Január végén mutatkozott be a Samsung Galaxy S25-család, a hivatalos közlemény pedig akkor úgy szólt, hogy ez lesz az a széria, amely lényegében az első lépés a Samsung azon elképzelése felé, hogy megváltoztassa, miként lépnek interakcióba a felhasználók telefonjukkal és az őket körülvevő világgal. A multimodális korszakba való belépés mögött ugyanúgy az egyik alappillér a mesterséges intelligencia, ami természetesen az S25-ös készülékekből sem maradt ki. A Galaxy S25, S25+, valamint az S25 Ultra okostelefonok tehát már a következő generációt képviselik, úgy is mondhatnám, hogy eljött a next-gen korszak a Samsungnál – de vajon miben több az S25 az elődjénél, ha lehámozzuk róla a személyre szabott mesterséges intelligencia alapú élményeket?

1.jpg

Nálunk az S25-család legtáposabb darabja, a Galaxy S25 Ultra járt. Rögtön az első kézbevételkor már éreztem, hogy jóban leszünk, hiszen a lekerekített szélekkel ellátott, új dizájn sokkal jobban fekszik az ember tenyerében, mint az S24 durván szögletes kialakítása. A 100%-ban sík kijelző védelméről a Gorilla Glass Armor 2 gondoskodik, a káva pedig piszok keskeny (1 mm), ami jelentős szintlépés és nagyon kíváncsi leszek, hogy ezen tudnak-e még vékonyítani a jövőben érkező készülékeknél. Szóval maga a dizájn – szerintem – javult, sokkal elegánsabb megjelenést kölcsönöz a titánkerettel ellátott telefonnak. Maga a kijelző egyébként Dinamikus AMOLED 2X, amely 120 Hz mellett 3120 x 1440 (Quad HD+) felbontásra képes 16M színmélységgel és 2600 nites csúcsfényerővel. A színek nagyon szépek, élénkek, a tükröződés pedig egyáltalán nem vészes. A Galaxy S25-szériát a kifejezetten a Galaxyra tervezett Snapdragon 8 Elite hajtja, ami mellé még jön a nyolcmagos CPU és a 12 GB memória. A hűtés mindenképp javult, a telefon sokkal kevésbé melegszik, mint az S24, viszont nem mindegy, hogy az ember mire használja nagy általánosságban. Hétköznapi használat során, utazás közben a netet vagy a közösségi médiát böngészve természetesen rendkívül jól bírja az S25 Ultra, sőt, még akkor sem melegszik túlzottan, ha elkezdünk valami mobiljátékot pörgetni a villamoson. 4K-s videók rögzítésénél viszont már képes masszívan visszafokozni a teljesítményt, de ez ismét csak olyasmi, amihez az ember alkalomadtán folyamodik, ha ott van nála a telefon – összességében elmondható, hogy Snapdragon 8 Elite SoC és a hőelvezetés kiválóan teszi a dolgát.

3.jpg

Mobiljátékok tekintetében az első próbát az Asphalt Legends Unite-tal tettem, amihez már mobilon is elérhető a 120 FPS-mód. A legmagasabb grafikai beálltások mellett röccenésmentesen futott, az S25 Ultra minden verseny alkalmával stabilan tartotta a képkocka-számot és nem esett be alá. A Call of Duty Mobile szintén könnyedén hozta a 120 FPS-sel megtámogatott játékmenetet és valahol itt gondolkodtam el azon, hogy ekkora képkocka-szám mellett játszani MOBILON néhány évvel ezelőtt még teljesen abszurdnak tűnt. Most pedig már ott tartunk, hogy a legtöbb nagy mobiljáték megkapta a 120 FPS frissítést (például a PUBG Mobile is) és így játszva egy sokkal simább, fluidabb élményt kapunk, ami után már nincs is kedvünk visszatérni a 60 FPS-hez. A Game Booster frissült, most már be lehet állítani, hogy 60 Hz vagy 120 Hz legyen a képfrissítési ráta, illetve akad itt is egy amolyan mobilosra vett Performance-, illetve Quality-mód választási lehetőség, ahol megszabhatjuk, hogy mi élvezzen prioritást játék közben: a látvány vagy a teljesítmény.

5.jpg

Lehet választani, hogy a 256 GB, az 512 GB vagy az 1 TB tárhellyel rendelkező készülék éri meg jobban, de úgy gondolom, hogy már a 256 GB is bőven elég lehet, ha összekapcsoljuk mondjuk a Google Drive fiókunkkal. One UI 7 szoftvert kapunk (Android 15 alapú), ami kifejezetten jól néz ki a maga letisztult kezelőfelületével. Természetesen találhatunk Galaxy AI funkciókat is, amelyek a felhasználói igények feldolgozásával személyre szabott mesterséges intelligencia alapú élményeket kínálnak bárkinek, aki az S25-készülékek mellett dönt. Immár adott a Google Cloud és a Gemini (ez a bekapcsoló gomb egyetlen megnyomásával aktiválható), viszont több korábban megismert funkció is fejlődött – például a Bekarikázással keresés már felismeri a képen a telefonszámokat és azonnal képes tárcsázni őket. Ami számomra kiemelten fontos, az a Fotósegéd, de főképp a generatív MI alkalmazása a képek szerkesztésénél. Ezt már korábban is nagyon csodáltam, viszont most az S25-nél jobban ki tudtam tapasztalni a lehetőségeket. Érezhetően javult például a generatív szerkesztés azon funkciója, mikor az ujjunkkal bekarikázunk egy olyan dolgot a képen, amit el szeretnénk távolítani, ezt pedig a rendszer automatikusan felismeri és körberajzolja. A S24-nél ezzel azért voltak bakik, főként a körvonalak esetében, az S25-nél viszont 10-ből 10 képnél precízen rajzolta körbe nekem azt, amit ki akartam vágni vagy odébb akartam tenni. A vadonatúj Hangsávszerkesztő is ötletes, hiszen ezzel ki lehet szűrni a nem kívánt zajokat a rögzített videókból. A Galaxy AI tekintetében tehát érezhető a fejlődés, ahogy az új 50 megapixeles ultraszéles kameraérzékelő is előrelépés a korábbi 12 megapixeleshez képest.

4.jpg

A nagyobb teljesítményű processzor végett az S25 Ultra elemzi a mozgást a zaj hatékonyabb csökkentése érdekében, amivel eléri, hogy a készített képek sokkal tisztábban, élesebbek legyenek, hiszen a készülék precízebben érzékeli a mozgó, illetve álló tárgyakat. Javult az éjszakai fényképezés is, amit meg tudok erősíteni, hiszen egyik nap direkt késő este álltam ki a teraszra lőni egy fotót és meglepően zajmentes képet kaptam – a nagy felbontású szenzorok és a ProVisual motor tehát szépen teszi a dolgát. Az egyetlen dolog, amit nem igazán tudtam hová tenni, az bizony az akkumulátor. Ez valamiért maradt 5000 mAh-s, holott már tavaly arról cikkeztek a tech-portálok, hogy aki 2025-ben labdába akar rúgni az okostelefonok piacán, az 5500, de inkább 6000 mAh-s teleppel áll elő. A HDR10+ kompatibilitás klassz, viszont Dolby Vision támogatás továbbra sincs, illetve valamiért az S-Pen is háttérbe szorult. Oké, a hivatalos közlemény szerint azért, mert nem használták ki eléggé az emberek, de a lebutítás így is fájó pont. Kikerült belőle ugyanis a Bluetooth-szenzor, ezzel pedig ment is a levesbe a távoli kameravezérlés és egyéb hasznos funkciók. Az S25-széria támogatása ugyancsak 7 évre szól, azaz 2032-ig szépen kapja majd a biztonsági frissítéseket, viszont érdemes feltenni a kérdést, hogy megéri-e beruházni rá?

2.jpg

Ha úgy nézzük, hogy az S25 Ultra esetében az alap 256 GB-os változat is 600 000 Ft körül mozog és mondjuk több év után váltanánk egy új okostelefonra, akkor még bőven elég lehet az S24 Ultra is – már ha az ember ragaszkodik a csúcskategóriához. Az S25 Ultra esetében inkább a lekerekített dizájn az, ami miatt én személy szerint ezt választanám az S24 helyett, de az persze tény, hogy olyan mértékű fejlődés ezúttal nem történt, mint a korábbi szériáknál. Mobiljátékok tekintetében örvendetes a 120 FPS támogatás és a Snapdragon 8 Elite, valamint az átdolgozott hőelvezetés (40%-kal nagyobb párologtató-kamra került be) miatt akár a legújabb és legszebb játékok sem okoznak gondot a készüléknek, de mégsem beszélhetünk óriási előrelépésről. Érdemes lesz megfigyelni, hogy a Xiaomi 15 és a Xuaomi 15 Ultra miként debütál majd Európában, hiszen ezekről már most azzal a véleménnyel vannak, hogy az S25 Ultra legnagyobb riválisai lehetnek. Egyelőre várjuk meg a titánok összecsapását, és utána meglátjuk, ki marad legény a gáton.

A készüléket a Samsung Magyarország biztosította számunkra. Köszönjük!