A magyar filmgyártás hosszú évtizedek óta jó kapcsolatot ápol Hollywooddal, és az utóbbi időben több nagy blockbustert és más jelentős alkotást is kis hazánkban vettek fel: például a Dűnét, a Szegény párákat, az Alien: Romulust, valamint A Continental című John Wick-sorozatot – a szemfülesek még ki is szúrhattak bennük néhány ikonikus budapesti helyszínt. A színvonalas műtermeink mellett az adókedvezmény is nagy erővel bír, amelyet a Nemzeti Filmintézet vezetője, Káel Csaba bejelentése alapján most meghosszabbítottak 2030 végéig. A 30%-os kedvezményt még a filmtörvény keletkezése idején, azaz 20 évvel ezelőtt vezették be – ez elvileg idén szűnt volna meg, ám a Made in Hungary nevű Los Angeles-i filmfesztivál és szakmai fórum alkalmából Káel elmondta, hogy ez nem így lesz:

Öröm és büszkeség, hogy az elmúlt években több élvonalbeli, Oscar-díjakkal is jutalmazott alkotáshoz járultak hozzá világhírű tehetségükkel magyar filmes szakemberek és viszik a magyar filmipar jó hírét a világban. Őket, filmiparunk nemzetközi partnereit, a 20 éve sikeresen működő filmszakmai adókedvezményt ünnepeljük és azt, hogy az Európai Bizottság jóváhagyását követően újabb hat évre, 2030 végéig biztosított a magyar filmtámogatási rendszer, mely dinamikusan fejlődő, nemzetgazdasági szinten is jelentős bevételt hozó filmiparunk alapja.

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Nemzeti Filmintézet (@nemzetifilmintezet) által megosztott bejegyzés

Az előbb említett fesztiválon egyébként kiosztottak néhány díjat a közelmúltban készült magyar filmeknek, illetve a bennük játszó színészeknek. A Cicaverzumért Törőcsik Franciska, a Valami madarakért Szacsvay László részesült elismerésben, a Műanyag égboltot pedig a legjobb animációs sci-finek kiáltották ki. A legjobb nemzetközi film díját Giórgosz Lánthimosz Szegény párákja kapta. Az eseményt a Most vagy soha! című művel nyitották meg a Beverly Hills-i Lumiére moziban, amelyet egyébként a versenyen kívül mutatta be, és főszereplője, Mosolygó Sára is jelen volt a vetítésen. A Petőfi Sándor életét és a magyar szabadságharcot feldolgozó történelmi film állítólag nagy sikert aratott.

A Made in Hungaryt az NFI kezdeményezésére szervezték meg a New York-i Liszt Intézettel együttműködve, és Dr. Palotai Csenge igazgató így értékelte a fesztivált: „Elhivatottan támogatjuk a magyar és amerikai filmipar közötti új partnerségek kialakulását, valamint a magyar filmművészet legjavának nemzetközi bemutatását. E hagyományteremtő fesztivál kivételes alkalom a hazánk és Hollywood közötti kulturális kapcsolatrendszer új szintre emelésére a bilaterális diplomácia lehetőségei és az ágazati magyar érdekek helyi képviselete által.”

A borítókép forrása: NFI