Egész életemben számítógépen játszottam, az első találkozásom a videojátékokkal is ezen a platformon történt meg, ahogy az első saját játékra szánt masinám is egy PC volt. Sőt, egészen 2016 novemberéig szinte csak és kizárólag PC-n játszottam… De ez már nincs így, mivel a Sony örömére én is beszereztem egy PlayStation 4 Pro konzolt. Ebben a cikkben nem fogok kitérni a Pro gép alap PlayStation 4-hez mért hardveres előnyire, inkább csak azt szeretném összegezni, hogy milyen volt számomra a PC-ről konzolra történő átállás, és hogy milyenek az első benyomásaim a gépről. Valamint egy kis kitérőként szeretnék írni nektek egy keveset a játékokhoz fűződő személyes kapcsolatomról.
Virtuális szerelmes levelem a játékokhoz
Egy jó játék úgy tud mesélni (akár a legapróbb részleteivel is), mint semmi más: képes arra, hogy helyenként részletesen, írott formában adja elő a történetének egy részét, vagy ha kell, akkor színészi játékkal és ízlésesen megrendezett jelenetekkel, esetleg a szavaktól is mentesen, csupán az egyedi látványával, mindezt érzelmeinket bizsergető zenével fűszerezve.
Ám egy jó játék nem csak egyéb médiumokban tapasztalt eszközöket tudja utánozhatatlan módon vegyíteni egymással, de a játékos kezébe adja az interakció (olykor szó szerinti) fegyverét, és ebben az utolsóként említett, de legfontosabb komponensben található lehetőségek száma szinte végtelen, mindössze a kreatív fejlesztők merész ötleteinek kell elegendő teret hagyni.
Egy minőségi játék egyes esetekben az interakció által, a játékmenetével szórakoztathat és kikapcsol, netán a történetével és hangulatával megérintheti az érzelmeinket és elgondolkodtathat. Ilyen-olyan módon nyújt örök élményt, olyat, amit más nem tudna, és ez videojátékok lényege, platformtól függetlenül.
Kalandjaim a szintetikus rágcsálóval
Mivel a testvéreim mindig PC-n játszottak, ezért számomra is természetes volt a PC platformon folytatott játszadozás. Nem lehettem több hétévesnél, amikor először léptem be a virtuális játszótérre egy öreg CRT monitoron keresztül.
Emlékeim szerint egy autós program volt az első általam kipróbált játék, viszont a címére már nem emlékszem. Csak annyi maradt meg belőle, hogy az unalmasabb pillanatokban a móka kedvéért megpróbáltam elütni néhány civilt, de azok mindig elhúzódtak az autóm elől. Ráadásul még akkor sem váltottam ki belőlük semmi érdemi reakciót, amikor az éles reflexeik ellenére sikerült elérnem őket a járgányom „pihe-puha” elejével (igazából csak véletlenül rántottam feléjük a kormányt; természetesen az akkori tiszta gyermeki lelkemmel eszembe sem jutott, hogy bárkit elüssek… hát persze hogy így volt). Tehát egy dologban biztos lehetek: ez a játék nem a Carmageddon-sorozat tagja volt.
Viszont a Half-life 2 lett az a játék, ami elszakíthatatlan láncokkal kötött engem a videojátékok médiumához, amely még most sem ereszt. A Half-life 2 egyszerűen letaglózott; a látvány gyönyörű, a hangulata pedig sötét volt, de közben magával ragadó. A történet filmes eszközöket is használt, ugyanakkor sokszor a lényeges pontjait a részletekben kellett keresni. A játékmenet pedig változatos volt, folyamatosan megújult, továbbá a fizikai interaktivitás elképesztő mértékben érvényesült a játékban, mind a harcokban, mind a feladványokban, de olyan szinten, hogy ezt más játék a mai napig nem tudta megismételni. Ráadásul az egérnél és klaviatúránál más nem is kínálhatott volna precízebb és kényelmesebb irányítást hozzá. A csodás grafika és a fizika reális szimulációja pedig akkoriban tökéletesen megmutatta, hogy mit lehet technikai fronton kihozni egy játékból, ha azt elsődlegesen tényleg (viszonylag) erős PC-kre készítik. Nem is annyira sokkal a PC-s változat után érkezett egy Xbox változat is, ami a konzol hardveréhez mérten minőségi volt, viszont a 15-20 képkocka/másodperces teljesítény, és az erősen butított látvány bizonyította, hogy ez a játék PC-re teremtetett.
Eme élménybeszámoló fényében szerintem sejthető, hogy ez a kedvenc játékom, és valószínűleg ez is marad örökre, mert szinte biztos, hogy semmilyen program nem fog már úgy meglepni, mint akkor, gyerekkoromban ez a különleges kódhalmaz.
Rengeteg remek játékot ismertem meg azért, mert egy számításra használt eszköz kijelzője előtt töltöttem a szabadidőm jó részét. Az első gépemhez sok szép emlék fűződik: a régi címek közül örök emlék marad a Fable: The Lost Chapter, a Star Wars: Knights of the Old Republic, a Max Payne 1-2, a Star Wars: Republic Commando, a Warcraft III, a Warhammer 400 00: Dawn of War és még sok más egyéb klasszikus remekmű.
A számítógépes játékok nyüstéléshez kapcsolódó egyik legfontosabb pont az életemben az volt, mikor létrehoztam a személyes, saját bejáratú Steam-fiókomat, amin aktiváltam az első dobozos játékomat, a Zeno Clasht, amit az elvont hangulata miatt még most is nagyon szeretek. Szerintem jelenleg a Steam a legjobb játékosoknak szánt felület: imádom minden funkcióját (ezek közül is leginkább a cserélést, a csevegést, a piacot, a képkészítést) és akcióját. Rengeteg remek játékra tettem szert a leárazások miatt. De sok pozitív PC-s élmény mellett, sajnos néhány komolyabb negatív is található.
Jobb a WC-m, mint a Gamer PC-m
Imádok PC-n játszani, mert némely játék csak számítógépes perifériákkal játszható igazán kényelmesen, erre a platformra olykor nagyon olcsón tudok játékokat venni, időnként ingyenes programot is osztogatnak a neten, és nagyon sok olyan régebbi címet is tudok futtatni, amit egy új konzolon természetesen már nem tudnék. Valamint nyomós érvem még a PC mellett az, hogy a játék mellett számtalan egyéb dologra is használhatom, ez az én multifunkciós eszközöm. De a PC-hez ragaszkodásnak megvolt a maga árnyoldala is.
A legnagyobb az, hogy egyszerűen (anyagi okok miatt) soha nem volt olyan PC-m, ami a kor követelményeinek megfelelt. Legjobb esetben kettő, három, esetleg négy éves produktumokból kellett válogatnom, mert a hardverem egyszerűen nem bírt többet. Ezeket is általában gyengébb minőségű grafika és nem éppen optimális teljesítmény mellett kellett játszanom, mert nem volt más lehetőségem.
Viszont ez nem okozott nagy fejfájást, ha a játék az akkorra elavult grafikát valami mással kompenzálta. Az zavart igazán, hogy a friss címekről mindig lemaradtam, valamint szerettem volna elfogadhatóan futtatni a játékokat, és ne az dobja meg a hard nehézséget, hogy pluszban még 5-10 fps mellett keljen „végigjátszanom” (végigszenvednem) egy kényesebb szakaszt.
Ugyanakkor az a tény is bosszantott, hogy egyre több játék PC-s verziója lett trehány módon összecsapva: szégyen, hogy vannak olyan játékok, amiknél már az is kihívást jelent, hogy hiba nélkül elindítsuk őket. A másik zavaró tényező pedig általában az volt, amikor egy adott játék tényleg minden aspektusában konzolra lett tervezve, így gyakorlatilag szinte irányíthatatlan kontroller nélkül. Szóval eredetileg ezen egyszerű igények miatt szereztem be egy konzolt, ami végül nem csak ezeket szolgálta ki, de megmutatta, hogy milyen kényelmesen rajta játszani.
Dupla ravaszos fegyvert forgatok
Az idősebb bátyám elköltözött, és mire évekkel később láttam a lakását, addigra beszerzett egy konzolt, és nem ragaszkodott többé a PC-s videojátékozáshoz. A testvérem Xbox One konzoljával eltöltött néhány óra játék után egyre szimpatikusabb lett az a kis ketyere a TV alatt. Jó érzés volt a kanapén ülve játszani, a kontrolleres irányítás nem bizonyult nehézkesnek, a játékok java szépen és stabilan futott, és természetesen a Full HD televízió is fokozta az élményt, valahogy a laptopom kijelzője nem tudott vetekedni vele. Milyen meglepő…
Tetszett ez az aprócska élmény a konzollal, így úgy gondoltam, hogy idővel én is beszerzek egyet. Egy teljes évet vártam rá, de ezt egy percig sem bánom, mivel eddig nagyon elégedett vagyok a PlayStation 4 Pro konzolommal. És hogy miért a PlayStation 4 mellett döntöttem, miközben az Xbox One-hoz kapcsolódnak az első konzolos tapasztalataim?
Azért, mert több szempontot összevetve választottam a Sony és Microsoft gépei közül. Az Xbox One mellett a két éves garancia, a visszafelé kompatibilitás, a Halo, a Gears of War és a Remedy Entertainment partnersége szólt. A PlayStation 4 mellett pedig „csak” egy rakás játék (Horizon Zero Dawn, Beyond: Two Souls, Detroit: Become Human, The Last of Us, Uncharted, stb.), szóval ezért van most egy Sony masina a TV-m alatt.
Tartottam tőle, hogy nem fogok barátságot kötni a Dualshock 4 kontrollerrel, de nem így lett. A PlayStation 4 mellé csomagolt irányító szinte az első perctől kényelmes volt, nem telt túl sok időbe, hogy hozzászokjak. A legutóbbi leárazások során több játékot is vettem, de most csak kettőt szeretnék kiemelni: a Doom rebootját és az Inside-ot.
Az Inside egy platformjáték (elképesztő hangulattal megáldva), így nem csoda, hogy konzolra szabott irányítóval az igazi, de a Dualshock 4 nem véletlenül viseli ezt a nevet. A megszokott billentyűzetes élmény után üdítő érzés az, amikor egy ideális pillanat és jelenet alatt megrezzen a kontroller az ember kezében.
A Doom pedig olyan élményt nyújtott, amit talán évek múlva is emlegetni fogok. Az első bemutató alapján azt hittem, hogy hiába lesz benne sok démon, nem lesz elég pörgős, nem lesz elég intenzív, de szerencsére nagyot tévedtem. A Doom pontosan megmutatta, hogyan kell egy akciódús FPS-t készíteni úgy, hogy az egyaránt működjön PC-n és konzolokon is. A Doom példája alapján nem kell többé a legnagyobb konzolos félelemtől tartanom, avagy attól, hogy FPS-eket nem jó kontrollerrel játszani. Épp ellenkezőleg, nagyon élvezetes úgy megölni a Doomban egy démont, hogy közben tényleg te húzod meg a ravaszt, nem pedig egy gombot nyomsz le.
Tehát az irányítás felé támasztott félelmeim nem igazolódtak be, de nézzük, hogy mi tetszett még a PS4 Próban. A látvány impozáns, persze játéktól függően, de a vizuális összkép általában mindig rendben van. Legalábbis annyira, hogy ne álmodozzak konzol helyett inkább egy Gamer PC-ről. Ami pedig még hatalmas pozitívum számomra, hogy így már nem kell a grafikai opciók piszkálásával foglalkoznom, csak elindítom a játékot és összeségében csinos látvány mellett élvezhetem azt.
A PlayStation 4 menüinek használata irgalmatlanul egyszerű: az ember mindent elsőre megtalál, és könnyedén beállít, még akkor is, ha életében nem találkozott hasonló konzollal. Itt is a komfort a lényeg, hogy mindent könnyen és gyorsan elérjen a játékos. Több hasznos applikáció is van, ilyen például a Youtube, a böngésző, a galéria és a SHAREfactory. Utóbbian az általunk készített videókat tudjuk szerkeszteni, mert bizony saját képek és videók készítésére is van lehetőség, Konzolra a játékok drágábbak, de szerencsére a PlayStation Store akciói alatt viszonylag jó áron vehetünk minőségi játékokat.
A játék öröme az, ami fontos
Szerintem, ha az ember megengedhet magának egy erős Gamer PC-t, akkor azzal természetesen jobban jár, mint egy konzollal. De ha nincs lehetősége arra, hogy egy ilyen gépre tegyen szert, és azt folyamatosan a kor igényeihez igazodva fejlesztgesse, vagy csak egyszerűen nem akar ezzel bajlódni, akkor jobban jár egy konzollal. Lehet, hogy olcsóbban hozzájutni a PC-s játékokhoz, na de minek, ha nincs hozzá olyan gép, ami elég erős a futtatásához?
A konzol általában hardver szempontjából olcsóbb és tartósabb, mint egy átlagos Gamer PC. Játékokat hozzá vagy használtan, vagy leárazva érdemes venni, úgy tényleg megéri eme masinákon játszani. Ráadásul a több pénzből vett kevesebb, de alaposan megválogatott játékot zömében jobban megbecsüli az ember, mint a szinte ingyen szerzett, de gyakorlatilag teljesen érdektelen játékok tömegét. Szóval akár arra is tekinthetünk pozitívan, ha konzolra kevés, de számunkra értékes, sokat használt játékunk van.
A konzolok legnagyobb érdeme pedig talán az, hogy végtelenül komfortosan lettek kialakítva. Nem kell bajlódni a játékok grafikai beállításaival, nem fogunk eltévedni a menükben, és egy jól elhelyezett TV esetén még arra sincs szükség, hogy felkeljünk az ágyból, ha játszania akarunk.
Most már a PlayStation 4 lett az elsődleges videojátékos eszközöm, mivel természetesen játék terén jóval használhatóbb, mint a konzolnál amúgy másfélszer drágább, de nem videojátékozásra kialakított számítógépem. És gyakorlatilag minden olyan nagyobb, vagy indie cím kijön rá, ami érdekel, egyedüli bánatom az lehet talán, hogy így a Warhammer 40 000: Dawn of War 3-ból (megfelelő PC hiányában) kimaradok.
De a PlayStation 4 beszerzése nem jelenti azt, hogy a PC-m teljesen háttérbe szorult gamerkedés terén, mivel rengeteg olyan régebbi, de kiváló játék van meg PC-re, amikhez még szeretnék visszatérni. Sőt, a DualShock 4 kontroller birtokában most már olyan programokkal is tudok játszani, amikkel korábban megfelelő irányító hiányában nem volt nagy élmény foglalkozni. Szóval szerintem ez jól példázza, hogy megfér egymás mellett a PC és a konzol, még akár egyetlen ember életében is.
Csak azt kell mérlegelni, hogy mi számunkra a fontosabb. Ha modolásra, hatalmas leárazásokra, továbbá az elérhető legjobb látványra és teljesítményre vágyunk, akkor tökéletes választás egy játékokra kialakított PC, persze csak akkor, ha ezt a lehetőségeink megengedik. Ha pedig a kényelem, az egyszerű kezelhetőség és a (hardver tekintetében) remekbe szabott ár-érték arány számít, akkor valószínűleg a konzol a megfelelő választás.
Egymás platformhoz fűződő döntését pedig nem érdemes megkérdőjelezni, mert mindenki más szempont alapján választ, és minden platformnak megvan a maga előnye és hátránya. Végső soron pedig nem az számít, hogy ki, min és mit játszik, csak az, hogy minden játékos részesüljön abban az élményben, amit még a cikk elején röviden fejtegettem. És az az élmény bizony tényleg nem azon múlik, hogy melyik platformon játszunk.
steam rendszer info....
zámítógép-információk:
Gyártó: MSI
Modell: MS-7845
Méret: Laptop
Nem észlelhető érintéses bevitel
Processzor adatai:
CPU gyártó: GenuineIntel
CPU márka: Intel(R) Core(TM) i7-4770K CPU @ 3.50GHz
CPU Family: 0x6
CPU Model: 0x3c
CPU Stepping: 0x3
CPU Type: 0x0
Órajel: 3500 MHz
8 logikai processzor
4 fizikai processzor
HyperThreading: Támogatott
FCMOV: Támogatott
SSE2: Támogatott
SSE3: Támogatott
SSSE3: Támogatott
SSE4a: Nem támogatott
SSE41: Támogatott
SSE42: Támogatott
AES: Támogatott
AVX: Támogatott
CMPXCHG16B: Támogatott
LAHF/SAHF: Támogatott
PrefetchW: Támogatott
Hálózat adatai:
Hálózati sebesség:
Operációs rendszer verziója:
Windows 10 (64 bit)
NTFS: Támogatott
Titkosítás-szolgáltató kódjai: Támogatott 311 0x0 0x0 0x0
Videokártya:
Illesztőprogram: NVIDIA GeForce GTX 1070
DirectX illesztőprogram neve: nvd3dum.dll
Illesztőprogram verziója: 21.21.13.7633
DirectX illesztőprogram verziója: 21.21.13.7633
Illesztőprogram dátuma: 11 Dec 2016
OpenGL verzió: 4.5
Asztal színmélysége: 32 bit pixelenként
Képfrissítési frekvencia: 60 Hz
DirectX kártya: NVIDIA GeForce GTX 1070
Gyártó azonosítója: 0x10de
Eszköz azonosítója: 0x1b81
Revision: 0xa1
Monitorok száma: 1
Logikai videokártyák száma: 1
SLI vagy Crossfire nem található
Elsődleges megjelenítő felbontása: 3840 x 2160
Asztal felbontása: 3840 x 2160
Elsődleges megjelenítő mérete: 37.48" x 21.06" (42.99" átló)
95.2cm x 53.5cm (109.2cm átló)
Elsődleges busz: PCI Express 16x
Elsődleges VRAM: 8191 MB
Támogatott MSAA üzemmódok: 2x 4x 8x
Hangkártya:
Hangeszköz: Hangszórók (Realtek High Defini
Memória:
RAM: 16327 MB
Egyebek:
Felhasználói felület nyelve: Magyar (Hungarian)
Mikrofon: Not set
Steam Játékvezérlő kábel és adapter: Not set
Adathordozó típusa: DVD
Teljes rendelkezésre álló merevlemez-terület: 3814949 MB
Legnagyobb szabad merevlemez-blokk: 211609 MB
Operációs rendszer telepítési dátuma: jan. 01 1970
Játékvezérlő: None észlelt
VR fejszett: nem észlelhető
ps4 pro...
Jó a konzol, de szabadság csak pc-n lesz....
( szerkesztés gomb még mindig elférne )
Annyi hülyeséget olvastam benne , hogy már én érzem magamat kellemetlenül ..
Például :
- Kontrollert nem lehet talán PC-hez csatlakoztatni ?
- PC-n is tudok az ágyból játszani ...
- olcsóbb ? kérlek ...
- mai trendeknek megfelelően szerintem 3 évente lehet cserélgetni a konzolt is
Amúgy ok , nincs jó PC-d de vettél egy PS 4 pro-t , de kérlek abból az árból már fejleszthetted is volna a géped illetve amiket a játékokon megspórolsz abból is ..
És nem a konzol vagyok mert nekem is volt sokáig , de ... fuck logic kb ... :D
Nem fejlesztesz PC-t, mert drága, s így nem tudsz a legújabb játékokkal játszani, DE!...
Vettél egy PS Prót (ami a PS! továbbfejlesztett változata, s kb. 3 év múlva jön majd a PS Pro-2), amire alaphangon a legújabb játék 18-20E Ft-nál kezdődik... ami viszont már nem is drága?!
Félre értés ne essék, nem gyűlölködöm, csak rohadtúl nem vágom.
Miért jó Nintendo Classic konzolt venni? A retro feeling miatt? Vagy támogatni szeretnétek a N-t? Millió emulátor van (akár már Windows Store-ban is, elég normálisok, mindenféle szükséges használati tudás nélkül) amiket szerintem sokkal kényelmesebb is használni.
Valóban sok emulátor létezik, nekem is a gépemen kb 8-10 féle van, nintendók, segák, atarik, ps1-2, jó sok rom-mal. De talán a kimaradt nosztalgia érzés miatt rendeltem.
Mint írtam, sosem volt konzolom, de kiskoromban szerettem volna, pont az NES, SNES korszakban.
PC-n is vagy csak egérrel játszom ( point&click kalandjátékok) vagy kontrollerrel.
De pl NES játékokat játszani xbox360 kontrollerrel valahogy nem az igazi.
Tehát a válaszom talán annyi, hogy most kevesebb mint 20e forintból pótolhatok egy kicsit a gyerekkorban kimaradt érzésből! :)
Ami a legviccesebb volt az egészben az a "konzol általában hardver szempontjából olcsóbb és tartósabb". Komolyan? Akkor miért nem sima PS4-et vett a kedves cikkíró? :D
Az olcsóbbal még valahogy egyet tudok érteni (bár inkább a megegyező ár felé hajlok). A PC-re egyszerre kell sokat költeni (mikor megveszed), utána pedig olcsó játékokat veszel, és viszonylag olcsón fejleszted. Előző gépemmel 6 évig gyúrtam a játékokat, az olyanokat mint a Witcher 3 és a GTA5 elhajtott közel maximum grafikán...
Számomra a grafika is fontos. Gyűlölöm, ha butítani kell, ha küzdök a megfelelő FPS-ért és kompromisszumokat kell kötnöm. Így vagy úgy, de veszítek a játékélményből (amihez szerintem a grafika is hozzájárul, nagyban). Mivel a DooM-al már görcsölt szegény ezért kénytelen voltam nyugovóra küldeni a nagyfiút (6 év után elvégre egy konzolt is lecserél az ember, bár manapság inkább 3 a jellemző ugyebár... ráadásul, ha beérném gyengébb látvánnyal akkor nem is lett volna indokolt a váltás).
Ezekkel a problémákkal konzolon nem szembesülsz. Ott csak simán belövik arra a létminimumra amit elbír a konzol (The Last Guardian csodaplatformernél, még ez sem sikerült) és örülnek, hogy azt hiszitek a legmodernebb játékokkal játszhattok.
Ezt a TV-re kötést meg úgy hozzák fel a konzolosok mintha a PC-ken a mai napig csak VGA csati lenne... Én bizony gond nélkül odateszem a nagy ATX gépházat a TV állvány mellé és vezetéknélküli billentyűzettel egérrel (vagy manapság Steam Controllerrel) élvezem ugyanazt csak jobban. Ha beéritek konzol minőséggel akkor meg elég egy SteamLink is.
Ami előnye volt a konzoloknak az épp ezekben az években veszik ki. Időtálló (PS4 Pro...), olcsó (cseréld 3-4 évente, drágább játékok, havidíj multizni), egyszerű kezelni és beüzemelni (nézzétek meg a TheVR Level One gépét. Megveszed, bekapcsolod és játszol) és végül az exkluzív játékok.
Összplatform tekintetében a számítógépes bevételi forrás sokszoros nagyságrendű a "konzolossal" szemben. Ami minket érint: AAA+Indie játékipar, a teljes eladások kb. egy tized része ( elenyésző, de mivel még így is ordenáré nagy pénzről van szó így ironikus módon mégsem érdektelen! :)
Az is hülyeség, hogy nem éri meg és nincsenek pc-s eladások! A Witcher, Fallout, GTA ecetera...ecetera csak a pc-s eladásaival visszahozta a teljes fejlesztési költséget ( minden platformot beleértve ) !!! A gyenge minőségről az tehet, hogy mindenki rohan, zárosak a határidők és nincs egy épp-kéz-láb minőség-ellenőrzési platform ami pofán vágná a trehány termék fejlesztőit. A birkák meg úgyis megveszik, legfeljebb majd utólag kijavítják.
Ugyanígy az exkluzívok tekintetében : az ok nem más, mint a Sony. Nekik nem érdekük ugyanis nekik fontos az eladás ( minél több exkluzív: annál több ps eladás, annál több játék eladás ps-re, annál több bevétel ). Ez egy ördögi kör. Ha akarnák ( mondom, ha akarnák ) jövő hónapban jöhetne az UC4, de nem fog, mert platform-seller címmé lett nyilvánítva és nem érdekük... Ezért nem lesz Horizon és Detroit sem, mert nagy elvárásokkal tekintenek rájuk... Ha netán valamelyik csú*****an bebukna, akkor lehet, hogy elgondolkoznának, de kétlem, hogy ez fog történni.
Azt meg továbbra is állítom, nem ( lényegesen ) drágább a PC- mint a konzol ( a játékokon úgyis bőségesen visszajön ( legálisan !!! )). Azt tessék már megérteni, hogy értelmes ember soha nem vesz új komplett gépet félmilláért évente! 3-5 évente CPU-t és GPU-t cserél, de visszajön az eladott cucc ára is... Lehet ezt ésszel is csinálni!
Előre bocsájtom, nem a konzolok szapulása lenne a célja ennek az irománynak, csak arra szeretnék rámutatni, mennyire értelmetlen is volt ez az írás... már megbocsátásék :)
q: konzol szebb, mint a pc a tv mellet ?
a: steamlinkről gondolom még nem hallottál...
q: kontroller ugyanolyan jó, mint a billentyűzet?
a: persze, az teljesen természetes, hogy 8 gombot 2 újjal vezérlek... Majd gépelni sem fogok ezentúl 10-el, csak fél szemmel és egy újjal!
q: na de ugyanolyan pontos is!
a: aha, autoaim, folyamatosan butuló játékmenet, 1gombos akció funkció 5 cselekményre...
q: azok a szemét konfig dialogok, állandóan!
a: szomorú, hogy 20 ( jó esetben 80 ) órás játék előtt első alkalommal, egyszer nincs 5 perce az embernek, amit ötödik játéknál zsigerből csinál amúgy...
q: paks2, milliós pc, lemaradok!
a: azt próbáltad, hogy egy 8 ( igen nyolc ) éves hd5770-el milyen pazar látvány mellett játszható is az említett két játék?
q: maximális élvezet, mondom doom!
a: azt tudtad, hogy szándékosan lelassították a játékot konzolra, hogy játszható legyen?
q: beteszed és játszol: minőség, egyszerűség!
a: rrod, első napi patch, bugzápor, framedropp, előtelepítés, ugyan, ne álltasd magad! egyet mondok: big-picture-mode!
Ezek nem is szubjektí érvek, inkább csak kifogások. Nincs baj azzal ha valaki konzolos, nem az mér szegénységi bizonyítványt az emberiségre, ha címkét ragasztanak a másikra... Hanem ha utána gázkamrába terelik őket... ( Bocs ez erős volt, de lényeg: tök mindegy, hogy "konzolos", "pc"-s vagy "nintendos" vagy, egy a lényeg: ne agitálj, köszi :)))
1. A cikkben is szerepel, hogy a játékok nincsenek rendesen portolva és optimalizálva. Ez egy öngerjesztő folyamat. Ha sz*rnak a fejünkre akkor egyre több ember fog "elpártolni" ők pedig büszkén verhetik a mellüket, hogy márpedig az eladások konzol fronton jobbak.
2. Említed az "egyszerűséget"... Ha dönthetek, hogy vennem *kelljen* egy másik konzolt, vagy legyen lehetőségem visszabutítani egy játékot (Esetleg drasztikusan) akkor egyértelműen az utóbbit választom. Mert ami érdekel az a játék és az informatika nem pedig a grafika. Nekem egy használható műszaki cikket adjanak el ne pedig egy "varázsdobozt" amibe még csak bele sem nézhetek.
3. Egy korábbi cikk alatt is írtam. A konzolok iránt érzett kézzel fogható gyűlöletem egyetlen kereskedelmi gyakorlatban gyökeredzik: Exkluzívok. Miért nincsen Civ VI , DoW, vagy rendes MMO konzolon? Mert maga a felszerelés képtelen kezelni... Miért nincsen Last of Us, Uncharted, Bloodborne, Horizon PC-n? Mert a kiadók határozottan elutasítják a piac azon szegletének a kiszolgálását minden logikus érvvel szembe menve a konzolgyártók lelkes helyeslése mellett...
+1 És it nem élcelődni vagy dicsekedni szeretnék, de nincs annál jobb érzés mikor (a PS mintájára) a laptopot TV-re kötve ugyanúgy játszom a Doom-ot mint cikkírónk, csak ha úgy tartja kedvem bármikor válthatok az elmúlt 20 év legtöbb játékára, pl ha kedvem van egy kis NFSt, Heroes 3-at vagy Wizardy-t játszani... Sosem fogom megbocsájtani a konzoloknak, hogy ennyire le vannak maradva a visszafele kompatibilitással...
Igen, a butítás is opció, sokáig éltem vele. Ahogy cikkben is írtam: a grafika nálam sem elsődleges, de sajnos sok olyan játék van, ami butított vizuális állapotban sem futott megfelelően a gépemen, így nem bántam meg a konzol beszerezését.. Most legalább megfelelő sebesség mellett játszhatok szép játákokkal. Az lehet, hogy így sem vetekszik a konzolos látvány a PC-s verzióból kihozható maximummal, de mint említttem, ez engem pont nem érdekel, ha az összkép stimmel. Ahogy a varázsdoboz tartalmát körüllengő "titok" sem izgat, amíg az megfelelően működik.
És részben pontosan azért nem nem jelennek PC-re konnzolos exkluzív címek, amiért PC esetén sokszor új hardvert kell vennünk a legújabb játékokhoz: üzleti okok. A másik fele a dolgonak pedig az, hogy ezek az exkluzív címek úgy lettek tervezve, hogy kellően kihasználják a célplatformban rejlő lehetőségeket (mind technikai, mind kreatív téren). Szerintem mind láttunk már olyan játékot, ami az eredeti célplatformján kívül eső masinákon nem volt felhőtlen élvezet (elég megnézni, hogy hány játék nem az gazi, ha csak és kizárólag a "tiszta" PC-s bemeneti perifériákhoz, avagy az egérhez és billentyűzethez ragaszkodunk).
Inkább úgy fogalmaznék, hogy a PC valamivel rugalmasabb a másik platfromra tervezett játékok befogadása terén, mint a konzolok: egy erős PC persze hogy gond nélkül elbírna egy számítógépre normálisan optimalizált Uncharted 4-el és még az irányítás is lehetne kényelmes, némi módosítással. Míg egy konzolos Civilization VI (V, IV, III, II & I) esetén komolyab áttervezésre lenne szükség játékmenet terén, de nem lenne megoldhatalan, bár kétségkívül megváltozna a játék esszenciája. A PC rugalmasságának egyik össztevője az erősebb hardver lehet (ez viszont teljesen egyénfüggő, ez az én gépemről például nem mondható el), a másik pedig az, hogy kontrollerel is játszhatunk, míg sajnos konzolon egy hagyományos billentyűzet szóba sem jöhet.
A laptop TV-re kötve pedig tényleg egy remek dogol. :) Az írásom végén fejtegettem egy kicsit, hogy én sem fogom háttérbe szorítani a PC-met, mert rengeteg olyan korábbi játékom van még, amivel szívesen játszanék (és remélhetőleg fogok is), de a TV megléte most már látvány terén fog jelentős javulást okozni, a kontrollerem pedig azoknál a játékoknál lesz nagy segítség, amiknél amúgy játékmenet és irányítás terén nem a PC volt a célplatform. Szóval jól teszed, hogy a klasszikusokat is nagy felbontásban élvezed (amelyiknél megodlható, persze). Követni fogom a példádat. :) A visszafelé kompatibilitás korlátoltsága konzolon pedig valóban egy fájó pont, amit csak néha egy-egy igényes remaster/remake tud egy kicsit enyhíteni. Örülök, hogy a régebbi címekre itt van a Windowsos masinám.
1. A cikkben is szerepel, hogy a játékok nincsenek rendesen portolva és optimalizálva. Ez egy öngerjesztő folyamat. Ha sz*rnak a fejünkre akkor egyre több ember fog "elpártolni" ők pedig büszkén verhetik a mellüket, hogy márpedig az eladások konzol fronton jobbak.
2. Említed az "egyszerűséget"... Ha dönthetek, hogy vennem *kelljen* egy másik konzolt, vagy legyen lehetőségem visszabutítani egy játékot (Esetleg drasztikusan) akkor egyértelműen az utóbbit választom. Mert ami érdekel az a játék és az informatika nem pedig a grafika. Nekem egy használható műszaki cikket adjanak el ne pedig egy "varázsdobozt" amibe még csak bele sem nézhetek.
3. Egy korábbi cikk alatt is írtam. A konzolok iránt érzett kézzel fogható gyűlöletem egyetlen kereskedelmi gyakorlatban gyökeredzik: Exkluzívok. Miért nincsen Civ VI , DoW, vagy rendes MMO konzolon? Mert maga a felszerelés képtelen kezelni... Miért nincsen Last of Us, Uncharted, Bloodborne, Horizon PC-n? Mert a kiadók határozottan elutasítják a piac azon szegletének a kiszolgálását minden logikus érvvel szembe menve a konzolgyártók lelkes helyeslése mellett...
+1 És it nem élcelődni vagy dicsekedni szeretnék, de nincs annál jobb érzés mikor (a PS mintájára) a laptopot TV-re kötve ugyanúgy játszom a Doom-ot mint cikkírónk, csak ha úgy tartja kedvem bármikor válthatok az elmúlt 20 év legtöbb játékára, pl ha kedvem van egy kis NFSt, Heroes 3-at vagy Wizardy-t játszani... Sosem fogom megbocsájtani a konzoloknak, hogy ennyire le vannak maradva a visszafele kompatibilitással...
Életem első konzolja egy Nintendo Classic mini lesz ha valaha megérkezik!
Miért jó Nintendo Classic konzolt venni? A retro feeling miatt? Vagy támogatni szeretnétek a N-t? Millió emulátor van (akár már Windows Store-ban is, elég normálisok, mindenféle szükséges használati tudás nélkül) amiket szerintem sokkal kényelmesebb is használni.
Mindig is nagyon PC-s voltam, amiatt a valódi, kreatív szabadság miatt, amit nyújt egy konzolhoz képest, de az utóbbi időben én is nagyon elgondolkodtam, hogy beruházzak-e egyszer valamelyik "ősellenségre".
Az ilyen címek mindig is zavaróak, mert tudjátok, hogy vannak olyanok, akik ebből érzelmi vitákat generálnak és szándékosan trollkodnak. Lehetőség szerint ne említsétek meg a címekben a pc és konzol szót, inkább rejtjelezzetek, de nem akarok az oldalon trollkodást látni. Köszöntem.
Életem első konzolja egy Nintendo Classic mini lesz ha valaha megérkezik!
ON: Én régebben (jó számítógép hiányában) többet játszottam konzolon, mint PC-n, de most, hogy összeraktam egy, a mostani játékokkal könnyedén megbírkózó gépet, inkább emellett tettem le a voksomat. Nem kizárt viszont, hogy beszerzek egy PS4-et, hogy bepótolhassam pl. a The Last of Us-t, vagy az Uncharted-sorozatot. Addig is maradok a PC-nél.