Nemrég a szerkesztőségben járt két Kingston külső SSD, az XS1000 és annak nagytestvére, a sportautó gyorsaságú XS2000. Személy szerint én is azok táborát erősítem, akik ritkán használnak külső SSD-t, de a tesztidőszak alatt mindkét terméket megszerettem és azóta is napi szinten használom. Ez pedig elgondolkodtatott és kicsit beleástam magam a külső SSD-k világába. Vajon mikor, hol és hogyan jöhet jól egy külső SSD? Mely munkák során kell eldobnunk a kedvenc gagyi pendrive-unkat és megvásárolni egy kiváló minőségű és gyorsaságú SSD-t?

1. Videószerkesztés és filmgyártás

Persze, hogy nyaralásokon meg kirándulásokon mindenki össze-vissza fotóz és még a legunalmasabb pillanatokat is megörökíti. Manapság már átlagos felhasználás mellett is elég nagyméretű fájlokat gyűjthetünk telefonunk tárhelyére, ekkor is jól jöhet egy SSD. Aki viszont  profi módon, akár hivatásszerűen fotóz és videóz, annak gyakorlatilag elengedhetetlen. Már 4K-ban is, afölött pedig bőven óriási méretű fájlokkal dolgoznak a szerkesztők és vágók, amik gyors és egyszerű mozgatásához és felhasználásához elengedhetetlen egy gyors külső SSD. Arról nem is beszélve, hogy ezeket a fájlokat tárolni is kell, adott munkakörökben akár hónapokig, évekig is, miközben az sem utolsó szempont, hogy az adattároló gyorsan és könnyen mozdítható legyen. A villámgyors, 2 vagy akár 4 TB-os, apró és könnyű XS1000 és XS2000 is tökéletes választás lehet ebből a szempontból.

pcg1.jpg

Fotó: Kingston Technology

2. Webfejlesztés és programozás

Annak is jól jön egy külső SSD, aki videóvágás helyett programozás, webfejlesztés területén dolgozik, hiszen számukra is elengedhetetlen, hogy mindig gyorsan hozzáférhessenek a szükséges fájlokhoz, hiszen a kódolás során rengeteg verzióval és adatokkal kell dolgozni. A nagy adatbázisok vagy a fejlesztési fájlok kezeléséhez elengedhetetlen, hogy egy olyan eszköz álljon a rendelkezésünkre, ami stabil és gyors írási és olvasási sebességet biztosít.

Az XS1000 USB 3.2 Gen 2 csatlakozás mellett képes az 1000 MB/másodperces írási és az 1050 MB/másodperces olvasási sebességre, míg az SSD bikább változata, az XS2000 már 2000-es írási és olvasási sebességre képes, igaz ehhez olyan környezetre van szüksége, ami már USB 3.2 Gen 2x2-es csatlakozással van ellátva.

3. Fotósok és grafikusok munkája

A cikk írása közben egyszerűen jobbra fordultam az irodánkban és megkérdeztem grafikusunkat, hogy vele mi a helyzet, ő miként áll az SSD-khez? Azonnal fel is csillant a szeme, hogy végre van valaki, akinek elsírhatja bánatát.

Viccet félretéve, ő is egyértelműen azt mondta, hogy egy normális SSD nélkül nem indul el sehová és nem vállal el semmilyen munkát, mert ami a megrendelő szerint “csak egy fél órás meló” és “csak Photoshopban kell párat kattintgatni”, azok valójában több órás, izzasztó melók, amiket ugyancsak célszerű SSD használata mellett folytatni a gyorsaság érdekében és persze a projekt tárolása sem utolsó szempont.

4. Játékfejlesztés és szoftverfejlesztés

Talán a legkézenfekvőbb kategória a Guru olvasóinak, hiszen mindannyian tisztában vagyunk azzal, hogy mennyi meló, mennyi idő egy AAA kategóriás, de akár egy indie játék összehozása is. Ha pedig belegondolunk abban, hogy mekkora lehet egy játék és annak elemeinek mérete a munkafolyamat alatt, amikor aztán a kész termék is 150-200 gigákat foglal a gépünkön…

Elképzelhetetlen, hogy ezeket a fájlokat lassú és megbízhatatlan eszközökön tárolják és azok segítségével dolgozzanak velük. Pontosabban elképzelhető, csak épp ha valamikor, hát ebben az esetben biztosra vehetjük, hogy bármelyik játékról is legyen szó, lassú és ingadozó teljesítményű eszközökkel garantáltan hónapokat, akár éveket csúszna a fejlesztésük.

pcg3-1.jpg

Fotó: Kingston Technology

5. Adatmentés és biztonsági mentések készítése

Adatmentés esetén is kulcsfontosságú a gyorsaság és megbízhatóság, hiszen senki sem szeretné elveszíteni a legfontosabb, legbizalmasabb fájlokat. Egy külső SSD remek választás ezen a területen is, mivel az adatokat gyorsan le lehet menteni, és a visszaállítás sem tart sokáig. A hagyományos merevlemezekhez képest az SSD gyorsabb és tartósabb, így nagyobb biztonságot nyújt az adatainknak. Ha sok fontos fájlunk van, és rendszeresen készítünk biztonsági mentéseket, egy külső SSD ideális választás, hiszen gyors és megbízható megoldást kínál a fájljaink megőrzésére.

5+1 Kell az erő a PlayStation 5-nek is

Végül, de nem utolsó sorban pedig nem mehetünk el szó nélkül kedvenc szórakozásunk mellett sem. Egy mai gamer PC esetén már elengedhetetlen az SSD-k beépítése és használata, de már konzoljainkat, például a PS5-öt is bővíthetjük SSD-vel. A Kingston kínálatában találunk olyan M.2 SSD-ket is, amiket könnyedén beszerelhetünk a PS5-be, de szerencsére az XS1000 és az XS2000 is használható a Sony konzoljával.

Borítókép forrása: Kingston Technology