több mint 100 db van itthon, talán 150 db körül, digitális viszont ennél is több. Videojáték rajongó vagyok, na.
Pl: Split/Second boltban 1000 Ft, steamen 6000 Ft (nem is lesz olcsóbb, hisz Disney a kiadó). Viszont ha azonos ár körül mozog mind a bolti, mind a digitális akkor inkább a digitálisat választom, mert asztali gépen játszok és mindig jó a netem, úgyhogy hip-hop lekapja gigákat, és nem kell keresgélnem a CD-t/DVD-t.
-Szeretem a polcon tudni azt a pár játékot amire költöttem.
-Semmi kedvem nincsen a netemmel 7-10 órát várni a játékra (ezért külön fáj a DVD mellékletetek hiánya)
-Ha valamiért fizetek, azt szeretem valóban kézzel foghatóan birtokolni.
-Megvágott az EA az Originen keresztül (ME1-2,SimCity,BF1-2-3 játékaimat vették el, hiába van meg a BF3 kivételével -az ingyen volt Sc botrány miatt oda csak kód van- mindegyiknek az eredeti lemezes verziója seriallal együtt... A support másfél éve tojik az arcomba...Mindezt azért mert az Swtor accomat (authenticator ellenére) betörték és goldot árultak).
És igen minden "kötelező reges" játékhoz van crackem, és akkor is jatszani fogok a DVD-ről ha se net se Steam nem lesz...
Ezek alól az egyetlen kivétel a Steam akciós időszaka. Addig nekem sem terjed a fanatizmusom, hogy egy teljes Borderlands / Warhammer pakkot passzoljak 10 és néhány ezer forintért...