A mozgásérzékelés és a fitneszprogramok már jó ideje kéz a kézben járnak, ha videójátékokról van szó, a fénykort pedig egyértelműen a Wii és a Kinect által fémjelzett korszak jelentette, amikor nemcsak nagy mennyiségben érkeztek az ilyen címek, de akadtak köztük kifejezetten minőségi darabok is. A motion control, mint trend, azóta jócskán alábbhagyott, miután bebizonyosodott, hogy a klasszikus gaminggel nehezen összeegyeztethető, és a casual közönség sem köthető le vele a végtelenségig. Teljesen azonban nem kell lemondanunk az ilyesfajta játékokról, hiszen a Switch és a Joy-Con kontrollerek még mindig ott vannak – a Fitness Boxing pedig köszöni szépen, másodjára is kapva kap az alkalmon.

A két évvel ezelőtt megjelent első rész szépen lefektette az alapokat, így a fejlesztőknek nem volt sok okuk a változtatásra. Adott egy virtuális tréner, aki végigkalauzol bennünket a gyakorlatokon, melyek az egyes mozdulatok elsajátításától kezdve a rövid, egy dalnyi tréningeken át egészen a 30-40 perces, alaposan átmozgató edzésekig terjedhetnek. Mindenki igényeihez mérten választhat tehát, de ami különösen jó a játékban, hogy a Fitness Boxing 2 az előzetesen megadott adatok és célok (mennyit szeretnénk fogyni, melyik testrészre szeretnénk fókuszálni stb.) mentén lényegében edzésterveket alakít ki, és ehhez mérten adja számunkra a gyakorlatokat. Nekünk tehát nincs más dolgunk, mint minden nap elindítani a játékot (akár még „ébresztőt” is állíthatunk, ami a Joy-Conon jelez nekünk), lenyomni az adott napi tréninget, jól teljesíteni, majd (jó esetben) büszkélkedni az eredményeken és az elégetett kalóriákon. A „kötelezőn” túl persze annyit játszhatunk, amennyit szeretnénk.

Mindez remekül hangzik, de milyen a visszacsatolás? Nos, ez az a pont, ahol szerintem kissé szétcsúszik a Fitness Boxing 2 koncepciója, az említett Wii-vel és Kinecttel ellentétben ugyanis a Switch jóval kevésbé képes arra, hogy lekövessen viszonylag precíz mozgásokat. Márpedig a Rhythm & Exercise – legalábbis papíron – ezt követeli meg, sokféle különböző mozdulattal. Mindez azonban nem több szemfényvesztésnél, hiszen a Joy-Conok nem képesek arra, hogy ezeket részletesen lekövessék. Hát még a lábmozgást – merthogy ilyen jellegű gyakorlatok is vannak. Lényeg a lényeg: a legalapvetőbb ütőmozdulattal (Jab) tulajdonképpen minden kiváltható, ami eléggé illúzióromboló, hiszen így valójában „becsületkassza” módon működik az egész. Sőt, igazából még úgy sem, mert amíg jobb kézzel gond nélkül sikerült bevinnem bármilyen kért mozdulatot, addig fordított alapállásnál, bal kézzel, valamiért semmit nem érzékelt igazán jól a játék a már említett Jab ütést leszámítva. Nem tudom, hogy ez szoftveres hiba, hardveres probléma vagy csak a saját ügyetlenségem (bár az eredményekben tapasztalt erős aszimmetria miatt ez utóbbiban kételkedem), de elég jól rávilágít arra, hogy hol van az igazi probléma.

Galéria
Kattints a galéria megtekintéséhez!

Félreértés ne essék: a fejlesztőket egyáltalán nem akarom hibáztatni, mert ők igyekeztek kihozni a koncepcióból mindent, amit lehetett. A személyi edzők (melyekből az eddigi 6 helyett immáron 9 van) a sok önismétlés ellenére is jó motivátorok, ráadásul az achievementekkel megszerezhető pontokból egy csomó különféle öltözéket nyithatunk meg nekik, így a jutalom sem marad el. Az ismert számok instrumentális változataiból összeállított tracklist is tökéletes az ilyesfajta edzéshez, a kezelőfelület pedig tényleg rendkívül letisztult és átlátható. Csak hát arról van szó, hogy ebben a műfajban már születtek ennél jóval komolyabb hardveres háttérrel megtámogatott dolgok is – és még csak messzire sem kell mennünk értük, hiszen ott van például a Nintendo-féle Ring Fit Adventure, amely ötletes kiegészítők segítségével emel az élményen.

A Fitness Boxing 2: Rhythm & Exercise ugyanazt a helyet foglalja el a fitneszjátékok halmazában, mint a Just Dance a táncos játékoknál: ha megvan bennünk a teljes átélés, akkor nagyon szórakoztatóak tudnak lenni, de azért jó tisztában lenni azzal, hogy vannak náluk komolyabb programok is, melyek jóval szorosabb kapcsolatot építenek a mozgásunk és a képernyőn felbukkanó pontszám között. Ettől függetlenül nem győzöm hangsúlyozni, hogy ezekben a nehéz időkben különösen fontos, hogy végezzünk otthon valamiféle testmozgást, a játékok terén pedig nem éppen széles a felhozatal. Így ha beéred a Fitness Boxing 2 „becsületkasszás” félmegoldásával, akkor nyugodtan csapj le rá, mert motiválónak tökéletes, a körítés abszolút rendben van, ráadásul akár ketten is lehet játszani egy pár Joy-Connal, így a család többi tagját is be lehet vonni egy kis edzésre. Szerencsére az eShopban találtok belőle demót, ami alapján le tudjátok szúrni, hogy elegendő-e számotokra, amit a játék nyújt.