Az 1932-ben, Reading, Pennsylvaniában született John Updike a 20. századi amerikai irodalom egyik olyan alakja, aki fikciós írói munkásságáért Pulitzer-díjat nyert, nem is egyet. Termékeny szerzőként ismerték, hiszen élete alatt több, mint húsz könyvet írt, amelyet életműsorozatban eddig nem lehetett elolvasni hazánkban, egészen eddig. A terrorista című könyve több, mint egy évtizeddel ezelőtt már megjelent, az Európa Kiadó gondozásában. Most a 21. Század Kiadó adta ki, más Updike könyvekkel együtt. Érdemes elolvasni, hiszen a Terrorista olyan kérdésekkel foglalkozik, ami időszerűbb, mint eddig bármikor.

Mi teszi a terroristát terroristává? Ez az a kérdés, amit John Updike vizsgál a könyvében. A radikális iszlám Európában szeptember 11-ével mutatkozott be, majd az elmúlt években az emberek személyesen is megtapasztalhatták azt, amikor az emberek Allah nevében gyilkolnak. A Terrorista főszereplője egy fiatal arab-amerikai, Ahmad, aki már a középiskolában is a Korán tanítása szerint él. Az amerikai életmódban a züllöttséget látja, ami teljesen szemben áll hitével, azzal amit a sejkje tanít a mecsetben. És akinek a hite erős, és megfelelő támogatást/manipulációt kap, az előbb-utóbb öngyilkos merénylővé válik…

johnupdikeaterrorista21szazadkiadokonyv2018.jpg

A Terrorista nem napjainkban játszódik, Ahmad nem az Iszlám Állam harcosa, a könyv a szeptember 11 utáni Amerikában játszódik, egy lepukkant, szegény New Jersey-i kisváros szolgál az események helyszínéül. A könyvbe az író rengeteg kutatást fektetett, a lapok olvasása közben szinte érezni lehet, hogy a nem megfelelő családi körülmények, a szegénység, a célnélküliség hogyan sodorhat egy egyébként okos fiatalt a vallási fundamentalizmusba.

Updike nem ítélkezik, a kulturális különbözőségekről mesél könyvében, és arról, hogy egy gyermeket nem lehet magára hagyni, különösen egy olyan életkorban, amikor a személyisége még bőven alakítható. Ahmad családja gyerekkorában széthullott, és apa hiányában Allahban talált apára, akit követnie kell. És bár a könyv elvileg krimi, ennek a szálnak jóval kisebb szerep jut, Updike Ahmad személyiségének a bemutatására helyezi a hangsúlyt, de azt olyan részletességgel teszi meg, hogy az egészen hihetetlen. A terrorista egy fiatal útkeresését meséli el egy számára értékvesztett társadalomban, de hogy ennek az útkeresésnek a végén élet vagy halál várja, az csak a legutolsó oldalon derül ki.

---

A könyvet a 21. Század Kiadó bocsátotta rendelkezésünkre, köszönjük nekik!