- A német vezetőknek nem tetszik, hogy az esport az Olimpia felé kacsintgat
- Több politikus és sportvezető is felszólalt már ellene
Egyre közelebb az idő, amikor az Olimpián már esportért is osztanak aranyat. Tavaly a NOB és a GAISF konferenciát rendezett az esport megértése miatt, a 2018-as Ázsia Játékokon jelen voltak ilyen jellegű videojátékok is, és a 2022-es, fülöp-szigeteki Ázsia Játékokon már éremmel jutalmazzák az esportolókat. Innen már csak egy lépés az Olimpia.
Viszont úgy tűnik, a németeknek ez nem tetszik. A Német Olimpiai Sportegyesület elnöke, Alfons Hörmann egyenesen kijelentette: „az esport nem létezik, és nem lehet olimpiai program.”
Nemrégiben hasonló kommentet ejtett el Peter Beuth, Hessen tartomány belügyi és sportminisztere. Ő abszurdnak tartotta, hogy az esport egyáltalán küzd a finanszírozásért, mert szerinte ennek semmi köze a sporthoz.
Reinhard Grindel, a Német Labdarúgó-szövetség elnöke szintén osztja az előző két ember álláspontját. Ő tavaly fejezte ki abbéli reményét, hogy az esport nem jut ki a párizsi Olimpiára, valamint azt is elárulta, hogy szerinte az esport szerepeltetése az olimpiai játékokon abszurd koncepció.
Persze azért Németországban sincs minden nagykutya az esport ellen, Dorothee Bär digitalizációs miniszter tavaly Twitteren jelentette ki, hogy „az esport is sport”, szóval arrafelé sincs minden veszve.
Ha az olimpia eredeti szellemiségét vesszük akkor nem pont a fizikai megmérettetésen van a lényeg? Ha napi 10 órát az Xbox előtt ülök nekem sem hiszi el senki hogy épp sportolok, pedig amikor ugyan az a camper tizedjére is lelő van olyan vérnyomásom mint Usain Boltnak egy sprint végén.
Még mindig a fülemben cseng a mondat:
"Tanulj, mert a játékból nem fogsz megélni!"
Ugyanezt mondták a szülők a kukásokról is, tanulj fiam, mert kukásként végzed, ma meg már be se lehet jutni oda...
#mindenki
Igazából ez is tekinthető sportnak, mert szellemi leterhelést okoz a fizikai mellett és ugyanúgy lehet benne nyerni, veszteni, mint a fizikai vagy más szellemi sportokban. A különbség itt annyi, hogy itt pixeleket hajkurásznak "nagyjából semmi" és ebből csinálnak megmérettetést és e köré is épültek csapatok, akik különböző játékokból csináltak pénzt.
Természetesen nem mondanám, hogy egy sims, egy böngészős játék vagy egy szöveg alapú rpg jelenjen meg ezen, mert itt kifejezetten azok a játékok kerülhetnek csak be a sorba, ahol van csapat építési lehetőség és van kifejezett megmérettetés. Pl egy stratégiai játék, virtuális sakk, foci menedzser vagy simán focis játék szerepelhet, meg mobák, mivel ezekben van kooperáció és csapatok küzdhetnek meg egymással, hogy ki a jobb.
Én a magam részéről nem nézném meg, ha bekerülne az Olimpiai játékok közé elvéve helyet mástól, de érthető hogy miért mennek rá, mivel ebben is rengeteg pénz van és a digitalizáció és a streaming szolgáltatások korában ma már rengetegen megnézhetik ezeket, ráadásul a fiatalabb generáció nézné, akik ehhez szoktak hozzá. Rendkívül sok pénzt termelne már csak a részvételen túl is, ha egy külön világbajnokságot kéne csinálni vagy olimpiát neki, az idő és pénz igényes, meg elesnek azoktól is, akik az olimpiai számokat nézik meg.
Ehhez meg kell szervezés és szponzoráció és egyelőre csak kevesek tudják kiperkálni ezt az összeget és a versenyek nyertesei is a nézők pénzéből tud osztozni, viszont kevesebb szponzor van még hozzá.
Másik, hogy ha rendeznek olimpiát az e-sportból, akkor sok más cég is be szállhatna a bizniszbe, aki eddig mondjuk nem képviseltette magát. Egy Adidas, Nike vagy bármely más sportszergyártónak jó bevételt jelentene az, hogy a versenyzők ruháit készítenék el és már csak abból sok pénz befolyna, ha látják a reklámot a meccsek során.
Én pl szívesen indítanék csapatot, de nincs olyan játék amit játszanék és sportszerűen játszanám. Mondjuk egy warframe e-sportot megnéznék, de lényegében a Conclave-on kívül sok lehetőség nincs, esetleg a Lunaro-ból ( labdajáték ) lehetne rendezni bajnokságot, de a játékbázison kívül sokakat nem kötne le, mivel nem tudnak róla.
Ilyen alapon a játékoknál is kérdéses a dolog, mivel az idősebb generációk nem hallottak a játékokról, másfelől nem is érdekli őket, aki meg hall róluk az a fiatalabb korosztály, tehát a játékot csak nekik lehetne eladni.
Még mindig a fülemben cseng a mondat:
"Tanulj, mert a játékból nem fogsz megélni!"
Szerintem az e-sport is sport. A sport definiciója alapvetően nem csak az izomzatot megmozgató megmérettetésekre vonatkozik (ezért tartozhat ide a sakk is, valamint a biliárd és a bowling is, ott sem az izomzaton van a hangsúly, és ezeket a NOB is elismeri). Ráadásul a legtöbb egyesületnél lassan már kötelező elem a napi szintű fizikai erőnlétet célzó edzés is - amivel valószínűleg többet mozognak mint egy átlagember :) - de azzal én sem értek egyet, hogy az olimpiákon szerepeljen (mint ahogy a fentiek sem szerepelhetnek). Ilyen szempontból az e-sportban nincs semmi olyan, ami miatt előjogokat élvezhetne pl. egy sakkal szemben.
Én sem tartom sportnak! Kissé szürreálisnak érzem, hogy az olimpián az úszók, kajakosok, futók, súlyemelők, atléták stb. mellett ott álljon valaki aki egy egérrel kattintgat, vagy gamepadot nyomogat! (még ha ezt nagyon komolyan is csinálja)
Ettől függetlenül teljes mértékben el tudom képzelni, hogy rendezzenek egy hatalmas videójáték világbajnokságot, olimpiát ha tetszik, de külön rendezvényként!
Ez az én véleményem...nem vitát szeretnék kirobbantani!
b: a mondat első fele hülyeség, a második igaz, az egész öszességében marhaság .