Nehéz volna megmondani, hogy az SI Games fejlesztői mivel tehetnék még jobbá évről évre megjelenő portékájukat, hiszen a FM-sorozat jó ideje az egyik legkomplexebb menedzserélményt nyújtja a videojátékos piacon már-már átláthatatlan mennyiségű opciójával, elképesztő méretű és részletességű adatbázisával. Titokban azonban sokan reménykedtek abban, hogy a FM 2016-tal végre valami váratlant is húz majd a csapat, amit látva ismét jó kedvvel inthetünk búcsút munkának, családnak, barátoknak, hogy hónapokra elmerüljünk a statisztikai adatlapok böngészésében, és az őrült meccstaktikák kiagyalásában. Nos, ez végül nem így lett, de azért jó pár változtatással és újítással készültek az idei szezonra a fejlesztők. 

Menedzserek a buszon

A programot elindítva azonnal szembesülünk a FM 2016 fejlesztéseinek java részével, hiszen a különböző játékmódokat felsoroló kezdőképernyőn több szembetűnő újdonság is helyet kapott. Az összes funkcióval felvértezett teljes karrier, valamint az évek óta ugyanazokat a kihívásokat kínáló Challenge opció mellett természetesen most is megtaláljuk a gyorsabb, pörgősebb, ugyanakkor kevesebb funkciót felvonultató klasszikus játékmódot – igaz, most már Touch néven kell keresnünk a menüpontok között. A variálás oka nem más, minthogy az itt indított karriereket a játék hasonló néven futó, tabletekre optimalizált és önállóan kapható verziójával is elindíthatjuk majd a felhős cross-save funkciónak köszönhetően (és vice versa). De persze majd csak akkor, ha a Football Manager Touch végre megjelenik az év vége felé. A névváltást leszámítva ugyanazt kapjuk, mint tavaly, így a játékkal most ismerkedőknek, illetőleg az idő szűkében levőknek továbbra is remek választás lehet ez az opció, a régi motorosok azonban biztosan hiányolnának belőle néhány fontos elemet.

Nagy kérdőjel az egyik legtöbbet emlegetett idei újdonság, az online Fantasy Draft játékmód megjelenése. Ebben más játékosokkal együtt indíthatunk internetes megmérettetéseket, amiknek érdekességét az adja, hogy minden résztvevőnek ugyanakkora pénzösszeg áll a rendelkezésére, hogy összeállítsa világverő csapatát. A felhasználók többkörös draft során válogathatják össze gárdáikat, méghozzá adott mennyiségű futballista közül, majd kupákban, bajnokságokban, esetleg egymás ellenni párharcokban mérkőzhetnek meg. Szép dolog, hogy az SI Games nyit a multiplayer lehetőségek felé, és tulajdonképpen a funkció maga jól működik, pláne ha van néhány hasonlóan megszállott ismerősünk. Ugyanakkor a FM alapvetően magányos kaland, sokkal nagyobb örömet okoz benne egy harmadosztályú csapat stabil első osztályú gárdává polírozása, vagy egy tehetséges ifi befuttatása, mint ha megnyernénk egy pár meccses sorozatot. Arról már nem is szólva, hogy a fantázia bajnokságok és a pár kattintással létrehozott álomcsapatok kevésbé lesznek vonzóak a mind realisztikusabb játékmenetre, valós licencekre, és élethű futballszituációkra vágyó virtuális menedzserek számára. 

A csak offline elérhető Create-a-Club lehetőség ennél sokkal izgalmasabbnak tűnik, habár az igazsághoz hozzátartozik, hogy az FM adatbázis-szerkesztőjét használók számára nem jelent majd különösebb újdonságot a dolog. A Create-a-Club lényege, hogy egy egyszerű grafikus felületen az általunk kiválasztott klubot minden porcikájában átalakíthatjuk saját ízlésük szerint. Összeállíthatjuk a mezeket, megtervezhetjük a logót, kialakíthatjuk a szakmai stábot, belenyúlhatunk a klub történelmébe, sőt bármelyik sztárjátékost áthelyezhetjük a keretünkbe, ha azt a klub anyagi helyzete megengedi. Merthogy a pénzügyekhez és a stadionhoz nem férünk hozzá, és persze az európai kupaszereplést sem intézhetjük el pár kattintással. Ezt leszámítva azonban egy régi hiányosságát pótolta ezzel az SI, végre sokkal kényelmesebben és egyszerűbben építhetjük fel a saját klubunkat, mint eddig bármikor.

Rutinmunka

A játékmódok terén tehát jócskán hozott újdonságokat a FM, a játékmenetre azonban ez már nem teljesen igaz. Az egyik fennhangon hirdetett funkció, saját fizimiskánk megalkotása például teljesen felesleges, ráadásul nagyon kezdetleges technikával sikerült megoldani. Az így létrehozott karakterek jó, ha emberi lényre emlékeztetnek, de igazából mindegy is, hiszen a 3D-s meccsnézetben a pálya szélén rohangáló alteregónkkal nem sokat foglalkozunk a mérkőzések hevében.

Ha avatárunk lelombozó kialakításán túlvagyunk máris a kicsit átpofozott menürendszerben találjuk magunkat, ami valamivel szebb és összeszedettebb lett a tavalyinál. A legjobban a szakmai stábunk áttekintésére szolgáló Staff menüpont átalakítása sikerült, az új képernyőn villámgyorsan megkapjuk a szükséges információkat, funkciók szerint szétbontva láthatjuk, hogy kik és milyen pozícióban állnak alkalmazásban a klubnál, és persze azt is, hogy hány új szakember felvételére van lehetőség. Sőt mostantól az edzők esetében is létrehozhatunk listákat, így folyamatosan nyomon követhetjük a kiszemeltek sorsának alakulását.     

Ha a stábot rendbe tettük, mehetünk is megtervezni a legyőzhetetlen taktikát, ahol ismerős látvány fogad majd minket, hiszen maga az alapképernyő nem sokat változott, ellenben a csapatinstrukciókat rejtő menüpont szuperül fest. Minden utasítás, beállítás vizuálisan jelenik meg a szimpla szöveges feliratok helyet, így sokkal könnyebb átlátni, hogy taktikánk valójában miként ölt testet a pályán. A rendszer persze segít, kijelzi az egymásnak ellentmondó utasításokat, de hogy a tervünk és a futballisták szerepkörei illeszkednek-e egymáshoz, azt nekünk kell megítélnünk, ahogyan azt is, hogy melyik posztra kit választunk a keretünkből, és milyen egyéni utasításokkal látjuk el. A pontrúgások beállítása hasonlóan látványos lett, így jobban látható, ki hová helyezkedik egy-egy szöglet vagy szabadrúgásvariáció esetén. Ezeket végül a meccseken láthatjuk viszont, lévén a meccsmotor és a még mindig kissé fapados 3D-s megjelenítés is rendben teszi a dolgát. Előbbi kevesebb lehetetlen vereséget, irreális győzelmet, és sérüléshullámot generál, utóbbi pedig gazdagabb és finomabb animációkkal igyekszik életre hívni elképzeléseinket.

Ezeken kívül is egy rakás aprósággal bővült a program. Menedzserként például megvétózhatjuk a sztárjátékosunk eladásáról szóló elnöki döntést. A futballisták cserét kérnek, ha megsérültek a meccsen. Több és gyorsabban feldolgozható információt kapunk a híreink között, és bővült a ProZone statisztikai gyűjtemény. Az SI tehát igazán nagy volumenű fejlesztés híján is elérte, hogy a rajongók önként és dalolva csengessék ki a FM 2016 vételárát. Az újoncok pedig a piacon fellelhető legjobb futballmenedzser-játékot kapják meg a pénzükért. Úgy tűnik, mindenki jól járt, ám a régóta várt nagy dobás ezúttal is elmaradt. De így legalább reménykedhetünk továbbra is, hogy majd talán jövőre… 

Galéria
Kattints a galéria megtekintéséhez!