- A Windows 10 követelményei szerint immáron a gyártók kezében az UEFI Secure Boot ki- vagy bekapcsolása
- Ez azt jelenti, hogy a gyártók lehetetlenné tehetik a dualbootot
- Nem lenne olyan, hogy a gép indulásakor Windows 10 és mondjuk SteamOS közül választunk
A WinHEC konferencián derült ki, hogy a Windows 10 esetében a Microsoft már nem követeli meg a gyártóktól azt, hogy a felhasználó kapcsolhassa ki az UEFI Secure Boot védelmet, így előfordulhat, hogy a Windows 10 és a SteamOS, vagy bármilyen más, külső gyártótól származó operációs rendszer (valamelyik Linux, mondjuk) nem lehet egy időben a merevlemezen, hogy aztán a bootolásnál mi válasszuk ki, éppen melyikbe akarunk belépni.
A UEFI Secure Boot célja röviden az, hogy a káros, a bootolás folyamatát megpiszkáló programoktól védje a számítógépünket, amihez egy titkos hitelesítőt használ. Ha a hitelesítő nem egyezik, vagy hiányzik, a rendszer nem tud felállni, ennek tükrében pedig nem nehéz kitalálni, hogy milyen előnye volna a gyártók szempontjából annak, ha ezt az opciót csak ők tudják letiltani. Lehetetlenné tehetik, hogy a SteamOS gépek másra is használhatóak legyenek, vagy éppen ellenkezőleg, egy mezei számítógépet nem változtathatunk multifunkciós eszközzé.
Az ördögöt persze még nem érdemes a falra festeni, a Windows 10 követelményei még nem egészen véglegesek, így könnyedén változhat ez a pont, egyelőre azonban nem túl rózsás a helyzet azoknak, akik dualboot felállásban használják a gépüket.
http://docs.fedoraproject.org/en-US/Fedora/18/html/UEFI_Secure_Boot_Guide/chap-UEFI_Secure_Boot_Guide-What_is_Secure_Boot.html
Én eddig azt se tudtam, hogy ezt a Secure Bootot a Microsoft követelte meg a gyártóktól, azt hittem, ez valami alap követelmény mindenkinek, ha normális terméket akar készíteni. De ha pl. lesz olyan alaplap gyártó, aki ezt nem vállalja be, akkor az asztali gépeknek nem lesz semmi bajuk.