A Counter-Strike: Global Offensive-re felépült szerencsejáték-hálózat körüli balhék egyre csak sokasodnak, és esélyes, hogy hamarosan egy hatalmas botrány formájában fog felrobbanni az egész miskulancia. Volt már nekünk bundabotrányunk, emellett két youtuber a héten éppen azért került a figyelem középpontjába, mert szerencsejátékkal foglalkozó oldalt üzemeltetnek, sőt, már a Valve-et is perbe fogták amiatt, hogy szemet huny ezek felett, ráadásul közvetett módon hasznot is húz belőlük – legalábbis ez áll a vádiratban.
Az egész katyvaszban viszont az a legfurcsább, hogy maga a Valve mélyebben hallgat a témáról, mint a Half-Life 3-ról. Ezt elégelte meg a pert indító ügyvédek egyike, Jasper Ward, aki a Polygonnak adott interjújában a következőképpen fogalmazott:
„A Valve olyan, mint egy bártulajdonos, akinek az emberei a hátsó helyiségben felállították a rulett és a blackjack asztalokat, az előtérben zsetont ad el a tiniknek, aztán elkölteti az emberekkel a pénzüket az utca túloldalán lévő zálogházában. Ó, és megalkotott egy új játékot, amin azok a gyerekek játszhatnak és a bukiknál fogadásokat köthetnek a sarkon túl.”
„Az a helyzet, hogy a Valve szerverei és szoftvere a bár, a Steam API a rulett kerék, az olyan nemzetközi weboldalak, mint az OPSkins a zálogház, a Lounge (egy CSGO tárgyakat használó, kereskedésre és tényleges fogadásokra szakosodott oldal – Dzséjt) pedig a buki a sarkon. Vagyis bármit is állítsanak, az nem változtatja meg azt, amit a Valve csinál: létrehozott egy szerencsejáték-ökoszisztémát, és az ügyfelei manipulációjával kicsalja a pénzüket.”
„A Valve-nek meg kéne ragadnia az alkalmat és elmondania a saját szemszögéből a történetet. Mi türelmetlenül várjuk a magyarázatot.”
Ward kitért a TmarTn és ProSyndicate birtokában lévő CSGOLotto körüli botrányra is. Szerinte az, hogy a Valve nem tiltotta le a CSGOLottót, példátlanul hanyag döntés, mert amíg nem lépnek az ilyen ügyekben, addig a szerencsejátékokkal foglalkozó oldalak nyugodtan ténykedhetnek a Steam piacterén.
szerzőnek/fordítónak: itt a chips zseton. ugye így már értelme is van? 8)
szerzőnek/fordítónak: itt a chips zseton. ugye így már értelme is van? 8)
Mindazonáltal az egész ügy egy közröhely...
Ha valaki úgy dönt, hogy valódi pénzzel játssza a Monopoly-t akkor sem fogják elővenni és perelni a Hasbro-t, mondván hogy nem ellenőrzi... Vagy ha igen akkor itt az ideje körbeperelnem a világot...
Ha pedig hirtelen igazságszolgáltathatnékja (hű ez ám a hosszú kifejezés) támad egy unatkozó jogi végzettséggel rendelkező embernek (csak, hogy legalább pár pillanatra relevánsnak érezze magát, abban a tudatban, hogy márpedig a munkája valóban hordoz valós értéket), akkor tessék a szemeket a számos "Free to Play" játék felé fordítani, elolvasni bármely szoftver EULA-ját (ilyen kitételekkel próbálj meg kenyeret eladni), elgondolkozni mennyire "felhasználóbarát" bármilyen DRM (kb. mintha a Media Marktba *bemenet* motoznának meg mindenkit minden alkalommal), vagy elgondolkozni az első napos DLC / patch / bughalmaz jelenségén (merthát ugye nem működő / félkész / hiányos / hibás terméket csak a Bankár, Közgazdász és a Szoftverkereskedő árulhat)...
A gond igazából csak az, hogy ezek mindegyike végül a vásárlók érdekeit képviselné az pedig unalmas, és nincs benne pénz sem...
És amúgy is mit mondanának, ők csak skineket adnak, és lehetőséget adnak rá ha valaki megunta elcserélhesse. Sajnálatos ha valaki kihasználja ezt a lehetőséget...