Bár sokan mostanra már azt sem tudják, hogy mi az a Battlefield 4, annyira megcsappant a játékosok száma az elmúlt hónapokban, de a DICE azért elkészítette a nyár derekára beígért negyedik kiegészítőcsomagját, ami pontosan azt nyújtja, amit az előző három: négy új pálya, öt új fegyver, két új kütyü, valamint bemutatkozik egy újabb játékmód. Szeretnénk azt hinni, hogy ezzel már elégedettebbek lesznek a BF-veteránok, de a tény az, hogy még mindig sokan morcosak az EA-re és csapatára, amiért félkész terméket jelentettek meg tavaly októberben. Pedig a kritikák többsége mostanra már alaptalan, a játék csodaszépen fut, és tényleg öröm vele játszani. A gond inkább az, hogy komolyabb újdonságot nem tud felmutatni, s hiába minden szakértelem, hiába a gondosan felépített új pályák és a kibontható fegyverek sokasága, ezek sem tudják huzamosabb ideig magukhoz láncolni a játékosokat.

Kína kínja

Július közepén viszont megjelent a negyedik rész legújabb kiegészítője is, a Dragon’s Teeth. A csomagról már akkor sejtettük, hogy mit fog tartalmazni, amikor a svéd srácok még csak a Battlefield 3-hoz adtak ki DLC-ket, hiszen az expanziók kitaposott utat járva érkeztek hozzánk az elmúlt évek és hónapok alatt. A Dragon’s Teeth sem lóg ki a sorból, követi a jól bevált sémát. A kiegészítő gerincét ezúttal is négy új térkép adja, melyek kínai városok szívébe kalauzolják a háborúra szomjazó katonákat. A pályák, hasonlóan az eddig látottakhoz, a szokásos színvonalat nyújtják. A Pearl Market egy zsúfolt városnegyed, amelyben rengeteg ablakból és erkélyről szórhatjuk egymás irányába az ólmot és a rakétákat. Itt szinte minden rombolható és ledönthető, szóval sehol nem érezhetjük magunkat biztonságban egyetlen percre sem. 64 játékosra kicsit talán szűk is a terep, de a rengeteg sikátor és kerülőútvonal miatt azért elég jól szétszóródhat két 32 fős csapat.

A tavaszias klímából a fagyos télbe ránt át minket a következő, Propaganda névre keresztelt etap. Itt két jól elkülöníthető oldalon helyezkednek el a kontrollpontok, a térkép közepét ugyanis egy hatalmas főút és egy vasútvonal keresztezi, melyen még mozgó szerelvények elől is kénytelenek leszünk néha elugrálni. Ez a pálya az egyetlen, ahol nehéz harci járművek is megjelennek: két-két tank található mindkét csapat kezdőhelyén, és ezekkel kifejezetten veszélyes közlekedni, hála a házak közt megbúvó, rakétavetős játékosoknak.

A harmadik, Sunken Dragon nevű pálya belvárosi környezetbe repít minket, melynek közepén egy hatalmas víztározó helyezkedik el, amit a pálya szélén lévő gátrendszer segítségével lehet feltölteni vízzel. Ez a terep remekül szemlélteti a levolution technológiában rejlő lehetőséget, ugyanis a játékosok kapcsolók segítségével változtathatják a vízszintet, melynek köszönhetően könnyen átrendeződhet a harci felállás is. Hasonlóan jól aknázza ki a levolutiont a negyedik térkép, Lumphini Garden is. Itt egy parkon átívelő magasvasút környékén folynak a harcok, és a síneket tartó építmény elemeit a játékosok bármikor felrobbanthatják. Sőt, a terep északi részén találunk egy víztornyot is, amit egy kapcsoló aktiválásával akár fel is robbanthatunk, hatalmas, mindent és mindenkit maga alá temető sárlavinát zúdítva a játékosok nyakába. Az iszap elvonultát követően ráadásul a középső szakasz teljesen megváltozik, hasonlóan a Siege of Shanghai pályán látottakhoz.

A négy új harcmező tehát most is elég látványosra és változatosra sikeredett, de véleményünk szerint nem ezek lesznek a Battlefield 4 legjobb térképei. Valahogy hiányzik belőlük az a plusz, amitől imádjuk a Wake Islandet vagy az Operation Metrót. A szemkápráztató levolution ellenére sem voltunk elragadtatva tőlük, és bár mindegyiknek vannak érdekes részei, mégsem akad köztük egy sem, amire azt mondtuk volna, hogy „Húúú, na ez most a kedvencem!”. Becsületes iparosmunkák, de semmi több.

Puff-puff

Persze ezúttal is kicsit többről szól a DLC, mint a pályákról. A kiegészítő aktiválását követően ismét kapunk 11 feladatot (assignment), melyek teljesítésével megnyithatjuk a Dragon’s Teeth legérdekesebb extráit, az új fegyvereket. A csomag újabb öt mordályt tartalmaz, melyek végre nem csak a külalakjukban és hanghatásaikban térnek el a játékban található tucatnyi másik harci eszköztől. Az assault fegyverek szerelmesei megkapják az SRSS Bulldog 762-es automata karabélyt, ami zömök és brutális kinézetével azonnal belopta magát szívünkbe. A csipások is örülhetnek, hiszen nekik érkezik a McMillan CS5 néven futó, gyári hangtompítóval ellátott mesterlövészpuska, amivel 100-200 méteren belüli célpontokat lehet kényelmesen levadászni (a hangtompító sokat csökkent a torkolati sebességen, ezért nagy távolságon gyorsan zuhanni kezdenek a lövedékek). Az utászok kedvenc gyilkolóeszköze valószínűleg az MPX néven bemutatkozó gépkarabély lesz, ami a PDW-k (Personal Defense Weapon) sorát gazdagítja, valamint két új oldalfegyver is helyet kapott a kiegészítőben, a forgótáras Unica 6, és a kegyetlenül brutális DEAGLE 44 – utóbbira már nagyon sok játékos régóta feni a fogát.

Az öt fegyver mellett a kiegészítő egyik legnagyobb újdonságaként bemutatkozik a golyóálló pajzs is, amit a gadgetek közé tudunk betenni, amint feloldottuk azt. Funkcióját tekintve elég jól vizsgázott nálunk, de ahogy sejthető volt, a robbanóanyagok ellen nem sokat véd, és kizárólag egy szűk szöget tudunk vele levédeni. Mozgás közben, vagy akár oldalról is simán kilőhetnek alóla, de a híres Operation Metrón, vagy a hasonló felépítésű Operation Lockeren, ahol sokszor folyosóharcok zajlanak, jó hasznát vehetjük. Kár, hogy a használatáért nem ad pontot a játék, mondjuk a felfogott lövedékek mennyiségével arányosan. Ezen kívül kapunk egy RAWR néven felszedhető irányítható robotfegyvert is, ami rendkívül hasonlít az engineerek EOD robotjára. A különbség az, hogy emez fegyverrendszerrel is bír: gránátvetővel és géppuskával van felszerelve, melyekkel hatalmas pusztítást végezhetünk, ha a robot jelenlétét nem veszik időben észre az ellenfél katonái. A RAWR-t feloldani nem lehet, a pályák meghatározott részein bukkanhatunk rá, ilyenkor felszedve aktiválhatjuk és terelgethetjük úgy, mint egy távirányítós autót. Jópofa kütyü, de a tetején lévő hatalmas, sárgán villogó lámpa könnyen elárulja a helyzetét, éppen ezért a robotok sosem túl hosszú életűek.

Ön a leggyengébb láncszem

Végezetül kapunk egy új játékmódot is, ami nagyjából annyira hiányzott a nekünk, mint egy félig elmajszolt rágó a székünkön. A Chain Link néven futó parádé a hagyományos Conquest játékmód továbbgondolt változata, amiben az irányítópontokat egy láthatatlan vonal köti össze egymással. A cél az, hogy minél több pontot kössünk össze, és ha ez sikerül, akkor sokkal gyorsabban haladhatunk a győzelem felé. A pontok összekötését követően folyamatosan figyelni kell az oldalba kerülő szakaszokra, akik egyetlen köztes lánc visszafoglalásával megszakíthatják a felgyorsított pontszerzést. A játékmód előnye, hogy folyamatos mozgásra és foglalgatásra készteti a csapatokat, tehát itt viszonylag ritkán fogunk olyannal találkozni, hogy a játékosok egyetlen pont miatt lövik egymást perceken át, ám ennek ellenére is azt kell mondanunk, hogy rendkívül unalmas az egész. A játékosok valószínűleg csak addig fognak Chain Linket játszani, amíg össze nem szedik az egyik assignmenthez szükséges tíz foglalást, aztán mindenki örökre elfelejti az egészet. Ezzel a változattal egyébként 14-re emelkedett a Battlefield 4-ben található játékmódok száma, ám hiába hangzik ez szépen, ha ebből tizenkettőhöz sokszor még szervert is alig találunk.

Már csak egyetlen kiegészítőcsomag, a Final Stand érkezésére számíthatunk valamikor idén ősszel, aztán ennyi volt. 2015-ben jön a Battlefield: Hardline és a hozzá tartozó prémium csomag, mi pedig majd visszasírjuk a jó öreg Battlefield 4-et, hogy milyen jó is volt, még a hibái ellenére is. Bár a Dragon’s Teeth nem a széria legszebben ragyogó ékköve, azért tény, hogy hozta a tőle elvárható minőséget, annak ellenére is, hogy a Chain Link játékmód dögunalmas, és nem a legjobb térképeket kaptuk hozzá.

Galéria
Kattints a galéria megtekintéséhez!