A 2013-as How to Survive nem robbantott kasszát, de hamar kisebb rajongói közösség alakult ki körülötte, és ennek tagjai eléggé hangosan követelték a folytatást ahhoz, hogy az EKO Software nekifeküdjön annak. Most, három évvel később a Steam Early Accesben már kipróbálható a majdnem teljesen kész How to Survive 2. Az előző rész rajongói nem fognak csalódni, és elég szórakoztató ahhoz, hogy új játékosokat is bevonzzon – bár, hogy mennyi ideig tartja meg őket, az a habitusunktól is függ.
A zombik már a spájzban vannak
A How to Suvive 2 azzal nyit, hogy egy Kovac nevű figura felhívást tesz közzé: jöjjön a zombiapokalipszis minden túlélője hozzá, és megalapíthatják Kovac City-t. A kissé különc, hegesztősipkás férfi a föld alatt él egy jól felszerelt bunkerban (ahol az áramot mókuskerékbe zárt zombik termelik), onnan pedig ki nem mozdulna, még jövendőbeli városa kedvéért sem. Szerencsére itt vagyunk mi, illetve, ha többedmagunkkal játszunk, akkor mi és még jó néhányan (online és lokálisan négy ember játszhat szimultán, de lehetőségünk van akár tizenöt embert is beengedni a táborunkba).
Szóval Kovac City felépítése a mi vállunkon nyugszik. Feladataink közé tartozik a zombik számának redukálása, élelem, innivaló, alkatrészek gyűjtése, meg a város felhúzása és üzemeltetése. Na, azért senki se gondolja azt, hogy limlomokból New York méretű várost emelünk Louisiana közepére, de kis táborunk szép faluvá érhet. Már, ha a zombik fel nem zabálnak minket, ki nem fogyunk az élelemből, a vízből vagy bármiből, ami kitolhatná életünk várható időtartalmát.
Hogyan élhetünk túl?
A How to Survive 2-ben a túlélés receptje pofonegyszerű: lootolj és tápolj. A küldetések szintekhez kötöttek, a szinteket XP-vel érhetjük el. Azt meg mit ad isten, zombik lekaszabolásával, lenyilazásával, lelövésével szerezhetünk. Na persze, azért nem annyi az egész, hogy kimegy apuci zombit aprítani, aztán Supermanként jön haza.
Nem, ez biza itt három szinten folyik. Legalul az alapvető képességek fája van, itt fejleszthetjük élettani jellemzőinket (sebzésbírás, szomjúságbírás, éhségbírás, stb.), harcászati képességeinket (közel- és távolharc, különböző fegyverek szakértelme), technikai ismeretinket (zártörés), és így tovább. A bőség zavara simán ránk törhet.
Az eggyel feljebbi szint a karakter teljes egészére hat. Itt nincs fa, csak egyetlen jellemző, de ha azt nem emelgetjük, akkor a képességek szintjeit sem tudjuk növelni. Vagyis, amíg a hősünk egyes szinten áll, addig a képességeit is csak egyes szintig tápolhatjuk fel, kettesen kettesig, és így a csúcsig.
A harmadik, legfelső réteg a tábor fejletségét takarja. Ez korlátozza a karaktert és természetesen a táborban fellelhető épületek fejleszthetőségét is.
Elsőre talán bonyolultan hangzik, de valójában pofon egyszerű: minél magasabb szinten van a tábor, annál magasabbra juthat a karakter. És minél magasabb a karakter tulajdonsága, annál magasabbra tápolhatod az egyes képességeit. Mindez azért jó, mert bár minden lecsapott zombi után több száz XP jár, az elosztásnál meg kell fontolni, mire költünk, mi a fontosabb. A tábor, hogy minél fejlettebbek legyenek az épületeink, és minél több létesítményünk legyen? A karakter, hogy minél több küldetést felvehessünk? A képességek, hogy minél tovább húzzuk azokon a küldetéseken?
Szerencsére, a már teljesített területekre vissza lehet járni, ami már csak azért is jó, mert a tábor fejlesztése magas anyagköltséggel jár, és a hozzávalókat a különböző pályákon lelhetjük fel. Az épületek felépítése és továbbfejlesztése is limlomokkal történik, szóval a nagy zombihentelés közepette jó, ha mindent elteszünk a zsebünkbe, ami egy tonnánál könnyebb és nincs lebetonozva.
Verjünk tábort
Táborunk hasznos dolog, pláne, amikor már jócskán benne vagyunk a sűrűjében, és nem csak cammogó zombik, hanem futó, robbanó, meg különböző állatokból kialakult élőholtak is abajgatnak minket – az EKO csapata bőségesen merített a Resident Evil és a Left 4 Dead hullaállományából.
Akár egyedül vagyunk, akár másokkal kooperálunk, az étel, ital (az éhezés és a szomjazás gyengítik harctéri teljesítményünket) és a kötszer folyamatos problémát fog jelenteni, és az sem utolsó szempont, hogy táskánk nem feneketlen (ha túllépjük a terhelhetőségi szintet, lelassulunk). A begyűjtött holmikat viszont eltehetjük a raktárakba, a beszerzett alapanyagokból meg magunknak rakhatunk össze hasznos cuccokat. Példának okáért, a konyhában két babkonzervből összeüthetünk olyan kaját, amitől egyből jóllakunk, nem kell öt-hat konzervet egyenként elfogyasztanunk.
De ugyanez igaz a fegyverekre is. Egyszerűbb eszközöket, például íjat és hozzá nyilakat helyben elkészíthetünk, de fegyvertárra lesz szükségünk, ha komolyabb tűzszerszámokra vágyunk, pláne, ha fejleszteni akarjuk őket.
Táborunkat természetesen nem árt megvédeni, mert a gaz zombók biza előszeretettel császkálnak be és okoznak kárt. Ehhez kerítéseket, barikádokat, csapdákat, aknákat, szóval mindenféle jópofaságot hasznosíthatunk, egyedül talán virágokat nem. És persze végső védvonalként ott vagyunk mi is.
Feladataink a zombik közt
Küldetésekből szép számmal akad, s mint írtam, ezek mindegyike a karakter szintjeihez kötöttek. Feladatot magától Kovactól kaphatunk, vagy a Kovac City környékén fellelhető kisebb táborok lakóitól.
Az egyetlen gond, hogy mindegyik ugyanarra a kaptafára épül: keress XY lomból ennyit, ölj meg XY zombifajtából annyit, azt gyere haza. Közben meg lootolj. Eléggé egyhangúvá teszi ez a játékot, és ha nincs affinitásunk a gyűjtögetéshez, a tábor építéséhez és az egyhangú zombikalapáláshoz, akkor bizony a How to Survive 2 piszok gyorsan unalomba fullad.
A helyzeten még az sem javít, hogy a már teljesített küldetésekre visszatérve a zomboidok feltornásszák magukat a karakter szintjére, szóval ahol kezdetben csak csoszogók voltak, ott később robbanó dagadékokba is belefuthatunk. Mindemellett a környezet is random épül fel, így a visszatérésünkkor némileg máshogy festenek az utcák, más ösvények nyílnak meg az erdőben, máshol vannak a susnyások a mocsarakban, máshol lesznek a beszerzendő tárgyak.
Eljő a végítélet
Mindent összevetve, a How to Survival 2 igen szórakoztató játék, ha szereted a folyamatos lootolásra és tápolásra épülő zombis kalandokat. Nehéznek egyáltalán nem nehéz, tulajdonképpen a program elején megszerezhető machete és az íj párosa még a nagyobb zombik ellen is sokáig használható, pláne, ha folyamatosan fejlesztjük ezeket. A játék ezen a szinten igen összetett, a tábor, a karakter és az eszközök is sok rétegen át tápolhatóak.
Talán társaságban a legjobb játszani, ekkor ugyanis jóval gyorsabb, pörgősebb a játékmenet, hiszen több kacatot gyűjthetünk, gyorsabban fejleszthetünk. De sajnos a szerverek még üresen konganak, tulajdonképpen a legnagyobb csapat, amibe belecsöppentem, velem együtt két főt számlált. Szóval a multiplayer oldala egyelőre sivár, de ha itt is kialakul egy közösség, akkor igen izgalmas társasági játék lehet a How to Survival 2-ből.