Tíz év alatt már a hatodik Forzát vehetjük a kezünkbe, és immáron a másodikat az új generáció megjelenése óta. Számomra az előző, 5. rész egy igazi „tour-de-force”: 2 év alatt generációváltással együtt egy kiválóan optimalizált, hibáktól mentes, stabil 60-FPS képfrissítésű játék érkezett (végre szélvédővel). Sok kritikát kapott a kevés pálya (17 a lemezen), autó (200 alapból) és a monoton karrier-mód okán. Az igazán fájó döfés az online versenyző hardcore rajongóktól érkezett: a rossz lobby-rendszer és paraméterek hiánya sokakat eltaszított a sorozattól. Akadt tehát elvárás a hatodik résszel szemben.

Hatodik sebességben

Az átlagfelhasználókat elsősorban a tartalom és a külcsín/prezentáció érdekli. A számokat nézve most 26 pálya (9 teljesen új a sorozat történetében) és több mint 450 autó lapul a blu-ray lemezen – mindkettő hatalmas előrelépés! A gerinc két, jól elkülönülő részből épül fel – az egyik a szokásos karrier ám megújulva, a másik pedig egy, a „casual” réteg számára is érdekes rész – a Showcase-ek. A karrier, azaz a Stories of Motorsport öt szegmensre tagolódik, progresszíven haladva a Renault Clio-tól az Audi R18 és társai felé. Egy végigjátszás után szabadon ugrálhatunk a kategóriák között: mind az 5 részt összesen 6 alkalommal kell végigjátszanunk, hogy 100%-ra teljesítsük azokat.

A versenyeknél a 3. hely a cél, csak ennyi kell a továbblépéshez. Ezt egy nyolcadik (!) nehézségi szinttel és az ötödik részben megszokott vezetői segédletek saját szintünkhöz szabásával érhetjük el. A karriert Showcase események tördelik meg ahol a spektrum igen impresszív: óra elleni ügyességi szlalom, őrületes Top Gear bowlingozás, széria-autók versenyei, vad előzéses kihívások, a pályaversenyzés klasszikus pillanatainak átélése, 1-az-1-ben Stig ellen és a hosszú távú versenyek mind megférnek itt. A Gran Turismo sorozatból már ismerős elem is előjön: egy gyártó autóival egykörös versenyen utolsóként indulva mindenkit meg kell előznünk a célvonalig.

Csípi a szemet!

A versenyzés látványvilága szakít az eddigi, spártai Forzákkal: tűzijátékok, repülők, felröppenő madárcsoportok, helikopterek, hőlégballonok és kiegészítő atmoszférikus grafikai elemek kavalkádja teszi fesztiválossá a hangulatot. Van még itt füst, pálya fölé telepedő pára vagy homokvihar (Laguna Seca) az olyan, a sorozatban most debütáló újdonságokkal, mint az éjszakai és esős versenyek. Ezek fix pályákon előre letároltak, de vérfrissítést hoznak a játékba. További újdonság, hogy egyszerre akár 24 autó lehet a pályán. A koszolódások, törések, zúzások is hangsúlyosabbak, ezért is élmény a visszajátszásokat megnézni egy jó szoros verseny után. Az előző rész pályái és autói is komoly grafikai felújításon estek át, így most már Forzavista módban tényleg szinte elcsöppenünk egy-egy modell 3D-s megforgatása közben, annyira részletgazdagok.

A játék továbbra is 1080p-s felbontással, reccenésmentes 60 FPS képfrissítéssel mozog, immáron élsimítással. Egészen elképesztő technikai bravúr a csapattól! A GRID és SHIFT első részei után itt is van rombolható gumifal, mely látványos balesetekhez asszisztál – a pályára sodort gumikba ütközve viszont nem sérül az autónk.

Éj leple alatt, anorákban

Az éjszakai versenyek a teljes sötétségbe burkolóznak, ahol csak az autók fényszórói és féklámpái mutatják az ellenfelek helyzetét és a fékezési pontokat. Fényszórónk kitörése után teljes sötétségben tehetjük meg a fennmaradó versenytávot – ilyenkor jön jól a visszatekerés! Az eső nem csak látványelemként vannak jelen, óriási hatásuk van a fizikára és a játékmenetre. A tócsák és vízátfolyások megúsztatják az autókat, és nagyon sok esetben az ideális íven találhatók, azaz kerülni kell őket. Négykerekes vagy elsőkerekes autókkal nincs probléma, még gázadással is jól hajtanak át rajtuk, azonban a hátsókerekes autókkal kikapcsolt segítségekkel (kipörgésgátló és stabilizátor) igazán zsonglőrködni kell a kontrollerrel: gázelvétel, átsiklás majd őrült korrigálás és finom gázadás! Belső nézetben a felcsapódó vízfüggönytől néha semmit nem látunk, miközben az ablaktörlő igyekszik a szélvédőt megtisztítani a csapadéktól. Az esős verseny adja számomra azt a vezetési élményt, amit 2015-ben elvárok egy konzolos szimulátortól!

E-lektróda

A játék első indításakor a Forza HUB alkalmazás bónuszát nyújtja át: autók és pénz (kredit) áll a házhoz. A jutalmakhoz a sorozat előző részeiben kellett eredménycélokat elérni (beleértve mindkét Horizon játékot is!). A legmagasabb, Tier 8 szintű játékosok jutalma egy azonnali Audi R18 e-tron quattro. A Turn10 motorhangjai eddig is csúcsnak számítottak konzolon (nem véletlen, hogy a hangokért felelős igazgatót idén csábította el a japán konkurens) és most is nagyon odatették magukat. A V8-ak röffenése, a pajkos kis 6-hengeres motorok vagy a visító V10-ek és a visszacsattogó turbófeltöltők közé most beköltözött a csend szimfóniája is. Az új, Formula-E osztály zajtalan surranása szürreális élmény. Az ellenfelek motorhangjait jelentősen felerősítették, így belső nézetből már hátra- vagy oldalra nézés nélkül lehet tudni, milyen masina van a közelünkben. Motorháztető nézetből viszont túl hangosak a többiek, ami manuális váltóval játszva kifejezetten kellemetlen élmény. Összességében motorhangok terén jelenleg csak egy jobb konzolos játék létezik, a Project CARS. A menüzenék a szokásos fantasztikus tálalásúak, a legjobb talán az Eredet zenéjére hajazó dinamikus alkotás. Ha verseny közben is zenét hallgattok, akkor ott most már jóval pörgősebb művek forognak, mint korábban.

Forza-izmus

Egy Forza Motorsport játék számomra a megfelelő teljesítmény-osztályba való besorolásba saját magam által „belőtt” autókról (fejlesztések), a részletes beállításokról, valamint az embertelenül durva egyedi autófestésekről szólt – de akadnak, akik a driftre esküsznek benne. Sokszor nagy előny az összkerékhajtás (esős versenyeknél durván odaverünk a gépnek ilyen meghajtással), ezért hátsó- vagy elsőkerekes verdákat is érdemes összhajtásra rakni – a Forzában ezt is megteheted! Alsóbb osztályokban (egészen B-ig) a motorerő, a minél jobb gyorsulás és a végsebesség számít. Felsőbb osztályokban (A-tól felfelé) pedig a tapadás, azaz a kanyarsebesség kritikus fontosságú: jobb gumik, minél nagyobb leszorító erő és minél kisebb önsúly a lényeges. Az igazán hardcore réteg ezután beleássa magát a beállítások hihetetlen részletes belövésébe. Jómagam ehhez már nem értek, így a közösség által készített beállításokat használom, és azokkal versenyzem. Az integrált „festő” programmal olyan részletességű művek hozhatók létre, ami miatt a Forza még mindig AZ ETALON. Több száz fanatikus csak azért vásárolja meg a Forza-játékokat, hogy a legkülönbözőbb, egészen részletes és élethű festést hozza létre. Kedvenc művészeinket követni lehet, így katalógusuk átnézése egyszerű, és ne felejtsük el értékelni a letöltött alkotásokat. Én soha nem gördülök ki a pályára egyedi festés nélkül. :) A fizika komoly változtatásokon esett át, így kontrollerrel még egy fokkal jobban kézre esik az irányítás, mint az 5. részben. A gáz- és fékkar érzékenysége ABS és kipörgésgátló nélkül némi megszokást igényel majd, mert még finomabban kell adagolni, mint korábban. Szintén változás, hogy a kerékvetők most már durván eldobják az autót, a használatuk és rácsúszás belső íven igencsak rizikós!

Modulátor

Szintén ismerős elem, hogy a nehézségi szint és segítségek kikapcsolásával növelhetjük az egyes versenyek pénzjutalmát. Ha mindent lekapcsolunk és az MI a 'verhetetlen' szintre kerül, akkor +115% kreditet kapunk a versenyekért, azaz megéri fejlődni a játékban és tudásunkhoz belőni a nehézséget. Erre azért is szükségünk lesz, mert eltűntek az 5. részben kritizált mikrotranzakciók: mindent kreditekből vásárolhatunk meg!

Offline versenyeinket modokkal tehetjük változatosabbá, melyeket 5-ös csomagokban, eltérő árfekvésben vehetünk meg. Maximum 3 lehet egyszerre aktiválva, 3 kategóriából: a kék színűek növelik az autónk bizonyos teljesítményét, a lilák plusz nehezítéssel fűszereznek (nincs visszatekerés, utolsó kockából indulás stb.), a zöldek pedig boostolnak (XP vagy kredit %-ban vagy fixen). Kékből és lilából maximum 1-1, zöldből viszont akár 3 is lehet aktív egyszerre – feltéve, ha csak zöldet használunk. Hosszú távú (ezek 2 órás vagy annál hosszabb futamok) versenyeken célszerű csak zöldet használni a %-os XP vagy kredit boost extrém hatékony itt! A modok használata a karrier során elengedhetetlen, hiszen a szintlépés lelassult az 5-höz képest. Én most bő 41 óra autózás után, 5.140 megtett kilométerrel vagyok 86-os szinten a VIP-csomaggal, ami az 5. részben kb. 175-ös szintet eredményezett ugyanennyi játékóra után. Minden szintlépésnél szerencsekerék-szerű sorsolás van, azaz már az első szinteken brutál autókat szerezhetünk! A gyártói XP-gyűjtés tovább él és a 25. szint a maximum, melyet elérve egy extra mod a jutalom (csapat: +50% kredit és 12% tapadás), viszont köztes szinteken csak plusz kredit jár, ami kicsit kegyetlen. Barátaink avatarjai, azaz virtuális pilótái sokszor megjelennek majd a versenyeken, és gyakran borsot is törhetnek az orrunk alá. A rendszer előnye, hogy az avatarok nélkülünk is köröznek és kreditet „termelnek”, és szerintem vicces dolog Böjti pilótáját egy elvétett kanyar után a gumibálába robbanva látni.

Galéria
Kattints a galéria megtekintéséhez!

Virtuális tér

A Forza erőteljesen invitál a többjátékos mód kipróbálására. A Riválisok mód kihívásai folyamatosan frissülnek, melyekben a barátok szellemautóinak megverése egy körön belül rendkívül jövedelmező. Ez a rész egyedi kihívásokkal van tele: adott pályán adott autóval kell megmutatnod, mire vagy képes! A ranglistákon most már földrészek szerinti bontás is található, valamint megjelentek a hardcore ranglisták is: ezeken csak a minden segítséget nélkülöző játékosok eredményei jelennek meg – a kb. 60 forzás ismerősöm közül jelenleg még senki nem futott itt mért időket. A főmenüből elérhető, vadonatúj Ligák menüpont pedig a szintedhez van belőve, ahol jobbára szellemautós (nincs ütközés) bajnokságokban mérheted össze magad több hús-vér versenyzővel. Ezek időkorláttal ellátott bajnokságok, bizonyos kötöttségekkel: egyfajta felkészítés mielőtt éles lobby-versenyekbe mennél a játék „igazi” online módjában. Öt rangsorolt szint létezik, sok-sok verseny és jó helyezés vezet majd el a legjobb ligákhoz.

Veni, vidi, vici

A Forza 6 nálam jött, látott és győzött. Az idén megjelent, de sok ponton kissé foghíjas Project CARS-hoz képest sokkal felhasználóbarátabb, ingerdúsabb és tartalmasabb játék, mely nagyszerű mesterséges intelligenciájával pazar versenyeket lehet produkálni. A Polyphony Digital az elmúlt években fekete lyukba katapultált - borzasztóan nehéz lesz visszamászniuk a csúcsra, ha a Turn 10 játékát felül szeretnék múlni. Megfelelő DLC-politikával (Camino Viejo visszatérés, esetleg Suzuka vagy Motegi) és friss online tartalmakkal ez a lendület a következő 2 évben simán kitarthat.

Galéria
Kattints a galéria megtekintéséhez!