A depresszió és a mozgás kapcsolata
Kontroll csoportokat állítottak fel, és elemezték az egyes mozgásformák hatásait. A LifestylePro Academy Életmódorvos szakmai továbbképzés résztvevői is gyakran hallhatnak a mozgás jelentőségéről: a séta, a futás, a tai chi, a biciklizés, a tánc vagy az erősítő edzések hatásairól.
Mivel a depresszió jelentősen csökkentheti az általános elégedettség érzését, hatást gyakorol az egyén életére, hosszú távon fennállva pedig életveszélyes szövődményekkel járhat, vagy súlyosbítja az egyes társbetegségek, például a szívelégtelenség, a rákos megbetegedések és a szorongás súlyossági fokát. A depresszió nagy terhet jelent világszerte, ami nemcsak az érintettnek okoz problémákat, hanem a környezetének is.
Miért lehet nagyon hatékony a testmozgás a depresszióra?
A testmozgás során olyan hormonok szabadulhatnak fel, amelyek segítenek az állapot javításában. Ilyenek: az endorfin, a szerotonin, a dopamin, az adrenalin, a tesztoszteron, a kortizol stb. Előbbiek a depresszió hatékony testmozgás általi (kiegészítő) terápiájában jelentős szerepet töltenek be. Olyan természetes hangulatfokozók és fájdalomcsillapítók, amelyek a gyógyszerekhez hasonló farmakológiai útnak a beindulásával javítják a kedélyállapotot.
Sokat jelent a társas interakciók lehetősége, a tudatosság, a tapasztalati elfogadás érzése, az önérvényesítés, a természetben való elmerülés, amelyeknek hatására az idegi mechanizmusok és az akut pozitív érzelmek pozitív hatásúak lesznek.
A depressziós tünetek csökkennek, de egyetlen sportforma sem tud lefedni minden mechanizmust. A jóga például jobban elősegíti a tudatosság növelését, a csoportos edzés a társas kapcsolatok építésében segít, a sétálás a természethez való kötődést erősíti.
Milyen mozgásformát válasszon, aki depressziós?
Egy tanulmány szerint az aerob edzés és a jóga csökkentette a depresszió mértékét, mert a résztvevők kevesebbet rágódtak a problémáikon. Nagyon hatékonynak tűntek azok a sportok, amelyek intenzívek és csoportosak voltak, illetve azok a gyakorlatok, amelyek egyértelmű előírásokat tartalmaztak, ahol pontosan elő volt írva a mozgás fajtája, intenzitása, időtartama.
Ennek az az oka, hogy a depressziós betegek szeretik a standardizált receptek világos utasításait, mert az alacsony “énhatékonyság” megakadályozhatja őket abban, hogy a nekik megfelelő kihívást válasszák ki.
Látható, hogy nem feltétlenül szükséges modern technológia vagy innovatív edzésmódszer a sikerhez, ettől függetlenül nem egyszerű bevezetni és fenntartani a rendszeres mozgás szokását.
A depresszió kezelése során a testmozgás mégis a pszichoterápia szerves része lehet, mert mérsékli a beteg által átélt kellemetlen pillanatokat és előítéleteket. A mozgás nemcsak fizikai egészségünk megőrzésében játszik főszerepet, hanem a mentális problémáinkon is segíthet.