- Régiózáras árusítás miatt kellett felelnie a Valve-nak és öt kiadónak az EU-ban
- Azaz az egyes országokban megvett játékaikat nem feltétlen lehetett más államokban aktiválni
- Az EU szerint nagyjából 100 PC játék érintett a dologban
Igen érdekes ügyben intézkedett nem is olyan rég az EU, ugyanis a Valve-t és öt kiadót régiózáras árusítás miatt vontak felelősségre. Ennek a kihágásnak a lényege, hogy a Valve olyan Steam kódokat biztosított a kiadóknak, melyeket csak Európa keleti felén (például Lengyelországban, Lettországban, Romániában vagy épp hazánkban) lehetett beváltani, ezzel pedig megsértette az EU Egységes Digitális Piac stratégiáját az illetékesek szerint.
A fenti kihágásért a Valve-nak összesen 1,6 millió eurót (azaz nagyjából 572 millió forintot) kell fizetnie, míg az öt érintett kiadóra, a Bandai Namcóra, a Capcomra, a Focus Home-ra, a Koch Mediára és a ZeniMaxra összesen 6 millió eurós (2,1 milliárd forintos) bírságot róttak ki az illetékesek, bár ez az összeg elvileg csökkeni fog, mert mind az öt érintett cég együttműködött a hatóságokkal.
Ha viszont a szegényebb régiókban (és ebből azért elég sok van a világon) is ugyanúgy 60 euró lenne a játék ára, akkor a kiadó egy büdös fillért nem keresne.. Szóval úgy vannak vele, hogy a kevés is több, mint a semmi. Eleve a Steam-en van egy automatikus árazási rendszer, ami a te dollárban megadott áradat átszámolja az ő általuk ajánlott értékre minden régióban, amit nyilván millió és millió eladott játék statisztikái alapján számoltak ki. És rinyál is a rendszer, ha ezt te jelentősen túl szeretnéd lépni.
Amúgy egy BigMac (meg gondolom sok példát lehetne még felhozni) sem annyiba kerül Mo-n, mint Spanyolországban vagy az USA-ban vagy épp Thaiföldön, szóval ez a fajta üzleti stratégia az életünk része. Inkább örülj neki, hogy Mo-n élsz és nem Argentínában vagy Afrikában.. Lenne nagyobb bajod is annál, mint hogy mennyibe kerülnek az új játékok, vagy hogy várnod kell-e pár hónapot az első leárazásig.